DIY projekty jsou v módě, kosmetické přípravky nevyjímaje, navíc i teď letí v péči pleť pleťové oleje, tak se pusťte do přípravy svého vlastního. S minimem úsilí a několika málo ingrediencemi budete mít svůj jedinečný olej. Anebo vždy po ruce dárek pro někoho jiného.
Pravidla používání pleťových olejů
Ať už si vyrobíte pleťový olej sami nebo sáhnete po kupovaném, zapamatujte si základní pravidla, aby vám olejová péče přinesla jen to dobré a ne zklamání.
- Olej i přísady přizpůsobte svému typu pleti, jinak vám může způsobit problémy,
- na obličej postačí 3 až 4 kapky, jemné ho vmasírujte bříšky prstů,
- olej nanášejte na vyčištěný obličej, zároveň by pleť měla být ještě vlhká, aby olej nezpůsobil opak a nevysušoval,
- make-up naneste až po důkladném vsáknutí oleje.
Vhodné květiny
Pro výrobu květinového pleťového oleje se nejvíce hodí čerstvé květy nebo bylinky, protože do přípravku dostanou více svého aroma, naproti tomu bylinky a květy sušené jsou vhodnější pro silné, léčivé oleje, ale samozřejmě i tady platí výjimky. Pokud si je budete sbírat sami, určitě se po nich poohlídněte na místech, která jsou dále od silnic, polí, na kterých se používají nejrůznější postřiky, různých průmyslových a obchodních zón a oblíbených tras pejskařů. Vydejte se ven za suchého a slunečného počasí. Ne každý má ale tu možnost, takže s klidným svědomím sáhněte po sušených – v lékárně či bylinkářství seženete potřebné.
- Levandule – se svými antiseptickými a antibakteriálními vlastnostmi se hodí pro mastnou a na akné trpící pleť, ale i pro suchou a normální pleť.
- Heřmánek – obecně známá květina pro zklidnění a hojení – přidat ji můžete pro zmírnění zánětů, ekzémů, nebo pokud vás trápí suchá pleť a svědění.
- Měsíček – úžasná rostlina, která má antibakteriální, protiplísňové a protizánětlivé účinky, regeneruje, hydratuje a léčí.
- Růže – použijte okvětní lístky do olejů pro suchou, citlivou a zralou pleť, nepoužívejte růže z marketů a květinářství.
- Fialka – pleť bude jemná a vláčná, uklidňuje a hodí se proto pro suchou a napjatou pokožku.
Vhodné oleje
Základem pro pleťový olej a jeho výrobu je co nejkvalitnější olej – určitě musí být za studena lisovaný, nejlépe také v bio kvalitě a vhodný pro váš typ pleti. Chybu určitě neuděláte s olejem slunečnicovým, vhodný je také mandlový nebo olivový.
- Mandlový olej – výživný olej s nejvyšším množstvím mononenasycených mastných kyselin – proto účinně hydratuje a je vhodný pro suchou a svědivou pokožku, je vhodný i pro pleť se sklony k akné, protože je hojivý, jeho nevýhoda spočívá pouze v jeho delší vstřebatelnosti.
- Jojobový olej – lehký, rychle se vstřebávající olej se hodí na zejména na mastnou a aknózní pleť, ale udělá dobře i pleti suché, normální a stárnoucí.
- Avokádový olej – obsahuje velké množství mononenasycených mastných kyselin a prospívá tak suché, stárnoucí pokožce – hydratuje a zjemňuje, účinně dokáže taky pomáhat při akné a černých tečkách, ekzémech či dalších zánětlivých stavech.
- Meruňkový olej – je vhodný pro suchou a zralou pleť, rozjasňuje a zjemňuje.
- Makadamový olej – regeneruje, hydratuje, pokožka po něm bude vláčná.
Postup výroby pleťového oleje
Bylinky i další potřebné ingredience už máte, pusťte se tedy do výroby pleťového oleje.
- Do čisté sklenice nalijte olej,
- květy natrhejte na malé kousky a přidejte do oleje – musí být suché, také dbejte na to, aby byly v oleji ponořené celé – ty neponořené by mohly plesnivět a olej by byl poté nepoužitelný; můžete si to pojistit vytvořením „víčka“ z plastu, které bude mít průměr použité sklenice, které položíte na hladinu a zatížíte – vše tak zůstane ponořené,
- poměr je cca 250 ml oleje na 20 gramů čerstvých květů,
- sklenici uložte na tmavé místo, kde bude pokojová teplota,
- nechte alespoň týden stát (ale je možné tuto dobu prodloužit až na několik týdnů),
- olej po uplynutí doby slijte přes sítko nebo plátno do nádoby, která nebude propouštět světlo (plast, tmavé sklo) a uložte do tmy a chladu.
Publikováno: 11. 5. 2020, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová