reklama

Aviváž je nepostradatelný pomocník v domácnosti

Každý člověk má jistě doma výborné, avšak občas předražené čisticí prostředky. Kromě těchto pomocníků však bývá běžným vybavením domácnosti také aviváž. Barevná a voňavá kapalina, která se většinou používá pouze pro změkčení a provonění prádla. Jen málo kdo ví, že se tato zázračná tekutina může využít jako všestranný pomocník při mnoha činnostech spojených s úklidem. Jak může aviváž pomoci při úklidu, si ukážeme v následujícím článku.

i (Zdroj: Depositphotos)
Aviváž je všestranný prostředek, který by vám doma neměl chybět (Zdroj: Depositphotos)

Použití aviváže při praní

Aviváž se dnes hojně používá při praní prádla. Lidská pokožka je čím dál tím víc citlivější a prádlo vyprané s aviváží je více měkké a příjemné na dotek i při samotném nošení. Tento přípravek ale můžeme použít i jiným způsobem.

Jednoduché a rychlé sundání tapet

Pokud nastane chvíle na renovaci zdí a rozhodnete se zbavit starých tapet, nemusí se to stát noční můrou. Mnoho lidí se řídí pravidlem postříkat tapetu mýdlovou vodou. Jakmile se však rozmíchá mýdlo ve vodě, začne okamžitě pěnit a použití takového roztoku se může stát složitější záležitostí. Mnohem jednodušší je rozmíchat obyčejnou aviváž ve vodě v poměru 1:1. Do vzniklého roztoku je možné namočit houbičku, hadřík nebo dokonce váleček a tapety jím namočit. Pro usnadnění se také může použít nádoba s rozprašovačem a celé zdi roztokem postříkat. Nyní stačí počkat pár minut a můžeme se pustit do strhávání. Staré tapety se odstraní jednoduše a velice lehce.

Aviváž na tapety
i (Zdroj: Depositphotos)
Aviváž je cenný pomocník při sundávání starých tapet

Zapomenuté štětce

Každý z nás určitě někdy zapomněl umýt štětce po malování. Není nutné hned malířské náčiní vyhazovat a pořizovat nové. Připravíme si roztok z 1 litru vody a 0,5 dcl aviváže. Do vzniklého roztoku použité štětce vložíme a pro lepší účinek necháme roztok působit celou noc. Druhý den jsou štětce jako nové a připravené k dalšímu použití.

Obrazovka bez prachu

Jedno z nejčastějších míst, kde se prach vyskytuje, je obrazovka televize i jakéhokoliv monitoru. I když prach setřeme, vrátí se zpět během pár vteřin, a to díky statické elektřině, která prach přitahuje. Je tu však recept, jak se toho zbavit. Vezmeme si aviváž, namočíme do ní hadřík a otřeme obrazovku i s rámy. Obrazovka je vyčištěna a rychlému usazování prachu je konec.

Aviváž na prach
i (Zdroj: Depositphotos)
Obrazovka bude bez prachu díky aviváži

Provonění celého domu

Máte chatu nebo chalupu, ve které jste byli naposled před měsícem a bojíte se, že vaše oblíbené místo bude mít nádech zatuchliny? Nemusíte se bát, i zde pomůže aviváž. Do skleničky nalijeme 0,5 dcl aviváže a postavíme ji na stůl. Již za půl hodiny je cítit velká změna.

Úplně stejně se můžeme vyhnout nákupu drahých osvěžovačů vzduchu. Postačí nám sklenička, kam namícháme aviváž s vodou v poměru 1:1. Do této skleničky vložíme špejle. Zhruba po půlhodině dřevěné špejle otočíme tak, aby část nasáklá roztokem nebyla ponořená. Během dne tento proces ještě několikrát opakujeme. Naše domácnost tak získá voňavý nádech.

Aviváž jako vůně
i (Zdroj: Depositphotos)
Aviváž provoní celý byt

Také na toaletu již nemusíme kupovat drahé gelová vůně. Stačí pouze, když aviváží pokapeme kartonový vnitřek roličky toaletního papíru. Vůně se bude postupně uvolňovat a rozprostře se po celé toaletě.

Eliminace skvrn

Fleky jsou všude - na křesle, na sedačce nebo na oblečení. Občas se nám zdá, že jsou nevyčistitelné. Aviváž nás však opět vyvede z omylu. Smícháme ji s vodou 1 : 1, nalijeme do rozprašovače a aplikujeme na danou skvrnu. Hadříkem skvrnu přetřeme a necháme zaschnout. Po chvilce místo vyčistíme a nechtěné skvrny zmizí.

Dlouhodobě lesklá okna

K dosažení lesklých oken opět nebudeme potřebovat žádné předražené čisticí prostředky, nýbrž aviváž a horkou vodu. Do horké vody nalijeme trochu aviváže. Stačí udělat roztok v poměru 2 litry vody a 0,5 dcl aviváže. Poté namočíme hadr a okna umyjeme. Krásná, čistá a voňavá okna jsou vizitkou čisté domácnosti. Stejný postup je možné použít také u mytí oken u aut.

Aviváž na okna
i (Zdroj: Depositphotos)
S pomocí aviváže budou vaše okna čistá

Kuchyňské skřínky

Vrchní část kuchyňských skřínek nám často dává při úklidu zabrat. Mastnota z vaření a usazovaný prach vytváří lepkavou vrstvu, které se jen těžce zbavujeme. V tomto případě použijeme neředěnou aviváž. Mastný povrch setřeme hadříkem s touto tekutinou a veškeré nečistoty budou rázem pryč.

Zářivá podlaha

Aviváž se vyplatí použít i na podlahu. Roztok vody a malého množství aviváže pomůže zbavit šmouh, vrátit lesk a dodat svěží vůni nejedné podlaze. Použít ho můžeme na podlahy vinylové, linolea a jiné podlahoviny na bázi PVC. Nikdy však nepoužíváme na podlahy dřevěné. Opravdu stačí pouze smíchat trochu aviváže s horkou vodou a vytřít.

Čistá koupelna

Pro perfektní úklid vaší koupelny je aviváž, vzhledem ke své ceně a univerzálnímu použití, opět favoritem číslo jedna. Roztok získaný z 1 dílku aviváže a 2 dílků vody pomůže vyčistit nejen dlaždičky, vanu či záchod, ale prakticky celou koupelnu.

Aviváž v koupelně
i (Zdroj: Depositphotos)
Koupelna bude po použití aviváže jako ze škatulky

Zaseknutý zip

Každému z nás se již někdy stala nepříjemnost se zipem. Chcete si zapnout či rozepnout zip, avšak ten se ani nehne. Postačí pár kapek aviváže nakapat přímo na místo, kde je zip v jezdci a pomalu jej rozpohybovat.

Aviváž i na připáleniny

Připálenin v pekáči nebo v hrnci se můžeme zbavit jednoduchým způsobem. Postačí smíchat 2 litry vody s 0,5 dcl aviváže. Připálenou nádobu necháme zhruba hodinu odmočit. Sami se budete divit, jak nežádoucí a nepříjemné připáleniny zmizí z povrchu.

Aviváž na připáleniny
i (Zdroj: Depositphotos)
Aviváž je vítaným pomocníkem při odstraňování připálenin

Jestliže vás čeká například jarní úklid, nezapomeňte si koupit dostatek aviváže. Tuto barevnou a zázračnou tekutinu můžete použít snad na všechny povrchy, které se běžně v domácnosti vyskytují. Stane se nepostradatelným pomocníkem při úklidu, ať už se rozhodnete čistit rámy dveří či oken, nebo se zbavit fleků na různých místech jako například na dveřích, skřínkách či textiliích. Jedná se prakticky o všestranného a nenahraditelného pomocníka v domácnosti.

Pro praní prádla si můžeme vyrobit domácí aviváž:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 2. 2020, Autor: Dagmar Linhartová, Profil autora: Dagmar Linhartová