reklama

Bylinkové recepty našich dědečků a babiček na zdolání zimy

Zima je dlouhá, krátké dny s nedostatkem slunečního záření působí na citlivé jedince velmi depresívně. Stejné to bylo i za dob našich předků. Ti však žili v souladu s přírodou, čerpali z ní, pozorovali přírodní jevy a vycházeli z nich. Brali si příklad i z chování zvířat, uměli předpovědět podle zaznamenaných úkazů, jaká je čeká zima. A protože příroda léčí, dokázali od samého jara na zimu myslet a sbírat léčivé bylinky, které se daly celé dlouhé zimní měsíce používat.

i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Bylinkové recepty našich dědečků a babiček na zdolání zimy vyžadují i zásobu bylin (Zdroj: Ludmila Dušková)

Jedná se o návody velmi jednoduché a dostupné, takže je můžete vyzkoušet třeba během mnohdy nekonečné zimy.  Nejběžnějším způsobem skladování je sušení bylin. Existuje ale celá řada dalších možností, jak bylinky zpracovat.

Sušení
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Bylinky nejlépe uchováme sušené

1. Bylinkový olej

Nejznámější je olej mátový, levandulový, třezalkový, koprový, tympánový, meduňkový a rozmarýnový. Rostlinné silice jsou v oleji rozpustné a nejčastěji je používán olej olivový nebo slunečnicový. Připravují se z 1 litru oleje, do kterého se přidá velká hrst nejlépe suchých bylin a nechá se 2-3 týdny na slunci působit. Následně se olej scedí a byliny se prolisují přes jemné síto. Oleje jsou ideální pro masáže, přísada do koupele nebo k zevnímu mazání. Pokud do oleje přidáte zahřátý včelí vosk nebo parafín, získáte léčivou mast.

Příprava balzámu
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Domácí balzám na rty s příměsí léčivých bylin

2. Kloktadla

Do kloktadel používejte především šalvěj, mátu a meduňku, nejlépe je používejte vylouhované ve slunečnicovém oleji. Pomáhají při onemocnění dásní, uvolňování zubů a proti zápachu z úst.

Bylinkové kloktadlo
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Bylinky využijeme v léčitelství jako čaje nebo kloktadlo

3. Bylinková pálenka, likér či žaludeční hořká

Naši dědečkové přímo vynikali v tomto oboru. Po vydatném jídle bylo na tyto výrobky spolehnutí. Příprava je jednoduchá – na 1 litr extraktu se používá 1 hrst sušených bylin ve směsi (nejčastěji meduňka, máta, libeček, třezalka, plody trnky, arnika, rozmarýn, tymián, špetka pelyňku) se zalije 30 % pálenkou z hroznů, nebo žitnou. Směs se nechá 3 týdny na slunném místě. Poté se scedí a přelije do suchých lahví. Pokud chceme získat bylinkový likér, doplní se extrakt cukrem svařeným s vodou.

Dědečkova pálenka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Bylinná hořká je osvědčený lék na žaludeční obtíže

4. Léčivá a kořeněná vína

Pro jejich přípravu se hodí mařinka vonná, rozmarýn, bazalka, meduňka, pelyněk, šalvěj, levandule, heřmánek atd. Do 1 litru vína bílého nebo červeného, vylitého do keramické či skleněné nádoby dáme hrst bylin (asi 30 - 40 g) a postavíme na tmavé místo při pokojové teplotě. Po týdnu obsah nádoby scedíme a víno je hotové. Pokud jde o trvanlivost – vydrží domácí vína i několik let.

Babička kořenářka
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Moudrost našich babiček a prababiček bychom měli využívat při léčení bylinkami

5. Lisované čerstvé bylinkové šťávy

Používají se jako léčebná kúra. Mezi nejznámější patří čerstvá šťáva z kopřiv. Pro jarní kůru se používá potočnice, sporýš, bedrník, anýz a různé plevele jako např. kokoška, hluchavka, chmel, řepík, smetanka a další. Šťávy se připravují rozmixováním a následným vymačkáním rostlin. Pokud si vyrobíme do zásoby větší množství, konzervuje se nejlépe zmrazením do kostek. Rostlinné šťávy se před požitím ředí minerálkou, mlékem, jogurtem nebo kefírem.

Květinový salát
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Některé květy jsou jedlé a dokonce i velmi chutné

6. Léčivé masti, balzámy a krémy

Využívají se k zevnímu použití na zmírnění bolesti. Používají se čerstvé i sušené byliny Suroviny se rozpustí a přefiltrují v sádle, mandlovém oleji, lanolinu nebo jiných látkách.

Babiččina měsíčková mast – 200 g vepřového sádla rozpusťte v hrnku při nízké teplotě. Přidejte hrst květů měsíčku (i sušených), dobře promíchejte a zchlaďte. Po 24 hodinách hmotu znovu roztavte a přeceďte přes plátno. Mast se využívá především na léčbu křečových žil, pohmožděnin a opruzenin. Pozor - masti uchovávejte v chladnici, mají pouze několikatýdenní trvanlivost.

Měsíčková mast
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Měsíčková mast je doslova zázračná

Pomocí bylinek se dá ale i příznivě vylepšit prostředí v bytě, Šikovné nápady a jejich realizace zpříjemní i protivné domácí práce. Zkuste se do něčeho takového pustit, nejen že si zkrátíte dlouhou chvíli, ale můžete vyrobit praktické dárky pro své přátele.

Bylinný olej
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Bylinky lze též uchovat v oleji a vytvořit tak bylinný olej

Bylinky pro kuřáky

Základem zdravého kuřiva je podběl, ke kterému se přidá arnika, vachta, heřmánek, tymián, rozmarýn, tymián, řebříček a cukr. Vše se usuší a smíchá. Touto směsí naplněná dýmka provoní celý byt.

Voňavé chňapky na nádobí

Do chňapky všijte mateřídoušku, rozmarýn, nebo levanduli. Kdykoliv přijdou do styku s horkým hrncem nebo troubou, uvolní se z nich vůně.

Voňavé knihy

Pytlíčky s levandulí, pelyňkem, hřebíčkem nebo skořicí položte na polici s knihami. Bylinky velmi rychle knihy provoní a zároveň je chrání před hmyzem.

Levandule
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Sušená levandule je ideální na provonění prádla

Bylinkové máchací vody

Asi 15 minut vařte oblíbené bylinky přikryté poklicí. Vodu sceďte a přidejte do poslední máchací vody. Především vlněné svetry zazáří jasnou barvou, a navíc budou nádherně vonět. Pokud do nálevu přidáte kávovou lžičku drceného oddenku kosatce, bude vůně dlouhodobá. Z bylinek nejlépe voní levandule, rozmarýna, kořen omanu, kosatce, rozchodnice růžové a puškvorce.

Pytlíčky do šuplíků

Zde použijte levanduli, aloisii, mátu či okvětní listy růží k naplnění malých látkových pytlíčků. Vložte je mezi prádlo, svetry, ubrusy i prádlo ložní. Aby se daly sáčky zavěsit na ramínka, přišijte malé poutko. Ze silnějších látek ušijte pytlíčky do bot, případně cestovních tašek a kufrů, i ty budou jemně vonět.

Pytlíčky na bylinky
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Sušení bylinky ukládáme do látkových sáčků

Růženec

Nasekané červené a růžové okvětní plátky růží dejte na pánev. Přelijte vodou a vařte 1 hodinu. Nechte 24 hodin v klidu. Celý proces opakujte 4x. Pak si navlhčete ruce v růžové vodě, která zhoustla, a tvarujte kuličky, které obalte v tlučeném hřebíčku, skořici a muškátovém oříšku. Navlečte je na silnou nit a vysušte.

Publikováno: 14. 11. 2019, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková