V zimních měsících i při mírné zimě bez větších mrazů a sněhu si můžeme dopřát čaj na zahřátí. Příroda nabízí širokou škálu bylinek, které se na pití hodí. Ani klasické čaje z Asie nebo z Afriky nemusejí být špatnou volbou. Pokud do nich přidáme zahřívací složky, které jsou volně dostupné, obohatíme tak čaj, který bude mít příjemný dopad na náš organismus. Dospělí mohou čaje obohatit kapkou alkoholu např. rumem nebo slivovicí. Poradíme vám, jaký čaj na zahřátí nejenom prohřeje, ale jeho přípravou uděláme i něco pro své zdraví.
Jaký čaj na zahřátí je vhodný v zimě?
V zimě můžete pro své zahřátí udělat hodně. V první řadě se při pobytu venku pořádně obléknout. A potom si doma na zahřátí uvařit voňavý čaj. Víte, jaký čaj na zahřátí vám spolehlivě prospěje nejvíce?
Zázvorový čaj
Tento čaj má velkou oblibu především v zimních měsících nebo při nachlazení. Zázvor je skvělou zahřívací složkou. Konzumovat by jej neměly těhotné ženy a malé děti. Tento čaj by se neměl užívat ve velkém množství, protože může podráždit sliznice nebo žaludek. Pro přípravu takového čaje budeme potřebovat nastrouhaný čerstvý zázvor, citrón a med. Nastrouhaný zázvor spaříme vroucí vodou a necháme 15 minut louhovat. Poté dochutíme citrónovou šťávou a medem. Zázvor můžeme nastrouhat i do černého nebo heřmánkového čaje. A pro pozměnění chuti můžeme přidat skořici nebo hřebíček.
Heřmánkový čaj
Heřmánkový čaj je jeden z nejznámějších bylinkových čajů. Je vhodný na prohřátí, protože podporuje pocení. Je vhodný ale i na různé zdravotní potíže, především pro ty, kteří mají problémy s trávením, záněty nebo stresem. Na přípravu čaje budeme potřebovat sušené květy heřmánku a med. Dvě lžičky květů spaříme ve 250 ml horké vody a necháme 5-10 minut vylouhovat, pozor po delší době může čaj zhořknout. Poté scedíme a dochutíme medem. Neměli bychom překročit tři šálky za den nebo jeden šálek na noc.
Lipový čaj
Tento druh čaje je vhodný na prohřátí, ale i na nachlazení. Na přípravu čaje budeme potřebovat sušené květy lípy, celou hrst spaříme vroucí vodou a necháme 10 minut vylouhovat. Poté přecedíme, dochutíme medem a můžeme konzumovat.
Fenyklový čaj
Tento čaj je velmi oblíbený pro kojící ženy, kojence a malé děti. Podporuje laktaci a působí proti různým kolikám, obecně je velmi vhodný pro všechny, kteří mají potíže s nadýmáním. Na přípravu čaje budeme potřebovat jen lžičku semínek fenyklu, které rozdrtíme v hmoždíři a spaříme vroucí vodou. Necháme 15 vylouhovat. Čaj nemusíme dochucovat, neboť je sám o sobě sladký.
Kopřivový čaj
Tento čaj má svá specifika, především nás prohřeje, ale může vyvolat průjem nebo podráždění žaludku. Z tohoto důvodu je vhodné pití maximálně 2 šálků denně. Konzumovat by jej neměly těhotné nebo kojící ženy a malé děti. K přípravě čaje budeme potřebovat sušenou kopřivu a med. Pár sušených listů kopřivy spaříme v 250 ml vroucí vody a necháme 5 minut vylouhovat, přecedíme a dochutíme medem.
Lékořicový čaj
Tento čaj, připravený z kořenu lékořice, nás zahřeje a zároveň má léčebné účinky nejen na různá onemocnění, ale je vhodný i při nachlazení. Neměli bychom přesáhnout denní dávku tří šálků. Čaj není vhodný pro těhotné nebo kojící ženy a malé děti. K přípravě čaje si připravíme sušený kořen lékořice a med. 250 ml vody přivedeme k varu, přidáme 2 lžičky sušeného lékořicového kořene a necháme 5 minut louhovat, přecedíme a dochutíme medem.
Černý čaj
Na výběr máme různé druhy černých čajů z Asie, Afriky nebo Jižní Ameriky. Pokud přidáme do černého indického čaje zázvor, skořici, hřebíček, bílý pepř a kardamom a vše necháme vylouhovat, dochutíme medem a mlékem, pochutnáme si na tradičním indickém nápoji - čaji masala. Černý čaj můžeme ochutit kousky karamelu, vynikne tak lahodná chuť.
Africký čaj rooibos
Tento čaj je pro všechny milovníky čajů, protože oproti zelenému a černému čaji neobsahuje kofein. Bylinka rooibos má naopak vysoký obsah antioxidantů a flavonoidů a má typickou červenou barvu, která je teplou barvou. Proto je tento čaj vhodný pro zahřátí. Rozšiřuje krevní cévy a snižuje krevní tlak. Je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů. Čaj si připravíme spařením několika lístků rooibosu. Necháme vylouhovat, přecedíme a ochutíme citrónovou šťávou nebo medem.
Kořeněný čaj
Kdo rád experimentuje a chce ochutnat něco neobvyklého, může použít koření, které společně s medem a citrónem prohřeje každého gurmána. Pro přípravu budeme potřebovat celý pepř, hřebíček, celou skořici a badyán. Hřebíček s pepřem roztlučeme v hmoždíři. Do jednoho litru vody přidáme podrcenou směs, celou skořici a badyán. Vše přivedeme k varu. Vaříme 2 minuty, poté odstavíme a necháme koření ještě 3 minuty vylouhovat. Poté koření vyndáme nebo přecedíme, přidáme citrónovou šťávu a med. Kořeněný čaj můžeme obohatit tím, že ingredience vaříme v čaji. Můžeme použít například jemný černý čaj nebo heřmánek.
Ovocný čaj
Jablečný čaj se skořicí a medem bude dobrou volbou pro malé i velké. Pro přípravu budeme potřebovat sušené kousky jablek nebo polovinu čerstvého jablka, hřebíček, skořici a med. Sušené kousky jablka, nebo jedno čerstvé, nastrouháme a spaříme vroucí vodou, spolu se dvěma hřebíčky povaříme 10–15 minut v 0,5 litru vody. Na závěr přidáme špetku skořice nebo rovnou vaříme s celou skořicí. Na dochucení přidáme med. Pro pestrost můžeme přidat i sušené borůvky nebo brusinky, které čaji dodají příjemnou chuť a mají také příznivé zdravotní účinky. Na závěr můžeme zbylé ovoce i sníst.
Pohankový čaj
Tento čaj není příliš známý, a přesto má na lidský organismus blahodárné účinky. Pohanka je zdrojem zdraví prospěšných látek, které příznivě působí na některé druhy onemocnění nebo jako prevence. Pozor by si na tento čaj měli dávat ti, kdo jsou alergičtí na rutin, který pohanka obsahuje. Na přípravu čaje budeme potřebovat loupanou pohanku, kterou přebereme a za stále míchání opražíme, dokud nám nezačnou semínka pukat. Takto připravenou pohanku dáme v množství 2 lžiček do hrnku a přelijeme vroucí vodou. Po vystydnutí nálev přecedíme. Tento postup můžeme opakovat vícekrát, dokud není pohanka příliš měkká. Pohanku si můžeme i dopředu předpřipravit a uchovat v chladu. Stejně jako u ovocného čaje můžeme pohanku na závěr sníst.
Publikováno: 22. 1. 2020, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská