Dýní je v podzimním období čím dál víc kolem nás. Časem si zvykáme zařadit je nejen do svého jídelníčku, ale i jako součást podzimní výzdoby. Kdo nesnáší Halloween a s ním spojené dlabané dýně, může si vyrobit mnohem jemnější dekoraci z dýně za použití květin. Podle našeho návodu si můžete ozdobit svůj byt hned několika způsoby.
Materiál na výrobu:
- dýně
- aranžerská hmota
- květiny (růže, drobné chryzantémy, nevěstin závoj, šípek, levandule)
- igelit nebo celofán
- nůžky
- zahradnické nůžky
Jak postupovat při výrobě podzimní dekorace z dýně
V obchodě si vybereme vhodnou dýni, je jedno, jestli to bude Hokkaidó či jiný druh, záleží na vzhledu, aby se nám dobře dekorovala. Naopak zajímavá může být zelená Hokkaidó, která bude postupně vlivem tepla v domě přecházet v oranžovou.
Vršek dýně odřízneme v cca 1/3 plodu.
Z dýně vydlabeme lžící semeník. Semínka můžeme použít, rozložíme na plech a dáme sušit do trouby. Získáme zdravé mlsání bohaté na zinek a další prvky.
Z igelitu či celofánu si odstřihneme potřebný kus a vyložíme jím důkladně vnitřek dýně. Prsty či dlaní vmáčkneme igelit až na dno dýně.
Mezitím si uřízneme vhodný kus aranžovací hmoty určené pro mokré aranžmá a namočíme je do nádoby s vodou. Kostka musí natáhnout vodu celá, jen tak vydrží květiny dlouho svěží. Navlhčenou hmotu vsuneme do dýně a přesahující igelit odstřihneme, aby nám nekazil dekoraci.
Připravíme si květiny, které budeme vpichovat do hmoty. My jsme použili drobné růžičky lososové barvy, drobnokvěté chryzantémy, šípek, který je typickým plodem podzimu a pro dozdobení ještě vezmeme několik snítek nevěstina závoje a levanduli. Stonky květin šikmo seřízneme nožem. Tak natáhnout více vody a nebudou brzy uvadat. Vodu na hmotu můžeme i po nějaké době opatrně dolít.
Vpichujeme postupně všechny květiny, kontrolujeme, zda nemáme někde víc od jednoho druhu, snažíme se o symetrii.
Aby nebyla dekorace jednotvárná, zvolíme pár květin v kontrastní barvě. Dobrou volbou je tmavá levandule a bílý nevěstin závoj. S množstvím to nepřeháníme, výsledek by působil přeplácaně. Na závěr můžeme kolem dýně uvázat stuhu či přírodní provázek.
Dekorace v cínovém poháru
Pokud nemáme či nechceme dekoraci zapíchávat do dýně, můžeme si vzít jakoukoliv ozdobnou nádobu. Efektní bude cínový pohár na nožičce. Aranžmá je v tomto případě drobnější, musíme tomu uzpůsobit i samotné zdobení.
Postupujeme stejně, jako v případě dekorování dýně. Základem je vodou nasáklá aranžovací hmota. Tu si uřízneme ve tvaru poháru. Podle typu nádoby pak můžeme, ale nemusíme, vložit igelit a do něj vmáčknout vlhkou hmotu.
Květiny řežeme opět šikmo, stonky jsou ale kratší. Místo dominantní růže můžeme tentokrát použít chryzantému a další květiny vpichujeme již jen jako doplňkové. Postupujeme od středu a postupně dodáváme další květiny.
Nakonec dozdobíme několika větvičkami nevěstina závoje. Svíčky, které chceme k dekoraci také použít, raději rozestavíme kolem poháru, plamen by mohl živým květům ublížit. Výsledek bude vypadat ještě lépe, v celém aranžmá budou lépe patrné jednotlivé prvky. Svíčky nepotlačí květiny a naopak.
Publikováno: 18. 10. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce