reklama

Dekorace s motivem šeříku obecného

Květnové dny jsou spjaty s rozkvétajícími keři šeříku obecného. Šeřík je nádherná rostlina s jemnou vůní a je možno z jeho květů nejen připravit úžasné parfémy, ale také sladké sirupy a limonády. Dekor šeříku nás provází už léta a jeho bílá nebo fialová barva platí za příjemné a jemné odstíny.

i (Zdroj: Depositphotos)
Dekorace s motivem šeříku obecného (Zdroj: Depositphotos)

Šeřík obecný

Šeřík obecný u nás již zdomácněl natolik, že málokdo tuší, kde je jeho původní domovina. Do Evropy se rozšířil z jihovýchodní Asie, kde nalezneme okolo 30 druhů šeříku. Jedná se o opadavý keř až strom s jednoduchými vstřícnými listy. Květy jsou oboupohlavné, narůstají v květenstvích - postranních nebo koncových latách. Kalichy mají zvonkovitý tvar a jsou složeny ze 4 lístků. Plodem šeříku je dvoupouzdrá tobolka.

Šeřík
i (Zdroj: Depositphotos)
Šeřík je nenáročná dřevina s nádhernými květy

V Čechách je pěstován jako kulturní rostlina v zahradách, ale velmi často se setkáváme i s invazivním druhem, který roste planě. Nejčastěji pěstovaný je šeřík obecný (Syringa vulgaris). Známý je také šeřík čínský (Syringa × chinensis) a vzácně se zde vyskytuje šeřík karpatský (Syringa josikaea). Bujně rostoucí keře dorůstají 100 až 400 cm, květy jsou bílé, modré, fialové a růžové. Šeříky milují slunné stanoviště a přímé světlo, čímž jejich květy pak ještě více vyniknou. Snesou i polostín, ale nedaří se jim v něm tolik. Nejsou náročné na zálivku, ale v horkých dnech a v době nasazování poupat neuškodí je zalít a udržovat okolo nich vlhkou půdu. Preferují zahradní vápenatější až neutrální, výživnou a dobře propustnou půdu. Šeřík se dá množit řízkováním, hřížením, odkopky, roubováním, očkováním nebo výsevem. Po odkvětu musíme odstranit odkvetlá květenství a velkou výhodou je, že keře šeříku se dají tvarovat řezem.

Šeřík obecný
i (Zdroj: Depositphotos)
U nás najdete šeřík i planě rostoucí

Co lze vyrobit ze šeříku

V první řadě si připomeňme babičkami hojně používané "živé květy", což byly malé flakonky parfémů nebo toaletní vody, v nichž byla macerována snítka šeříku. Parfém potom vydával jemnou šeříkovou vůni. 

Šeříkové květy je možné použít i v kuchyni na výrobu nejrůznějších sirupů a šťáv, známý je i šeříkový cukr - omyté a okapané květy smícháme s třtinovým cukrem a používáme třeba na zdobení dezertů. Výborný je také šeříkový čaj, který působí léčivě, má anestetické účinky a tudíž je ideální při nejrůznějších bolestech a křečích, dále jako kloktadlo při laryngitidě, obklady na zlepšení zraku a při ječném zrnu, podporuje vykašlávání, snižuje horečku a působí diureticky a pozitivně na trávení. Kromě čaje můžeme používat tinkturu, šeříkový ocet nebo mast. Velmi dobré výsledky má při použití jako pleťové tonikum. Šeříkový olej má blahodárný účinek na kůži.

Šeříkový čaj
i (Zdroj: Depositphotos)
Šeříkový čaj má blahodárné účinky

Dekorace ze šeříku

Asi nejčastěji se s dekorem šeříku můžeme setkat při ubrouskové metodě - na vybraný předmět se přenese svrchní vrstva potištěného ubrousku s dekorem šeříku, potře se lepidlem a nakonec se zafixuje bezbarvým lakem. 

Velmi zajímavě také vypadají šperky z květů šeříku, zalité do pryskyřice.

Postup výroby

Výroba naušnic s květy, zalitými v epoxidové pryskyřici není vůbec složitá a dá se velmi jednoduše vyrobit i doma za jedno odpoledne. Pokud nejste zruční ve výrobě náušnicových rámečků a závěsů, můžete si je koupit v hobby obchodu nebo oslovit některého výrobce bižuterie. Pak už stačí jen natrhat kytici šeříku a můžete začít.

Náušnice
i (Zdroj: Depositphotos)
Náušnice s květy v pryskyřici vypadají elegantně a originálně

Pomůcky a potřeby na výrobu

  • náušnicové háčky s kuličkou nebo očkem
  • náušnicová ramínka 
  • květy šeříku
  • epoxidová pryskyřice
  • kleště (kombinované)

Postup

Nejprve si natrháme několik květů šeříku a rozebereme latu na jednotlivé kvítky. 

Květy šeříku
i (Zdroj: Depositphotos)
Latu rozebereme na jednotlivé květy

Náušnicové háčky a ramínka sesadíme dohromady, zde budeme potřebovat kleště a trochu šikovnosti a jemnocitu. 

Komponenty
i (Zdroj: Depositphotos)
Háčky a rámečky zkompletujte dohromady

Náušnicový komponent položíme na kousek smrštitelné fólie, upravíme, abychom měli volný přístup k vnitřní ploše náušnicového ramínka. Do prostoru uspořádáme několik kvítků šeříku, můžeme je i natrhat na kousky. V nádobce si rozmícháme epoxidovou pryskyřici podle návodu od výrobce a připravenou směsí zalijeme naaranžované květy v náušnicích.

Pryskyřice
i (Zdroj: Depositphotos)
Epoxidovou pryskyřici rozmíchejte podle návodu

Pryskyřici necháme zatvrdnout, doba vyzrání je 24 hodin. Poté náušnicovou výplň z pryskyřice obrousíme jemným brusným papírem a rozleštíme leštící pastou. Hotové náušnice vkusně zabalíme do dárkové krabičky a můžeme je použít jako dáreček pro někoho blízkého.

Dárek
i (Zdroj: Depositphotos)
Náušnice zabalte do dárkové krabičky

Publikováno: 17. 5. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová