reklama

Vánoční svícen, který zvládne každý

Vánoce jsou pomalu za dveřmi. Začínáme s úklidem a s pečením cukroví, aby na svátky bylo vše hotové a my se mohli věnovat jen příjemným věcem. Vychutnávat vánoční pohodu a chvilky klidu s rodinou. Slavnostní, až tajemnou atmosféru vánoc a zejména pak Štědrého dne báječně dokreslí svícen na vašem stole. Vedle adventního věnce, stromečku a barborek ve váze patří i svícen neodmyslitelně k vánocům.

Vánoční vlastnoručně vyrobený svícen je vždy daleko milejší než kupovaný (Zdroj: Ludmila Dušková)

Blíží se čas Vánoc 

Máte doma vánoční svícen?

A právě proto se naučíme, jak jednoduchým způsobem takový svícen vyrobit. Postup je snadný a zvládne ho jistě každý. Navíc fantazii se meze nekladou a vhodný materiál na dozdobení se dá najít všude kolem nás, stačí mít jen oči otevřené. Než přistoupíme k vlastnímu postupu, povíme si, co všechno budeme potřebovat.

Svícen bílý
Bílá varianta s přírodními doplňky (Zdroj: Depositphotos.com)

Suroviny a pomůcky

1. Nízká miska - jakákoliv, úplně postačí plastová od margarínu nebo ovocné dřeně, stejně nebude na stole vidět.

2. Aranžovací hmota na živé rostliny (oasis, florex, piaflor). Pozor - vyrábí se i na suché květy, ale ta je pro tento účel absolutně nevhodná, protože nesaje vodu a svícen by moc dlouho pěkný nevydržel.

3. Svíčka - hezčí je vyšší, můžeme použít i více svíček nebo kombinaci dvou typů. Do barvy svíčky ladíme barvu celého svícnu.

4. Dva druhy drátu 

  •  měkčí, se kterým se nám dobře pracuje v ruce
  •  tvrdý - na připevnění svíčky

5. Zahradnické nůžky, nůž a lepící pistoli, která zpříjemní práci, nemusíme všechno navazovat na drátek, ale jednoduše přilepit.

6. Nepovinně - zlatý sprej a lesk na pokojové květiny.

7. Vhodný rostlinný materiál. Výčet materiálu je skutečně velmi bohatý, a proto ho ještě rozdělíme do menších skupinek:

  •  Zeleň na základ svícnu: nejlépe se pracuje s druhy, které nemají pichlavé jehlice, tj. thuje, cypřišek, tis, jedle, stálezelený buxus. Na vrch svícnu jsou vhodné velké listy vavřínovce (Prunus laurocerasus), mahonie, cesmíny, ale využít se dají i listy pokojových květin, např. Cissus, ibišek, fíkus….
  • Pružné, dlouhé výhony břečťanu, skalníku, svídy, vinné révy, vrby jsou ohebné a dají se svícnem různě proplétat, nebo splést např. v kroužky a ty pak použít.
  • Na ozdobu jsou výborná malá planá jablíčka, sušené kdoule, sušená granátová jablka, ozdobné tykvičky, oříšky, sušené tenké papriky, feferonky, suché plátky jablek nebo citrusových plodů. Moc pěkně vypadají také různé tvary, které právě z kůry citrusových plodů vykrájíme vykrajovátky na cukroví a pak usušíme na topení. Suché se dají nazlatit, nebo obarvit lakem na nehty.
  • Pěkné jsou sušené barevné listy listnatých stromů, např. javorů, sušené květiny jako je černucha, Gypsophylla, trávy (třeslice, Penisetum…) velice efektní jsou velká květenství hortenzie, svazečky lnu, proso.
  • Zužitkovat se dají kousky juty, lýko, mech a mnoho, mnoho dalších.
Svícen malý
I maličký svícen vypadá kouzelně (Zdroj: Depositphotos.com)

Vlastní postup výroby:

Nejprve si připravíme svíčku – dva kousky tvrdého drátu nahřejeme nad plamenem a zapíchneme do svíčky. Rovněž na pevný drát napíchneme jablíčka.

Svíčky
Svíčky opatříme drátky (Zdroj: Ludmila Dušková)

 Oasis namočíme do vody, po jeho nasáknutí odřízneme nožem takový kus, který po zatlačení do misky pevně drží a nevypadává. Seřízneme jej asi 1 cm nad okrajem misky a zaoblíme hrany.

 Aranžovací hmota
Do misky umístíme namočenou aranžovací hmotu (Zdroj: Ludmila Dušková)

Po obvodu napícháme asi 10 cm dlouhé větvičky thuje, buxusu, a na vršek svícnu použijeme listy ibišku. Základ máme hotový, po postavení na stůl by při pohledu z boku neměla miska prosvítat.

Základ z měkkých jehličnanů
Vytvoříme základ z měkkých jehličnanů, např. jedle (Zdroj: Ludmila Dušková)

Naaranžujeme suché listy javoru, které upevníme drátkem ohnutým do tvaru písmene U a pevně zapíchneme svíčku. Okolo svíčky rozmístíme malá jablíčka, která jsme si dopředu nadrátovali. Svícen propleteme větvičkou skalníku.

Větvičky
Naaranžujeme listnaté větvičky - buxus, skalník, mahonie ad. (Zdroj: Ludmila Dušková)

Místa mezi jablíčky vyplníme kokosovými vlákny (jsou k dostání v obchodech s potřebami pro chovatele a teraristy. Zafixujeme drátkem.

Svíčka
Usadíme svíčku (Zdroj: Ludmila Dušková)

Kokosová vlákna doplníme plody mochyně (Physalis alkekengi), které jsou rozstřihnuty nůžkami - otevře se nám tak pohled dovnitř měchýřku.

Dekorování
dozdobíme dle vlastního vkusu a umístíme svíčku (Zdroj: Ludmila Dušková)

Dozdobíme nazlacenými svazečky lnu a rovněž nazlacenými hvězdičkami z pomerančové kůry.

Vánoční vlastnoručně vyrobený svícen je vždy daleko milejší než kupovaný (Zdroj: Ludmila Dušková)
Konečný výrobek (Zdroj: Ludmila Dušková)

Na závěr svícen nastříkáme leskem na pokojové květiny. Svícen má velkou výhodu, dá se zalévat.

Svícen se sušeným ovocem
Další možností je doplnit svícen sušeným ovocem (Zdroj: Ludmila Dušková)
Svícen ve zlatě
Barevná varianta se zlatými doplňky (Zdroj: Ludmila Dušková)

Publikováno: 5. 12. 2019, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková