reklama

Uchování potravin s důrazem na zavařování, sušení a vakuování

Co nevidět budeme přemýšlet o tom, jak vhodně uchovat naše zahradní výpěstky i z nich vytvořené dobroty. Ne vždy je ideální všechno dávat do mrazíku. Existují ale i další způsoby uchovávání potravin a mezi ně zařadíme zavařování, sušení nebo vakuování. Uvidíte, že se vám tyto způsoby zalíbí také.

i (Zdroj: Depositphotos)
Uchování potravin s důrazem na zavařování, sušení a vakuování (Zdroj: Depositphotos)

Uchovávání potravin

Nakoupili jsme zásoby potravin a teď přemýšlíme, jak je uchovat? Ty, které nepodléhají zkáze, uskladníme ve spíži a potraviny s krátkou dobou trvanlivosti raději dáme do lednice, případně je zamrazíme. Stane se nám ale, že těch potravin je nějak mnoho, co nevidět také začneme sklízet zeleninu a ovoce, a v tu chvíli je každá rada drahá. Nezoufejte, přebytky lze pohodlně zavařit, usušit nebo zavakuovat.

Zavařování

Ve spoustě domácností je celkem běžné, že období zavařování je vyplněno zavařovacími sklenicemi, rozsypaným cukrem, vůní znojemského láku a horami ovoce či zeleniny, které je potřeba do těch sklenic nacpat, zalít lákem a zavařit. Někdo zavařuje v troubě, jiný v prádelním hrnci. Co byste řekli na takový plně automatický zavařovací hrnec?

Plně automatický zavařovací hrnec s LCD - DOMO DO42326PC

Elektrický zavařovací hrnec s plně automatickým provozem s nerez tělem a nerez výpustným kohoutem o objemu 27 litrů pojme 22 klasických zavařovacích sklenic o objemu 0,75 l + 4 malé sklenice 0,5 l a ke spokojenosti mu stačí pouhý 1 litr vody. Díky plynulému nastavení teploty od 30 °C do 100 °C můžeme zavařovat prakticky cokoliv. Časovač na 1 až 120 minut nebo nepřetržitý chod zajistí dokonalé zavaření a ukončení programu ohlásí zvukový signál. Rošt i poklice jsou plastové, takže mají delší životnost a jsou zdravotně nezávadné. Nerezový zavařovací hrnec má příkon 2000 W.

Výpustný kohout umožní univerzální použití hrnce:

 • zavařovací automat
 • várnice na čaj
 • stáčení svařeného vína

Pojistka proti přehřátí a varu na sucho, upozornění symbolem na displeji na nedostatek vody a zcela přesné a rychlé hlídání teploty díky čidlu uvnitř hrnce dělá z této jedinečné pomůcky opravdu dokonalého pomocníka v kuchyni.

Zavařovací hrnec DOMO DO42326PC
i (Zdroj: domo-elektro.cz)
Elektrický zavařovací hrnec s plně automatickým provozem s nerez tělem a nerez výpustným kohoutem

Zavařovací hrnec nerezový s LCD - DOMO DO42325PC

Tento zavařovací hrnec je vhodný jak pro zavařování a sterilizaci ovoce i zeleniny, tak i pro ohřev horkých nápojů, guláše a jiných omáček. Má výpustný ventil, digitální displej a je vybaven pojistkou proti přehřátí a varu na sucho, čidlem na hlídání přesné teploty uvnitř hrnce. Zvukový signál a rozsvícení barevného symbolu ohlásí ukončení automatického programu. Objem hrnce je 27 litrů s doporučeným množstvím vody minimálně 3 litry a maximálně 21,5 litru. Příkon je 2000 W.

Zavařování
i (Zdroj: domo-elektro.cz)
Díky výpustnému ventilu lze v tomto zavařovacím hrnci připravit i třeba teplé nápoje

Plně automatický zavařovací hrnec s LCD - DOMO DO42324PC

Plně automatický zavařovací hrnec se smaltovým povrchem a digitálním ovládáním s přesným termostatem je vhodný pro zavařování, sterilizaci ovoce a zeleniny i na přípravu nápojů a díky možnosti nepřetržitého přihřívání i pro výdej nápojů. Výpustný kohout s vyjímatelnou záslepkou pro univerzální použití hrnce:

 • zavařovací automat
 • várnice na čaj
 • stáčení svařeného vína

Přesné a rychlé hlídání teploty díky čidlu uvnitř hrnce, pojistka proti přehřátí a varu na sucho nebo zvukový signál po skončení programu, dělají z tohoto zavařovacího hrnce zcela samostatného pomocníka. Smaltový hrnec má příkon 1800 W.

Zavařovací hrnec DOMO DO42324PC
i (Zdroj: domo-elektro.cz)
Zavařovací hrnec je vybaven automatickými programy na zavařování

Ovoce, zeleninu, houby nebo maso lze také jednoduše sušit. A k tomu nám pomůže sušička.

Sušička ovoce ABC 728.002 - DOMO DO600S

Tato sušička ovoce je jedinečná, protože v ní můžeme najednou sušit i více druhů potravin, aniž by od sebe přejímaly specifické pachy. Proud vzduchu je totiž veden ventilátorem středem ze shora, je rovnoměrně ohříván speciální kuželovou topnou spirálou a lehkým přetlakem rozdělen do každého patra, kde šetrným způsobem rovnoměrně vysušuje suroviny. Každé sušící plato má vlastní odvětrávání pro zachování jednotlivých vůní při sušení více druhů najednou. Sušička ovoce je vybavena časovým spínačem, kterým lze nastavit dobu sušení a automatického vypnutí až na 12 hodin. 

Sušička
i (Zdroj: domo-elektro.cz)
V této sušičce můžete bez obav sušit najednou zeleninu, ovoce i třeba houby

Termostat je nastavitelný na 3 stupně výkonu:

 • Poloha 1 (250 W) cca. 20 °C přes teplotu okolí, vhodná pro bylinky a houby.
 • Poloha 2 (500 W) cca. 40 °C přes teplotu okolí, vhodná pro veškerou zeleninu a choulostivé druhy ovoce.
 • Poloha 3 (700 W) cca. 60 °C přes teplotu okolí, vhodná pro ostatní druhy ovoce.

Sušička je 4 patrová, každé plato má průměr 34 cm, což dohromady dává 3102 cm² sušící plochy. Při doplnění o další 2 patra pak vzniká sušící plocha 4650 cm². Výška plat je dostatečná, takže zde lze bez problémů usušit i půlky meruněk nebo menších jablek. Díky pevnému dnu můžeme sušit i tekuté potraviny.

Sušící plata
i (Zdroj: domo-elektro.cz)
Sušící plata jsou dostatečně hluboká, takže pojmou i vyšší kusy potravin

Digitální sušička ovoce DOMO DO353VD

Tato sušička se od ostatních liší především tvarem - je čtvercová na rozdíl od ostatních kulatých. Technologie sušení rozvodem vzduchu ze zadní části přístroje velkým ventilátorem zajišťuje rovnoměrný rozvod vzduchu do všech sušících plat. Během sušení dokonce můžeme i otevírat dvířka a zkontrolovat průběh sušení, aniž by teplo uniklo ven. Díky tomu, že jsou ale dvířka průhledná, není tento krok nezbytný ke kontrole sušení. Ovládací panel s LCD v přední části přístroje umožní nastavení doby sušení od 30 minut do 19,5 hodiny a na teplotu 35-70 ºC. 

Hranatá sušička
i (Zdroj: domo-elektro.cz)
Tato sušička má atypický tvar a průhledná dvířka

Sušička má k dispozici 6 sušících plat z nerezu o rozměrech 33 x 30,4 cm, čímž dosáhneme celkové sušící plochy 6019 cm². Kromě základní nabídky plat je v balení navíc:

 • 1 plastová podložka na sušení bylinek
 • 1 plné plato s 6 mm okrajem pro sušení ovocných placek a podobně - lze umístit do spodní části jako sedmé plato

A nesmíme zapomenout ani na další způsob, a tím je vakuování potravin, které jim zajistí prodlouženou dobu trvanlivosti bez nutnosti zamrazování.

Vakuovačka a balička potravin s řezačkou - DOMO DO331L

Pro zavařování potravin do sáčků je tu efektivní vakuovačka se sacím výkonem -0,9 baru, kde potraviny vydrží až 5x déle. Veškeré sáčky a obaly do vakuovačky jsou z vysoce kvalitní fólie vyrobené ze silnostěnného materiálu bez obsahu škodlivých látek BPA. Dvojitý svár pak zajistí, aby se do zavařených sáčků nedostal žádný vzduch. Svou kvalitou jsou námi používané fólie vhodné i pro vaření Sous Vide. (Silnostěnné sáčky a fólie vynikají vysokou pevností a odolností proti protržení a jsou vhodné pro dlouhodobé uchování potravin i pomalé vaření Sous-Vide.) Vakuovačka je ze zdravotně nezávadného plastu a nerezu, má digitální LCD displej s odpočtem času. 

Vakuovačka a marinovací nádoba
i (Zdroj: domo-elektro.cz)
Vakuované potraviny vydrží podstatně déle čerstvé než běžně uskladněné

Kromě klasického vakuování je k vakuovačce dodávána vakuová dóza, která slouží k nakládání a marinování masa. Podmínkou je použití programu pro marinování masa. Tímto způsobem je do masa vmasírováno podstatně více marinády a chuť masa je tak jedinečná.

Programy:

 • vakuování a svaření - automaticky odsaje z připraveného sáčku veškerý vzduch a ihned sáček zavaří pevným svárem
 • odsávání vakuových dóz - program pro odsávání vakuových dóz odsávací hadičkou
 • program marinování - během 5 minut vakuovačka v připojené dóze mění střídavě podtlak a vtlačuje tak marinádu přímo do masa.
Vakuovací nádoba
i (Zdroj: domo-elektro.cz)
Vakuovací nádobu využijeme na marinování masa

3 stupně nastavení odsávání/svařování:

 • suché suroviny - nejkratší čas běhu vybraného programu
 • pro jemné a vlhké suroviny -  čas běhu programu se prodlouží
 • pro suroviny s vysokým obsahem vody nebo velmi jemné (vařená zelenina, bešamel atd...)  - nejdelší čas běhu programu odsávání a svařování.

Vakuovačka je vybavena zásobníkem na fólii, svařovačkou, řezačkou a odsávací hadičkou. Má také funkci samostatného svařování bez odsávání vzduchu nebo samostatné odsávání při ručním odsávání. Příkon přístroje je 130 W.

Vakuování
i (Zdroj: domo-elektro.cz)
Potraviny se vakuují do silnostěnných sáčků, vydrží tak i 5x déle

Publikováno: 15. 6. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová