reklama

Na podzim nás čeká zazimování hadů

Nejen medvědi se na zimu uchylují k spánku, ale podobný úkol čeká v tomto období na chovatele plazů. Je potřeba připravit hady na období klidu a přizpůsobit jim zimoviště a celkovou péči o ně.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Zazimování hadů musíme dát patřičnou péči (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Hadi asi nepatří mezi rozšířené a oblíbené domácí mazlíčky. Jejich chovatelé by ale o nich měli vědět všechno potřebné, aby dobře prospívali a byli zdraví. Mimo jiné by měli vědět i to, že plazi potřebují v zimním období dostatek klidu a spánku, který jim dodá energii na zbytek roku, kdy jsou aktivní. Víte, jak vypadá takové hadí zimoviště a v kterých případech raději hadům zazimování odepřít?

Přemístění hadů
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Hady bude při zazimování potřeba rosit vodou

Zazimování hadů má svá pravidla

Většina plazů během zimního období spí. Je to nejen z důvodu, aby nabrali dostatek energie, ale také proto, aby se mohli úspěšně pářit. Pouze subtropičtí hadi zazimování nepotřebují, ti ostatní naopak ano.

Uchopení hada
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Hady do boxu přenášíme vylačněné

Abychom hady na zimování připravili, je potřeba je nakrmit a počkat přibližně 14 dní. Od této doby postupně snižujeme osvětlení a teplo, což bude trvat dalších 14 dní. Během zazimování totiž u hadů dochází k postupnému zastavení metabolismu, a pokud by v tuto dobu nebyl dobře vyprázdněný, mělo by to fatální následky na jeho zdraví. Zimní spánek u hadů trvá až 4 měsíce. 

Zazimovací box
Box vysteleme rašelinou nebo pilinami (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Zazimujeme hada
Hadi potřebují k zazimování sníženou teplotu a tmu (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Zazimovací box

Jako zazimovací box použijeme nejvhodněji patřičnou plastovou nádobu s pevnými stěnami a uzavíratelnou víkem. Box ale musí být dobře větratelný, aby přezimující had mohl volně dýchat. Důležitá je snížená teplota místnosti okolo 12 °C. Dno boxu vysteleme rašelinou nebo pilinami. Hady v této fázi již nekrmíme, pouze občas orosíme. Také za tímto účelem umístíme do boxu misku s vodou a navlhčíme i rašeliník. Udržujeme stálou nízkou teplotu a ideálně i tmu. Ti chovatelé, kteří nemohou docílit - třeba v paneláku - snížení teploty na požadované minimum, mohou k zazimování hadů použít starou lednici s termostatem. Hadi se v ní budou cítit spokojeně a zazimují. Čas od času je potřeba lednici i box otevřít kvůli cirkulaci vzduchu, ale měli bychom se vyvarovat světla. 

Voda
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Do zazimovacího boxu umístíme misku s vodou

Publikováno: 13. 11. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová