reklama

Frézie budou ozdobou vašeho stolu, navíc krásně provoní interiér

Frézie jsou nádherné jarní květiny, které mohou být v nejrůznějších barevných odstínech. Můžete si z nich vyrobit i dekoraci na jarní stůl. A protože k Velikonocům patří vajíčka, můžete je použít do aranžmá. A po Velikonocích je můžete vyndat, uschovat a nechat si na stole pouze květiny.

Velikonoční dekorace z frézií zdobí i voní zároveň (Zdroj: Depositphotos)

Jarní dekorace na stůl s fréziemi a vajíčky

Na výrobu jarní dekorace nepotřebujeme mnoho materiálu. Základem jsou květiny, tentokrát jsme zvolili frézie. Ač tato květina pochází z Afriky, daří se jí pěstovat i u nás. Potřebuje světlé stanoviště, ovšem nesnáší horké letní sluníčko. V létě tedy vyžaduje zastínění. Sází se na jaře do jamky hluboké asi 4 cm. Na zimu se cibulky vyndávají. Mohou se vysazovat i do květináčů.

Připravíme si vhodnou misku. Může být kameninová, porcelánová nebo i skleněná. Záleží, co máme doma zrovna po ruce. Dále si vezmeme hmotu pro mokré aranžování, tedy zelené barvy. V hobby marketech nebo potřebách pro zvířata seženeme seno. Stačí nejmenší balení. Dále si ještě nastříháme na zahradě zelené větvičky, vhodný je například buxus. Nakonec si připravíme kraslice. Můžeme použít umělá vajíčka již nabarvená nebo si obarvit do oblíbených barev vyfouklá vajíčka. 

Materiál na výrobu
Materiál na výrobu dekorace (Zdroj: Depositphotos)

Z bloku aranžérské hmoty si odkrojíme potřebnou velikost a ještě ji doupravíme nožem do tvaru misky. Pokud máme po ruce pouze skleněnou misku, musíme počítat s tím, že hmotu budeme ještě obkládat senem, aby nebyla vidět ze strany. Proto si uřízneme o to menší kousek.

Okrájení hmoty
Hmotu si natvarujeme na velikost misky (Zdroj: Depositphotos)

Hmotu necháme důkladně nasát vodou. Že je opravdu dobře namočená poznáme podle barvy. Jakmile ztmavne na celém svém povrchu, je nasáklá opravdu důkladně. 

Necháme namočit
Necháme důkladně namočit (Zdroj: Depositphotos)

Nyní si připravíme stonky květin. Zastřihneme na takovou délku, aby celé aranžmá bylo nízké, tedy květiny necháme přesahovat přes okraj misky maximálně na výšku květu. Řez děláme dlouhý, aby měla květina co největší plochu pro pití vody. Opatrně je zapichujeme do krajů hmoty po jejím obvodu, necháváme malé mezery.

Napíchání frézií
Frézie sestřihneme do špičky a postupně napícháme (Zdroj: Depositphotos)

Do mezer ještě vpícháme zelené větvičky. Vhodný je například buxus, ale hodí se třeba i větvičky lísky, zkrátka to, co má v tuto dobu již zelené lístky. Opět zastřihneme na potřebnou délku.

Doplníme buxusem
Mezi květiny se hodí dobře zelený buxus (Zdroj: Depositphotos)

Vnitřek dekorace nám poslouží k umístění vajíček. Ale aby neležela pouze na mokré hmotě, vypodložíme je senem. Nebo mechem, podle toho, co se nám zrovna podaří sehnat. Vezmeme kousek sena, uděláme z něj malé hnízdečko a položíme do volného prostoru. U skleněné misky jím musíme zakrýt i boky, vyplníme tedy i prostor kolem hmoty.

Doplnění senem
Aby uprostřed neprosvítala hmota, zakryjeme ji senem (Zdroj: Depositphotos)

Nakonec na vrch umístíme vajíčka. Pokud nemáme umělá z obchodu, vyrobíme si svoje vlastní. Buď nadekorujeme polystyrenová vajíčka nebo si vyfoukneme pár slepičích, necháme důkladně zaschnout vnitřek a obarvíme oblíbeným způsobem. Čím živější barvy budou vajíčka mít, tím veselejší bude celá dekorace.

Vajíčka v misce
Do senového lůžka umístíme vajíčka (Zdroj: Depositphotos)

Nakonec dekoraci umístíme na stůl. Zde můžeme misku obložit ještě dalšími vajíčky, nebo třeba velikonočními postavičkami, či talířem s upečeným mazancem nebo beránkem. 

Velikonoční dekorace
Na stole můžeme misku ještě obložit dalšími vajíčky (Zdroj: Depositphotos)

Jak si vyrobíte například madeirové kraslice?

Publikováno: 13. 4. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková