Způsoby, jak lze vyčistit připálenou troubu, nejsou zrovna jednoduché. Mnohdy se to neobejde bez nepříjemného klečení a drastického drhnutí. Jenže ono to takto být nemusí, stačí, když k čištění znáte ty správné triky. A pokud ne, nevadí, my vám je rádi prozradíme. Jde o osvědčené triky, které vám pomohou vyčistit troubu snadno a rychle.
Jak vyčistíte připálenou troubu?
Při rozhodování, jak lze vyčistit připálenou troubu, máte vlastně dvě možnosti, buď na její čištění použijete chemii anebo vyzkoušíte nějaké osvědčené “babské” rady a zkusíte to bez chemie.
Samočistící trouby
Jednou z možností je i to, že přímo při výběru trouby investujete do spotřebiče, který má samočistící schopnosti. Takové trouby mají speciální smaltovaný povrch, na němž neměly nečistoty tolik ulpívat a napékat se.
Pyrolýza
K čištění mají rovněž i speciální programy, jeden z nich se nazývá pyrolýza, říká se jí ale také pyroluxe, perfectclean, aquaclean a podobně. U něho postačí ke konci vaření a pečení zmáčknout tlačítko a teplota uvnitř trouby vystoupá až k pěti stům stupňům a všechny nečistoty se v troubě rozpadnou na prach. Vy pak ten prach z trouby jednoduše vymetete.
Katalýzou
Druhou možností je pak trouba s katalýzou, jejíž speciální materiál s otevřenými póry absorbují nečistoty, které při 200 °C oxidují, promění se na vodní páru. Ale i většina trub prostě potřebuje jednou za čas důkladně vyčistit.
Jak tedy na troubu?
Manuál trouby obvykle doporučuje, abyste na její čištění použili horkou vodu smíchanou s octem, přičemž byste na vymývání trouby neměli použít žádnou drátěnku, kartáč nebo něco ostrého. U hodně znečištěných trub výrobci rovněž doporučují používat pouze speciální prostředky určené pro čištění trub. Při nanášení čisticího prostředku musíte dávat pozor, aby se nedostal u horkovzdušných trub do ventilátoru. Trouba během čištění musí být nahřátá na 150 °C. Po nanesení přípravku je nutné ho nechat alespoň jednu hodinu působit a pak jej vymýt mokrým hadrem nebo houbičkou.
Troubu čistěte ideálně po každém pečení
Pokud se chcete vyhnout velkému drhnutí, čistěte troubu po každém pečení. Čím je totiž špína v troubě déle, tím se hůře čistí.
Na čerstvé připáleniny a mastnoty funguje citron
Čerstvé připáleniny vyčistíte nejlépe s pomocí čerstvě vymačkané šťávy z citronu. K čištění potřebujete malé množství horké vody, kterou dáte do zapékací mísy a čerstvě vymačkanou šťávu z jednoho citronu. Mísu vložte do předehřáté trouby na 160 °C a nechte ji tam 15 minut. Po čtvrt hodině troubu vypněte a nechte vychladnout. V žádném případě však neotvírejte její dveře. Pára v troubě mastnotu rozpustí a připálené jídlo uvolní. Troubu nakonec vytřete houbičkou nebo hadříkem.
Jak čistit troubu bez chemie
Pasta z jedlé sody
Pastu vyrobíte smícháním jedlé sody a čerstvé citronové šťávy. Tu pak naneste hadříkem nebo kartáčkem na zuby na celý povrch trouby. Dejte si pozor na topná tělesa. Pastu nechte v troubě působit po dostatečně dlouhou dobu. Následně troubu vystříkejte octem. Pozor, počítejte s tím, že to bude pěnit. Posléze troubu vytřete vlhkým hadříkem. Důkladně vyčištěnou ještě dalších 12 hodin nepoužívejte.
Čištění čpavkem
K čištění trouby čpavkem budete potřebovat litr vody, 250 mililitrů amoniaku a 2 zapékací mísy. Trouba by měla být čištěna ideálně večer. Troubu rozehřejte na 150 °C. Do zapékací mísy nalijte litr horké vody a do druhé mísy pak nalijte 250 mililitrů amoniaku. Mísu s vodou uložte do spodní části trouby a mísu s amoniakem do střední části trouby. Nechte v troubě působit přes noc. Důležité však je, abyste po celou noc místnost důkladně větrali. Ráno pak troubu vyčistěte teplou vodou. Místnost stále větrejte.
Sklo vyčistíte kypřícím práškem
Špinavé a mastné sklo trouby snadno a rychle vyčistíte s pomocí kypřícího prášku, který v misce smícháte a vlažnou vodou. Potřebujete k tomu přesně litr vlažné vody a čtvrt hrnku kypřícího prášku. Směs naneste a rozetřete na sklo a nechte působit 30 - 60 minut. Potom otřete vlhkým hadříkem.
Jak vyčistit mřížku v troubě
Mřížku v troubě vyčistíte nejlépe s pomocí mýdlové vody, jedlé sody a peroxidu vodíku. Na dno velké nádoby, kam se vleze mřížka, položte nějaký starý ručník a nalijte do ní horkou vodu. Pak do lázně vložte mřížku. Do vody přilijte ⅓ mýdlové vody, 3 lžíce jedlé sody a 2 lžičky peroxidu vodíku. Nechte působit minimálně 2 hodiny. Pak mřížku důkladně opláchněte pod proudem tekoucí vody a umyjte s použitím přípravku na nádobí.
Věříme, že po použití těchto rad, se bude vaše trouba blýskat čistotou.
Publikováno: 10. 12. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová