reklama

Váš pes a koronavirová opatření

Nedokážete si už v záplavě nejrůznějších zpráv o koronavirové nákaze vybrat ty pravé a pravdivé? Straší vás neustále informace, které si navzájem odporují a vy vlastně nevíte, jestli jim máte věřit nebo ne? Poslední dobou to jsou i nepravdivé novinky o přenosu koronaviru na naše domácí mazlíčky. Jak je to tedy doopravdy?

i (Zdroj: Depositphotos)
Váš pes a koronavirová opatření (Zdroj: Depositphotos)

Změny, které mohou působit na citlivější psy, jsou především změny denního rytmu. U některých psů se může vyvinout separační úzkost, zejména pokud s nimi budete mnoho dní doma. Prevencí je trénovat odložení, třeba ve vedlejším pokoji a nechodit se psem úplně všude.

Nošení roušek může způsobit také změny v chování psů, citlivější psi se mohou roušek bát, nejen na vás, ale i na cizích lidech, někteří je mohou považovat za novou hračku. Zvykejte proto psy postupně, noste hodně pamlsků na vycházky, a tento problém trochu předvídejte a svého pejska na něj trénujte. 

Povely
i (Zdroj: Depositphotos)
Psa byste měli zvládnout i ve vypjaté situaci

Nošení roušek také může způsobit změny v poslušnosti, psi reagují na tón hlasu, na zvuk a nikoli obsah, a proto mohou nerozumět povelům, jelikož nasazená rouška náš hlas může změnit. Tak s tím dopředu počítejte a povely s rouškou natrénujete dříve, než je budete používat venku, nebo alespoň vyzkoušejte, jak jim pes rozumí.

Změna rytmu nebo nuda může v domácím prostředí vést k zvýšené manipulaci člověka psem, třeba tzv. prudění, otravování, ničení a vyžadování si pozornosti i ke spoustě dalšího problémového chování. Proto je dobré psa nejenom fyzicky unavovat, ale zaměstnávat ho i psychicky a dopřávat mu mentální stimulaci. Cvičení nových cviků či pachové hry jsou výborné, nebo si doma můžete s vaším psem hrát spoustu zajímavých her, které přispívají k lepšímu vztahu. Z židlí jde postavit přelézací parkur, z kartonu od vajec psí hlavolam, pamlsky můžete schovávat po bytě a trénování nových cviků a triků může být také skvělou zábavou.

Cvičení psů
i (Zdroj: Depositphotos)
Psa je nutné cvičit tak, aby nepropadl panice v neznámé situaci

U psů, kteří nejsou zcela kamarádi s ostatními psími kolegy, může nynější dodržování odstupu od ostatních lidí zhoršit sociální odloučení od ostatních psů. Zkuste si domluvit "třímetrové venčení" nebo "třímetrovou socializaci", ať vaši psi zůstanou v potřebném kontaktu. Některé Dobré psí školy ho plánují začít organizovat. 

Nejdůležitější je i pro vaše psy, abyste zůstali v pohodě a v dobré náladě. Pes je velmi empatický tvor, který citlivě vnímá naše nálady, a pokud nejsme v pohodě, tak tím trpí a může z toho mít i některé nemoci. Zůstaňte v pohodě, neboť to velmi pomůže i vám. K tomu vám mohou pomoci například meditace, ty cvičitelé osobně velmi doporučují. Když budete meditovat, nechte své psy v jiné místnosti. Není výjimkou psychické zhroucení psa poté, kdy jeho panička byla ve stavu hluboké meditace. I to bereme jako důkaz silného spojení psa a člověka a jsme rádi, že je naším posláním psům pomáhat.

V případě, že si nebudete se svým psem vědět rady, je tu pro vás připraven on-line konzultační skype.

Zdraví vašeho psa
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud bude váš pes v dobré kondici, bude se vám s ním lépe pracovat

Nakonec jedna prosba: většina lidí v tomto oboru, nejenom trenéři Dobrých psích škol, má výcvik psů jako jediný zdroj obživy. Zkuste s nimi vymyslet nějakou formu bezpečného výcviku a výchovy, využijte jejich dovedností a znalostí. Možná se stydí to sami navrhnout či o to požádat. 

Naši trenéři pro vás připravují také další výukové on-line programy nebo přednášky, o kterých vás budeme postupně informovat.

A úplně nakonec...

...dobrou  zprávou pro vás také je, že majitelé psů, zřejmě díky posílené imunitě od čtyřnohých miláčků, mají menší šanci na nakažení (podle výzkumů SARS v Číně).

Autor textu: Ing. Pavel Bradáč

Publikováno: 27. 3. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce