Návody na výrobky z nešitého patchworku jsme vám ukazovali již několikrát. A protože se blíží Velikonoce, vytvoříme si tentokrát velikonoční dekoraci v podobě hnízda pro kuřátka a opět technikou zvanou artyčok.
Co potřebujeme k výrobě?
- stuhy
- polystyrenové vajíčko
- špendlíky
- řezák
- nůžky
- dekorační kuřátka
Návod na výrobu patchworkového hnízda
Polystyrenové vajíčko koupíme v hobby marketu nebo třeba v papírnictví. Použili jsme velikost 12 cm. Toto vajíčko musíme rozkrojit na dvě části. Základna bude nižší, stříška by měla být vyšší. Na to použijeme ostrý řezák s dostatečně dlouhou čepelí.
Připravíme si dílky stuhy. Není důležité, jak širokou stuhu použijeme, jeden dílek by měl být dlouhý jako dvojnásobek své šířky. Toto pravidlo je dobré si zapamatovat i do budoucna. Nastříháme si tedy dva odstíny zelené pro vyplnění spodní části hnízdečka. Dno nemusíme vyplňovat zcela, protože ho pokryjeme ještě mechem nebo umělými vlákny. Začneme tedy tím, že si dílek přehneme napůl, do vrchu zapíchneme špendlík, kraje přeložíme a připíchneme přes okraj.
Špendlíky nezapichujeme úplně, postupně přidáváme další dílky a naplno zapíchneme, až když bude kolo dokončené.
Nejdříve si připevníme proti sobě první čtyři dílky jedné barvy, doplníme druhou řadou, která se bude skládat opět ze čtyř dílků. Pokud bychom použili užší stuhu, musíme plochu zaplnit více řadami.
Pokud máme zaplněné dno, začneme napíchávat okraj. První řadu necháme přesahovat přes okraj, tím vznikne malý plůtek pro celou plochu, kam umístíme kuřátka s mechem. Dílky můžeme skládat jiným způsobem, pokud máme širší stuhu - pouze přeložíme napůl a ještě najednou napůl a přichytíme špendlíky na širší straně. Užší stuhu skládáme klasickým způsobem, ale připevníme ji obráceně, tedy aby nebyl vidět sklad.
První řadu doplníme do konce, širší strana se vždy překrývá s vedlejším dílkem. Špendlík zapíchneme celý.
Druhou řadu zakládáme ze světlejší barvy. Protože stuha byla užší, skládáme ji tedy klasickým způsobem, jen dílek otočíme, aby nebyl vidět sklad. Střídáme jednotlivé barvy po patrech, až zaplníme celé půlvajíčko.
Dno nemusí být zcela zaplněné, naopak pokud budeme potřebovat připevnit "nožičky" ze špejlí, bude práce jednodušší. Můžeme si je zapíchnout do holého polystyrenu a přilepit tavnou pistolí.
Jak udělat stříšku hnízda?
Stříšku budeme dělat stejným způsobem jako základnu. Pouze plochu, která nám zbyla po rozříznutí vajíčka, zaplníme zcela, protože je to pohledová strana. Začneme tedy tím, že si vyznačíme pomyslný střed, do kterého zapícháme vrchol prvních 4 dílků.
Postupně vyplníme celou plochu, použijeme dvě světlejší barvy ze tří, které jsme vybrali na pokrytí těla vajíčka. Můžeme střídat po řadách, nebo vyplnit nejsvětlejší barvou větší část plochy a pouze pro okraj použít druhou barvu. Jakmile se dostane stuha přes okraj, přehneme ji a z boku ji přichytíme špendlíky.
Stranu začneme pokrývat zelenou stuhou, abychom navázali na okraj spodní části vajíčka. Opět skládáme užší stuhu klasickým způsobem a otočíme ji, aby z pohledové strany nebyl vidět sklad. Špendlíky přichytíme na širší straně, nezapichujeme až do konce, dokud nepřišpendlíme další dílek.
Pokračujeme další řadou. Vždy se snažíme, aby vrchol dílku byl v stejném místě, jako dílek ob řadu předešlou. Tím získáme pravidelné střídání vrcholů, které můžeme vidět právě například u artyčoku. Od toho tedy ten druhý název této techniky.
Když se blížíme ke špičce, ubereme postupně počet dílků v jedné řadě, abychom neměli u vrcholu velké množství látky, se kterým musíme pracovat. Snažíme se zakončit špičku tak, aby nebyl vidět jediný špendlík. Pokud se nám to nepodaří, můžeme toto místo zakrýt například květinovou aplikací, mašlí a pod.
Sestavení hnízda
Obě půlky vajíčka máme potažené stuhou, můžeme se pustit do sestavení hnízda. Budeme k tomu potřebovat špejle a tavnou pistoli. Špejle můžeme pro větší efekt obarvit nebo potáhnout stuhou. Záleží na každém, jak se mu bude výsledek líbit.
Nejdříve připevníme špejle do základny. Na konec naneseme trochu roztaveného lepidla a špejli zasuneme pod stuhu. Pevně přimáčkneme, hlídáme kolmost špejle. Takto postupně nalepíme všechny čtyři tyčky. Stejným způsobem pak přilepíme střechu hnízda. Jen se musíme snažit, aby byly špejle rovné a nepřilepili jsme je křivě.
Nyní už můžeme umístit kuřátka. Na zelené dno můžeme umístit či přilepit mech, barevný sisal, březové slabé větvičky, které si vytvarujeme do malého hnízdečka, či jinou výstelku. Na to přilepíme nebo položíme malá kuřátka. Můžeme je doplnit i umělým vajíčkem. Nebo třeba místo velikonočního dekoru uděláme květinovou zahrádku, tedy že dno vyplníme umělými květy.
Publikováno: 5. 4. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková