Štrůdl patří k tradičním dezertům, oblíbený je nejen u nás, ale i v ostatních zemích, milují jej v Rakousku, odkud pochází, i v sousedním Německu. Díky jeho oblibě a rozšířenosti je i na jeho přípravu celá řada receptů. Můžeme zkoušet a experimentovat a najít ten, který nám bude chutnat nejlépe.
Štrůdl čili jablečný závin je téměř vždy kombinací jemného těsta a jablečné náplně, která může být vylepšena o řadu dobrot, jako je skořice, opražená strouhanka, rozinky a oříšky. Receptů na těsto je opravdu hodně a způsobů servírování pochoutky také. Báječný je teplý štrůdl s vanilkovou zmrzlinou, štrůdl posypaný moučkovým cukrem a šlehačkou, nebo zalitý vanilkou omáčkou.
RECEPTY
Štrůdl s rozinkami, oříšky a karamelizovanými jablky
Potřebujeme: 1,5 kg sladkokyselých jablek ½ šálku vlašských ořechů, ½ šálku rozinek, skořice podle chuti, 1 vanilkový cukr, cukr, 1 vejce, listové těsto
Do širokého kastrolu nasypeme cukr a rozpustíme na světle hnědý karamel, přidáme na kostičky nakrájená oloupaná jablka a počkáme, dokud nepustí vodu. Teprve poté promícháme, přidáme podle chuti skořici, rozinky a opražené ořechy. Pracujeme na mírném plamenu. Vše spolu lehce produsíme zhruba 7-10 minut. Směs odstavíme a necháme vychladnout. Listové těsto rozválíme na tenkou placku a naplníme jablečnou směsí. Zavineme a špejlí těsto na několika místech propíchneme, aby mohla odcházet pára v průběhu pečení. Povrch závinu potřeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme hrubým cukrem. Pečeme v předehřáté troubě při 170 °C asi 35 minut. Štrůdl v troubě nezapomeneme pravidelně kontrolovat.
Maminčin štrůdl
Těsto: 240 g hladké mouky, 50 g másla, 2 vejce, 1 polévková lžíce octa, špetka soli.
Náplň: 500 g oloupaných jablek bez jader, strouhanka, 100 g másla, rozinky a sekané ořechy podle chuti, 1 vanilkový cukr, cukr, skořice, bílek nebo mléko.
Začneme přípravou jablek, oloupaná jablka bez jader nakrájíme na jemné plátky, smícháme s opraženými ořechy, rozinkami máčenými v rumu nebo ve vodě, skořicí, vanilkovým cukrem a cukrem krupicí. Cukru dáváme podle naší chuti. Můžeme mírně zakápnout citronem. Na vále ze všech ostatních ingrediencí vypracujeme pěkné těsto. Z celého množství těsta a náplně uděláme dva štrůdly. Těsto proto rozdělíme na dvě stejně velké části a každou vyválíme na tenkou placku. Placku posypeme na másle opraženou strouhankou a posypeme jablečnou směsí. Jablka nikdy neklademe až do krajů placky. Poté stačí jen štrůdly zarolovat a přenést na plech vymazaný máslem nebo vyložený papírem na pečení. Povrch potřeme bílkem nebo mlékem. Pečeme 35 - 40 minut při 170 °C.
Jednoduchý štrůdl na plech
Štrůdl nemusí být vždy jen zavinutý. Výborné jsou i verze na plechu, který krájíme jako koláč. Hodí se pro něj jiné druhy těst. Zde je základní chutný recept.
Na těsto potřebujeme 250 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 120 g tuku, 1 vejce, prášek do pečiva, troška mléka
Na náplň: 1 kg strouhaných jablek, třtinový cukr podle chuti, spařené rozinky, skořicový cukr
Z ingrediencí uhněteme hladké těsto, rozdělíme na dvě poloviny a vyválíme dvě čtvercové placky. Jednu placku přeneseme pomocí utěrky na vymazaný plech, dotvarujeme ji podle formy a velikosti plechu a naplníme jablky. Posypeme cukrem a rozinkami. Přiklopíme druhou plackou a potřeme vajíčkem. Z druhé placky můžeme udělat také na povrchu mřížku. Těsto nakrájíme na plátky a jimi pokryjeme povrch. Pečeme při 190 °C asi 40 min.
TIPY
Štrůdl je výborný jako dezert ke kávě a čaji. Při servírování jej můžeme ještě vylepšit. Báječný způsob je nahřát štrůdl v troubě a na servírovacím talířku posypat moučkovým cukrem, sekanými ořechy a doplnit kopečkem poctivé vanilkové zmrzliny.
Jiným způsobem je servírování štrůdlu s jemnou vanilkovou omáčkou. Tu připravíme jednoduše těsně před podáváním. Potřebujeme na ni: 250 ml mléka, 1 šlehačku, 1 vanilkový pudink a 100 g cukru krupice. Mléko se šlehačkou přivedeme k varu, přidáme vanilkový pudink s cukrem a provaříme ještě 3 minuty. Omáčku nalijeme na talířek a vedle posadíme kousek štrůdlu. Můžeme ještě doplnit šlehačkou.
ZAJÍMAVOST
Jemné křehké těsto přinesli na území dnešní Evropy osmanští Turci. Těsto zachutnalo i obyvatelům dobytých území a začala vznikat celá řada verzí a variant. V Rakousku poprvé vyzkoušeli těsto zkombinovat s jablky. První známý recept na štrúdl pochází už z roku 1696. Do štrůdlu se tradičně používá listové těsto, jeho výroba je ale poměrně pracná, a proto se hotové těsto prodává. Celá řada receptů je ale založena na jiných těstech, které lze doma připravit velmi snadno.
Publikováno: 22. 11. 2019, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková