reklama

Zasaďte si na Velikonoce vajíčkovník

Blíží se svátky jara, Velikonoce. Pojďte si spolu s námi vyrobit nevšední velikonoční dekoraci - vajíčkový stromek. Vyzdobte si svůj byt stejně, jako tomu je o Vánocích. Tuto dekoraci z křepelčích vajec zvládnete vyrobit za jedno dopoledne.

Vyrobte si k nadcházejícím velikonočním svátkům dekoraci v podobě vajíčkového stromku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co budeme na výrobu velikonoční dekorace v podobě vajíčkového stromku potřebovat? Některé věci budete mít určitě doma, jako třeba porcelánovou či skleněnou misku. Březovou větvičku najdete venku na procházce. Ovšem aranžérskou hmotu, polystyrenovou kouli a dekorativní mech budete muset koupit. A když už budete v obchodě, nezapomeňte vzít pytlík kamínků na ozdobení a křepelčí vajíčka.

Zde máte více možností. Koupit pravá vajíčka, vyfouknout je, obsah zkonzumovat, skořápky použít. Nebo zakoupíte vajíčka umělohmotná, jen si vyberte taková, která budou opravdu věrnou kopií těch pravých. Případně si koupíte již vyfouklá vajíčka.

Materiál a nářadí:

  • vhodná miska
  • aranžérská hmota
  • polystyrenová koule
  • březová větvička
  • křepelčí vajíčka
  • dekorativní mech
  • ozdobné kamínky
  • tavná pistole
  • nůžky a odlamovací nůž

Postup výroby:

Hmotu vytvarujte podle velikosti nádoby
Hmotu vytvarujte podle velikosti nádoby (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Aby měl stromek v čem stát, připravíme mu vhodnou základnu. K tomu potřebujeme misku, nejlépe porcelánovou nebo skleněnou, která je těžká a nehrozí, že se stromek převáží. Do ní umístíme vytvarovanou aranžérskou hmotu. Protože jde o suchou vazbu, použijeme hmotu barvy béžové. Ořežeme ji do tvaru misky odlamovacím nožem.

Březovou větvičku přilepte do hmoty
Březovou větvičku přilepte do hmoty (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Venku se poohlédněte po vhodném klacíku. Nemusí být nutně z břízy, ale pro vytvoření iluze stromku se hodí nejlépe. Ulomíme si větvičku silnou asi jako náš prst o délce alespoň 20 cm. Zapíchneme ji do aranžovací hmoty a přilepíme tavnou pistolí.

Hmotu zakryjte třeba kamínky
Hmotu zakryjte třeba kamínky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Povrch hmoty nevypadá nijak pěkně, proto jej zakryjeme. Použít můžeme mech, kamínky, barevný písek, naloupanou březovou kůru, šišky, fantazii se meze nekladou. Můžeme přilepit nebo jen volně umístit na povrchu.

Polystyrenovou kouli napíchněte na větvičku
Polystyrenovou kouli napíchněte na větvičku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro výrobu koruny našeho vajíčkového stromku použijeme polystyrenovou kouli. Podle toho, jak velký průměr koule zvolíte, budete mít velkou korunu. Do polystyrenu si nejdřív udělejte přibližně velký otvor, jako je průměr klacíku a poté připevněte. Můžete opět použít pro fixaci tavnou pistoli.

Použijte křepelčí vajíčka
Použijte křepelčí vajíčka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vyfouklá nebo umělá křepelčí vajíčka nalepte postupně po celé ploše koule, vynechte vždy kousek místa, kam přijde ve finále mech. Místo křepelčích vajec můžete použít i půlky skořápek vajíček slepičích, zde je možno opět vyzkoušet více variant, co se vám bude víc líbit.

Holá místa vyplňte mechem
Holá místa vyplňte mechem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Prázdná místa mezi vajíčky zakryjete aranžérským mechem. Na internetu můžete sehnat sušený nebo umělý mech v různých variantách - kopečkový, plochý nebo lišejník. Na náš stromek se bude hodit nejlépe typ lišejník. Dobře ho přilepíme tavnou pistolí.

Vytvarujte nůžkami
Vytvarujte nůžkami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při závěrečné úpravě můžeme buď ještě mech zastřihnout do kulatého tvaru koruny stromku, nebo jej nechat "rozcuchaný". Záleží, jak vám padne výsledek lépe do oka. Výhodou velikonočního stromku je to, že se nemusí zalévat a zůstane krásný po celé svátky.

Zdroj informací: autorka článku

Vyrobte si originální velikonoční aranžmá:

Publikováno: 7. 4. 2022, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková