Děti rády pomáhají nejen maminkám v kuchyni, ale i tatínkům v dílně. Pokud jsou to ale menší děti, je často problém, aby pohodlně dosáhly na pracovní plochu a při tom bezpečně stály. Obyčejná stolička nebo židle nemusí být vždy pevná. Pojďte jim s námi vyrobit takzvanou učící věž – pevnou a bezpečnou stolici, ze které pohodlně dosáhnou.
Na výrobu učící věže použijeme starší pevnou židli s pravidelným sedákem a rovnými nohami, překližku, a dřevěnou tyč. Dále budeme potřebovat přímočarou pilku, akušroubovák a vrtačku a horní stopkovou frézku (nemáme-li frézku, můžeme zkulatit hrany i pilníkem a smirkovým papírem, jen nám to bude déle trvat), barvy vhodné na dětský nábytek a hračky, štětce, váleček, vruty do dřeva tzv. vratové šrouby s matkami s kulatou hlavou.
Položíme si židli bokem na sololit a obkreslíme její tvar. Sololit bude sloužit jako šablona, aby oba boky učící věže byly shodné. Zboku bude učící věž vypadat jako dinosaurus, konstrukce židle za boky zcela zmizí.
Na sololit si nakreslíme obraz dinosaura (či jiný vybraný tvar) a šablonu vyřízneme pomocí přímočaré pilky. Tvar boků nemusí zcela lícovat s boky židle, ale měl by je úplně zakrývat. Zároveň by boky neměly bránit přisunutí učící věže ke stolu nebo jiné pracovní ploše, i na to musíme při výběru tvaru myslet.
Sololitovou šablonu si položíme na desku překližky a překreslíme dvakrát, zrcadlově proti sobě. Zbylý proužek překližky využijeme později na stupínek. Na stupínek budeme ještě potřebovat 2 podpěry – lišty ze silnější laťky (cca 4 x 6 cm).
Přímočarou pilkou s ostrým plátkem pečlivě vyřízneme z překližky tvar obou boků. Dále si připravíme dvě kulatinky na zábradlíčka, jednu přesně na rozměr věže, tak aby byla vložená mezi boky a druhou delší, ta bude výsuvná a boky věže přesahuje.
Pomocí horní stopkové frézky zkulatíme všechny hrany, nejen proto, že to lépe vypadá, ale především proto, že je učící věž určená pro děti a nesmí mít žádné otřepy a ostré hrany, aby se děti nepoškrábaly, až do ní polezou a budou v ní pracovat. Najemno ještě hrany začistíme smirkovým papírem nebo brusnou houbičkou.
Učící věž - dinosaurus bude v našem případě stát k pracovní ploše zády. V přední zdvižené noze dinosaura bude kulatinka jako zábrana proti tomu, aby děti nevypadly. Pomocí vrtáku na panty si pro ni připravíme otvory v obou bocích.
Aby se dětem věž líbila, zvolíme na povrchovou úpravu pestré barvy. Na větší plochy použijeme raději váleček než štětec.
Zvolené barvy by měly být určeny na úpravu hraček a dětského nábytku. Natřeme pečlivě oba boky budoucí věže, kulatinky na zábradlíčko i lišty pod stupínek a stupínek samotný. Tělo věže bude žluté, zábrany a stupínek červené.
Na vnější stranu boků pak domalujeme permanentní fixou nebo barvou profil dinosaura, pořádná zubiska a cca 2 cm od okraje ještě zvýrazníme obrys. Odstíny barev můžeme samozřejmě volit pestré, jen by učící věž neměla v interiéru působit jako „pěst na oko“, nám se dva odstíny zdály dostatečné.
Boky dinosauří věže přisadíme k židli, srovnáme a pomocí akuvrtačky a šroubováku postupně připevníme.
Otvory pro vruty je nejlépe si předvrtat tenkým vrtáčkem, při vrtání si materiál podložíme odřezkem prkénka, aby se nám nevyštípl.
Boky jsou k základní konstrukci židle připojeny pomocí vratových šroubů a zajištěny matkou s půlkulatou hlavou – nestane se tak, že by se děti o vyčnívající část šroubu poranily. Vratové šrouby s matkami dobře dotáhneme a čas od času zkontrolujeme, zda se při používání věže neuvolnily.
Aby se dětem do učící věže dobře lezlo, budou potřebovat schůdek – stupínek. Vyrobíme jej jednoduše tak, že ve vhodné výšce zevnitř k bokům přišroubujeme podpěry – lišty z širších latí a na ně položíme a připevníme plochu stupínku z překližky. Otvory na připevnění si opět nejprve předvrtáme.
Zdviženou přední nohou dinosaura protáhneme připravenou kulatinu, která bude sloužit jako zábrana.
Ve výšce nosu dinosaura je další kulatinka, tentokrát napevno přišroubovaná, opět jako zábrana, aby se děti z učící věže nezřítily třeba při záklonu.
Učící věž je hotová, zbývá jen pozvat malé pomocníky, aby si ji vyzkoušeli.
Tip: Aby se nám židle hodila jako základ, musí být samozřejmě nepoškozená, stabilní, musí mít rovné boky i nohy, žádné nepravidelné či prolamované tvary. Pokud takovou nemáme doma, seženeme ji většinou bez problémů na bazaru. Jinak bychom museli vyrobit i vnitřní příčky konstrukce, ale o tom zase někdy příště.
Publikováno: 19. 10. 2019, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman