Mít doma saunu a využívat jí třeba po náročném týdnu je hotový zázrak. Saunování je pro naše tělo velmi prospěšné. Prokrví tělo, uvolní napětí, odbourává nečistoty a dokonce napomáhá regeneraci při hojení ran v pooperačních stavech. A pokud si k tomu zavedete saunové rituály, bude váš prožitek v sauně mnohem příjemnější a kvalitnější.
Sauna a saunové rituály
Dopřát si saunu a nějakou tu chvilku v ní relaxovat a provádět osvědčené saunové rituály je snem mnoha z nás. Také lidé, kteří mají saunu doma v domě nebo menší v bytě, se mohou považovat za šťastlivce. Sauna skýtá spoustu pozitiv. Především příznivě působí na lidský organismus a napomáhá jeho regeneraci. Odbourává stres, svalové i nervové napětí, rozšiřuje póry a cévy, posiluje imunitu, pomáhá dokonce i při nespavosti. Její účinky na oslabený organismus jsou všeobecně známy. Dále napomáhá při regeneraci v pooperačních stavech, dokonce některé odborné studie prokázaly i účinnost sauny na snižování cukru v krvi u diabetiků, posiluje srdce, čímž snižuje riziko infarktu. Nezapomeneme ani na zlepšení prokrvení těla díky saunování či uvolnění dýchacích cest.
Saunu si může dopřát každý člověk bez ohledu na věk, pohlaví nebo cokoliv jiného, pouze s přihlédnutím k aktuálnímu zdravotnímu stavu. Ani těhotné či kojící ženy nemusí ve svém stavu saunu vynechávat, stejně tak starší lidé. Dokonce není nutné odmítat saunování malých dětí, samozřejmě že vzhledem k jejich tělesnému vzrůstu jim nedopřejete stejně dlouhou dobu saunování jako nám dospělým.
Mezi saunové rituály patří:
- rozehřátí sauny na požadovanou teplotu
- omytí těla před saunováním
- použití vonných esencí a bylin
- březová metlička ve finské sauně
- odpočinek na lehátku
- použití zábalů
- potírání těla různými produkty
- ochlazení ve sněhu nebo bazénku se studenou vodou
- relaxační hudba
- víření horkého vzduchu ručníkem
- polévání horkých kamenů lihovinami
Co dělat před samotným saunováním?
Před vstupem do sauny se musíte nejprve omýt. Během dne na naší kůži ulpí spousta prachu, potíte se a můžete se i umazat. Nezapomeňte se po vysprchování pečlivě utřít. Při vstupu do sauny by měl být saunovací prostor již dokonale vyhřátý. Do sauny vstupujte čistí, zbaveni veškerého oděvu, vybaveni pouze velkým ručníkem nebo prostěradlem. Měli byste také odložit všechny šperky. To proto, aby vám horký kov nezpůsobil na těle drobné popáleniny. Není vhodné dopřávat si před saunováním alkohol nebo kouřit. Místo toho si dopřejte lehkou a zdravou svačinu, přejedeni nebo na lačno do sauny nechoďte, vašemu organismu to neprospěje.
V sauně
Teplota v sauně se pohybuje okolo 90 °C. Myslete na to s ohledem na váš aktuální zdravotní strav a nesnažte se trhat rekordy za každou cenu. Pobyt v sauně by pro vás měl být pohodovou a příjemnou záležitostí, jakmile je vám příliš horko nebo máte nepříjemné pocity, ihned saunu opusťte. V sauně se pohodlně usaďte nebo položte, udělejte si pohodlí. Dýchejte zvolna ústy. Pohodu a větší účinek sauny a páry můžete využít politím horkých kamenů lihovinou. Ta vytvoří výpary a jejich inhalování napomůže našim dýchacím cestám a prokrvení celého těla. Stejně tak můžete na kameny naklást vonné byliny, esence a olejíčky.
Celá saunovací procedura by se měla 3x opakovat, to znamená, že po prvním pobytu v sauně pod sprchu, smýt pot a skočit do bazénku se studenou vodou. Poté krátký pobyt v odpočívárně a znovu do sauny. Během pobytu v odpočívárně je ideální doplnit tekutiny. Nejlepší je pít minerální vodu. Po skončení saunování si pak dopřejte ovoce, vhodné jsou banány, které obsahují vysoké množství hořčíku a vápníku. Můžete si dopřát i malé pivo, ale s alkoholem to rozhodně nepřehánějte. A vůbec nejlepší je se po saunování natáhnout a pořádně s odpočinout.
Co budete v sauně potřebovat?
- Možná se to zdá jako zbytečnost, ale saunovací čepice se hodí. Použijte jí proto, aby se vám rychle nepřehřála hlava. Můžete si tak dopřát saunovací rituál o něco déle.
- Ručník nemáte v sauně pouze na zakrytí intimních partií, ale také proto, abyste se mohli pohodlně oddat pobytu v horku. Sezení přímo na horké lavici není úplně příjemné, a co si budeme povídat, také ne úplně hygienické.
- Mezi oblíbené saunové rituály patří solný peeling. Použijte sůl ve chvíli, kdy je vaše tělo uvolněné a všechny póry máte otevřené. Tím se sůl dostane snáz do hloubky kůže a lépe jí vydezinfikuje a odstraní nečistoty. Kromě soli můžete použít také esenciální oleje nebo bylinné směsi.
- Pokud vám sůl nedělá dobře, vezměte si sebou kartáč na dlouhé rukojeti nebo masážní žínku. Vhodné jsou pomůcky z přírodních materiálů jako je dřevo, lufa nebo len. Tyto pomůcky využijete na jemnou masáž a také během očisty.
- Vadí vám nahota v sauně? Stydíte se sami? Pokud považujete zahalení do ručníku za nedostatečné, obstarejte si saunovací oblečení v podobě lehkého přehozu. Můžete také použít čisté prostěradlo, které vás dokonale skryje před zraky ostatních.
Co v sauně nebudete potřebovat?
- Jakékoliv oblečení včetně plavek. Oblečení vás bude zbytečně zatěžovat a mačkat, potom se v sauně nebudete cítit pohodlně.
- Šperky - jak jsme si říkali na začátku, zvláště kovové šperky vám mohou způsobit drobné popáleniny, když se hodně ohřejí.
- V sauně vlastně nepotřebujete vůbec nic. Protože se jedná o záležitost krátkodobou, obejdete se zde bez mobilu, bez jídla i bez šatstva. Užijte si saunu v klidu, vzdáleni od všech technologií a lidí, ponořeni jen do svých myšlenek a do svého potu. Jen tak, budete-li mít čas sami na sebe, si saunu užijete jaksepatří.
Nemáte saunu?
Je spousta lidí, kteří kromě veřejné sauny v městském bazénu nemají možnost jinak saunu navštívit. A přesto by rádi její úžasné účinky využívali. Kupodivu lze jakousi malou náhražku uskutečnit i ve vaší koupelně. Základem je vyhřát koupelnu na maximum pomocí topení nebo ohřívadla. Spojte saunový rituál s poležením v horké vodě. Samozřejmě zvažte důsledně, zda jste v dobré fyzické kondici. Do vany s horkou vodou použijte koupelovou sůl s obsahem esenciálních olejů nebo využijte sílu bylin.
- Heřmánek - pro uklidnění a zmírnění nachlazení
- Levandule - na odstranění úzkostí a plísní
- Dobromysl - pro dobrou náladu a pohodu
- Kopřiva - na očistění těla, prokrvení a zmírnění obtíží se zády
- Smrkové jehličí - na dezinfekci organismu
- Ovesné otruby - na kožní obtíže
- Máta - na popraskanou kůži, otoky či potlačení psychického napětí
- Rozmarýn - na podporu dobrého spaní, uklidnění mysli a zlepšení nálady.
Vezměte cca 50-100g bylinek a spařte je ve 2 litrech vody. Nechte přibližně 10 minut louhovat. Odvar pak vlijte do vany a ponořte se do koupele ideálně na 20 minut. Kromě bylinné koupele můžete využít i aromaterapii a během koupele inhalovat vonné esence z aromalampy. Nezapomeňte se na závěr celé procedury osprchovat čistou vodou.
Publikováno: 23. 1. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová