reklama

Spadané listí využijte pro výrobu podzimního svícnu

Při procházce přírodou vám příjemně šustí pod nohama, na zahradě vás rozčiluje, protože přidělává práci, někdo tuto barevnou rozmanitost využije pro své tvoření. A o čem, že je řeč? No přeci o listí. Na podzim se vybarví a opadá. My tento dar přírody využijeme pro výrobu podzimních svícnů z nepotřebných zavařovacích sklenic.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Podzimní svícen vyrobíme ze spadaného listí a obyčejné zavařovací sklenice (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Materiál na výrobu svícnu

  • listy z různých stromů
  • zavařovací sklenice
  • talíř nebo miska
  • štětec
  • univerzální lepidlo
  • krajka na ozdobu
  • přírodniny
Materiál na výrobu svícnu
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Co budeme pro výrobu svícnu potřebovat?

Jak postupovat při výrobě 

Připravíme si nejprve listy. Je dobré zvolit listí z různých stromů, různých velikostí i tvarů, rozmanité barevnosti. Tak si můžeme vytvořit zajímavé efekty. K červenému listu přiložíme zelený či žlutý, k členitému oblý apod. Stopky odstřihneme. 

Odstřižení stonku
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Stonek listu odstřihneme

Do misky či talíře nalijeme univerzální lepidlo, trochu rozředíme vodou a důkladně promícháme. Zvolila jsem lepidlo značky Herkules. Jedná se o univerzální disperzní lepidlo pro domácnost, školy, kancelář i domácí dílnu. Herkules lepí papír, dřevo, korek, kůži, dřevovláknité materiály a další savé materiály. Zvláště je vhodný na lepení fotografií, slepování dřevěného nábytku, kožených výstelek obuvi apod. Je velmi využívaný pro techniku decoupage, kde působí nejen jako základní lepidlo, ale i jako vrchní nátěr. Nahradí například i přípravek pro vytvoření popraskaného efektu na natíraném předmětu.

Lepidlo Herkules
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Lepidlo Herkules rozředíme vodou

Dále si vezmeme čistou a odmaštěnou sklenici. Můžeme použít skleněný obal z již vypálené zakoupené svíčky. Zbavíme ji vrchního obalu, ve vodní lázni rozehřejeme zbylý vosk, vylejeme a sklenici vytřeme papírovým ubrouskem. Nebo můžeme použít zavařovací sklenici. Ideální je taková, která je neobvykle tvarovaná. Listy můžeme nanášet různými způsoby. Lze je ponořit do lepidlového roztoku a poklást jimi povrch sklenice.

Listy namočíme do lepidla
Listy můžeme namočit do lepidla (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
List na sklenici
Rozložíme je na sklenici (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Můžeme také potřít sklenici lepidlem po celém jejím povrchu a listy postupně přikládat a potírat ještě z vrchní strany. Problém je u velkých listů, které jsou stále pružné a mají tendenci se odlupovat. 

Lepidlo na sklenici
Lepidlem potřeme obvod sklenice (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Poklademe listy na sklenici
Listy rozložíme po sklenici a potřeme lepidlem (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Připravte si potravinářskou fólii nebo třeba jen pytlík, kterými sklenici obalíme. Necháme jeden dva dny v teple. Listy změknou a zůstanou přilepené ke sklenici. Poté igelit sejmeme a necháme dobře zaschnout. Není třeba nijak spěchat, pokud necháme svícen i několik dnů, listy vyschnou, ale díky lepidlu se nebudou drolit. 

Sklenice zabalená v igelitu
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Svícen zabalíme do igelitu

Na ozdobení použijeme například krajku a přírodniny, které jsme nasbírali venku. Okolo hrdla sklenice pomocí tavné pistole přilepíme stuhu nebo krajku. Ideální je taková šířka, aby zakryla nevzhledné závity na sklenici. Dozdobíme třeba kouskem jehličí, šiškou, kaštany či šípky. Co budeme mít po ruce. Je to na každém z nás, co použije. Pokud nemá živé přírodniny, může použít umělé. Ty zakoupíme na internetu v některém e-shopu se zbožím pro hand made výrobu nebo v květinářství či potřebách pro kutily. Přilepíme opět tavnou pistolí. 

Ozdobené podzimní svícny
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Hrdlo sklenice ozdobíme přírodninami

Nakonec do svícnu vložíme čajovou svíčku a zapálíme. Kdo nechce použít otevřený oheň třeba z důvodu přítomnosti malého dítěte, může použít  svíčku s umělým plamenem, která je na baterky. Běžně jsou tyto svíčky k dostání opět v prodejnách pro kutily, popř. v prodejnách se zábavnými předměty. Zakoupíme pod názvem elektrická svíčka. Nebo můžeme zvolit elektrický světelný řetěz. Dnes jsou k dostání i krátké řetězy na baterky. 

Rozsvícené svícny
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Do svícnu vložíme zapálenou svíčku, tu můžeme nahradit svíčkou elektrickou

Takto lze ozdobit různě velké sklenice. Zajímavě bude vypadat zavařovací sklenice o objemu 5 litrů, kterou můžeme nazdobenou umístit třeba na terasu či do pergoly nebo zimní zahrady. V tomto případě volíme jako osvětlení světelný řetěz, popř. velkou svíci, která vydrží hořet delší dobu. POZOR! Nikdy nenecháváme hořet svíčku, pokud na delší dobu opouštíme místnost. Mohlo by dojít k neštěstí a místo parády budeme muset řešit důsledky požáru. 

Publikováno: 17. 11. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.