reklama

Užijte si na terase teplo a dobré jídlo v jakoukoliv roční dobu

Pobyt bez ohniště na terase je takový polovičatý. Představte si vlahé letní večery, kdy sedíte na terase a pozorujete mihotavé plameny v ohništi, grilujete a užíváte si pohodu a klid. Nebo si představte zimu, kdy vás teplo z ohniště ohřívá a vy si vychutnáváte zasněženou krajinu s horkým punčem a oblohou plnou hvězd.

Sofistikovaně řešený oheň na terase nás uchrání před zimou a můžeme na něm i grilovat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jaké ohniště použít na terase?

Posadit se na terasu a zapálit v ohništi oheň, opéci si na něm buřtíka nebo se jen tak melancholicky dívat do plamenů a rozjímat nemusíme jen v létě. Ohniště na terase můžete použít kdykoliv během roku. Pokud používáte přírodní oheň, měli byste k tomu mít ohniště a terasu zabezpečenou tak, aby nemohlo dojít k nepředvídané události a terasa vám nakonec ještě neshořela.

Ostatně terasa nemusí být vždy jen dřevěná a oheň nemusí být jen živený dřevem. 21. století je dobou moderní a dbá na detail. A také nabízí jiné alternativy než jen "obyčejný" oheň. 

Na terase se můžeme díky ohni ohřívat i grilovat po celý rok
Na terase se můžeme díky ohni ohřívat i grilovat po celý rok (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Moderní ohniště na terase

Umíte si představit, že byste měli ohniště přímo na stole? Proč ne, je to možné. Ovšem není to obyčejný kuchyňský stůl, ale stůl z betonu. A uprostřed tohoto stolu není menážka nebo váza s květinami, ale právě ohniště. Palivem zde ale není dřevo nebo dřevěné uhlí, ale plyn.

Vyzkoušeli jsme stůl MANHATTAN, navržený s plynovým krbem uprostřed, který dodává sálavé teplo všemu okolo sebe. Ohniště je napájeno z plynové kartuše, ale je možné pomocí redukce napojit ohniště i na plynové potrubí. Stůl nabízí dostatek místa na odkládání nejrůznějších věcí. Pokud chceme, můžeme ohniště využít i jako gril přidáním trojnožky s tálem, na kterém si můžeme připravit spoustu chutných dobrot.

Takový opravdu designově podařený stůl s ohništěm je vytvořený z travertinu, který imituje beton. Ohniště je napojeno na plynovou kartuši, a kdo chce, může si přívod napojit na zemní plyn. Aby se předešlo možným úrazům popálením, je možné ohniště ohradit vkusně vyrobeným skleněným hrazením. To slouží zároveň také jako větrný štít. Pro zakrytí přívodu plynu jsou použity dekorativní lávové kameny z přírodní pemzy, které akumulují více tepla a vydrží velmi dlouho sálat i po zhasnutí ohně. Druh kamenů i barvu si můžete vybrat podle vlastního uvážení.

Důmyslně schovaný plynový hořák nabízí teplo a romantiku
Důmyslně schovaný plynový hořák nabízí teplo a romantiku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud přeci jen dáváte přednost ohni, který je živený dřevem, musíte mít k tomu přizpůsobenou terasu. Ideální je mít okolo ohniště, jestliže je stacionární, nehořlavý povrch. V případě přenosného ohniště pak musíte s touto alternativou počítat všude tam, kam ohniště postavíte. Potřebné jsou protipožární úpravy povrchu terasy. Vždy musíme počítat s tím, že topení dřevem obnáší také žhavé uhlíky a horký popel. To vše může způsobit (když ne přímo požár) minimálně poškození terasových prken. Proto, pokud trváme na otevřeném ohništi, volíme raději na podlahu terasy kámen, cihly nebo beton.

Přenosné ohniště musíme rovněž zabezpečit
Přenosné ohniště musíme rovněž zabezpečit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Otevřené ohniště vyžaduje protipožární úpravu okolí
Otevřené ohniště vyžaduje protipožární úpravu okolí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ohniště na terase ale nemusí sloužit jen pro ohřátí v chladných dnech. Taková pořádná grilovačka právě na ohništi má něco do sebe. A stačí vám k tomu opravdu málo. Pokud nepočítáte samotné suroviny na grilování, potřebujete jen rošt nebo lávový kámen, případně grilovací tál, který umístíte přímo nad ohniště, a párty se může rozjet. Atmosféra tradičního opékání má ale stále nezaměnitelné kouzlo. 

Pokud opatříme ohniště grilovacím tálem, můžeme si připravit něco na zub
Pokud opatříme ohniště grilovacím tálem, můžeme si připravit něco na zub (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kovová přenosná ohniště na terase jsou bezpečná, praktická a vykouzlíte s nimi stejné dobroty jako s grilem, stačí pouze zvolit vhodný model přenosného ohniště. U vestavěných ohnišť pak musíme zohlednit typ terasy, řešení nejen podlahy, ale i střechy. Důležité je také řešit případnou zástěnu u ohniště, rostliny a dekorace. A vždy si musíte pamatovat, že většina materiálů je hořlavá.

Využívejte ohniště po celý rok
Využívejte ohniště po celý rok (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Přenosné ohniště je skvělou variantou, když z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete mít ohniště klasické. Je to ideální designový doplněk, zdroj večerního tepla a světla, a poslouží pochopitelně i na opékání uzenin nebo komorní grilovačku. 

Přenosná ohniště se dělají převážně z kovu a litiny, ale pokud hledáte něco zajímavého, vsaďte na extra kousky z pálené hlíny. Jestliže chcete být za každou cenu originální, poohlédněte se po designově zajímavém a originálním ohništi (například atrapa středověkých kovových košů nebo imitace létajícího talíře). A pokud si nevyberete z přebohaté nabídky, stačí oslovit některého z umělců černého řemesla a nechat si takové ohniště vykovat podle vlastního návrhu.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Moderní bydlení; ELEMENTI Slovakia, s.r.o.; drevostavitel.cz

Publikováno: 2. 9. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová