reklama

Pletenou šálu vytvoříte i bez jehlic, snadno a rychle

Pletenou šálu zvládnete uplést, i když nejste právě kované pletařky. Dokonce nepotřebujete ani klasické jehlice. Postačí vám násada na hrábě a pletací příze. Bambulková příze je jemná, měkká a plete se s ní velmi jednoduše. Šálu zvládnete uplést, i pokud jste nikdy nepletli.

i (Zdroj: Silva Pokorná)
Pletenou šálu vytvoříte i bez jehlic, i když se to zdá složité (Zdroj: Silva Pokorná)

Pletení šály na hrábích je opravdu rychlé a šikovné. Jednu delší šálku upletete klidně za 45 minut. Můžou být jednobarevné nebo takhle hezky barevné. Seženete určitě i jiné barevné kombinace. Pletení navíc zvládnou i děti a můžou si šálku uplést samé. Pokud nemáte doma hrábě, pořídíte je v OBI, Hornbachu, železářství, případně i v jiných prodejnách s potřebami pro dům a zahradu. Dřevěné hrábě můžou mít drsný povrch, raději si vyberte kovové nebo plastové, abyste si přízi při práci neničili. Na tvaru a velikosti tolik nezáleží. Tady je pleteno na menší kovové násadě. Může být ale klidně i velká násada, počet používaných hrotů si určíte sami. Podle toho bude pak šála různé široká.

Ukázka výrobků
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Barevné bambulky vytvoří zajímavé vzory

Materiál potřebný pro pletenou šálu na hrábích

  • zahradnické hrábě
  • bambulkovou pletací přízi
  • nůžky
Pomůcky
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Pro šálu potřebujeme zahradnické hrábě, nůžky a pletací přízi s bambulkami

Postup pro pletenou šálu na hrábích

Na volném konci příze si vytvořte pevnou smyčku. Jednoduše udělejte dvojitý pevný uzel tak, aby vám zůstala smyčka zhruba na tloušťku prstu. Poté smyčku navlečte na hrot hrábí. Je v podstatě jedno, kde začnete a kterým směrem bude plést. Záleží, jak vám to bude pohodlné.

Pletací příze
Na volném konci vytvořte pevnou smyčku (Zdroj: Silva Pokorná)
Postup 1
Smyčku pak navlečte na hrábě (Zdroj: Silva Pokorná)

Pak vytvořte další pletací smyčky na hrotech hrábí. Navlečte si tolik smyček (obsaďte tolik hrotů), jak širokou šálu chcete mít. Obtáčejte přízi kolem hrotu zleva doprava, veďte přízi dozadu, mezerou dopředu, a opět zezadu dopředu. Z pohledové strany tedy budete mít „čárku“, zezadu bude křížek.

Postup 2
Vytvořte pletací smyčky (Zdroj: Silva Pokorná)
Postup 3
Obtáčejte přízi zezadu dopředu (Zdroj: Silva Pokorná)

Na užší nebo dětskou šálu vám stačí obsadit 5 nebo 6 hrotů. Na konci řady začneme proplétat. Vezměte přízi tak, že jednu bambulku ponecháte stranou – v tomto případě ponecháte vlevo a pletete směrem vpravo. Přiložte volnou nit příze nad navlečeným okem.

Postup 4
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Při pletení vždy vynechávejte jednu bambuli a volnou přízi veďte nad okem

Vezměte oko natočené na hrotu, protáhněte ho prostorem přes volnou přízi směrem nahoru, přes hrot dozadu, a dolů. Takto vytvoříte oko další řady. Pokračujte stejným způsobem po celé řadě až na konec.

Postup 5
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Oko příze protáhněte přes volnou přízi přes hrot směrem dozadu

Pak otočte směr a pleťte opět stejným způsobem zpátky. Nezapomeňte pokaždé vynechat bambulku u každého kroku, včetně postranních. Bambulky po stranách vytvoří hezký lem. Celou dobu v podstatě pleteme tam a zpátky to stejné.

Postup 6
Prohazujte každé oko přes volnou přízi (Zdroj: Silva Pokorná)
Postup 7
Stejně postupujete opačným směrem (Zdroj: Silva Pokorná)

Začátek vypadá trochu divoce a zmateně, ale nebojte se toho. Povytažením dostane šála ihned svůj pravidelný tvar. Neustále kontrolujte, zda ponecháváte volnou bambulku, aby vám v šále nezůstávaly zbytečné díry.

Postup 8
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Ponechávejte vždy jednu volnou bambulku včetně okrajů

Jemně tahejte hotový výplet z druhé strany a vytáhněte bambulky přes mezery skrz násadu. Uvidíte, že šála už má hezký a pravidelný tvar. Dělejte povytažení výpletu pravidelně a hlídejte si tak případné chyby. Pletení je opravdu rychlé a snadné, nebojte se rozplést špatnou řadu a výplet opravit.

Postup 9
Zepředu si ponechte viditelné smyčky (Zdroj: Silva Pokorná)
Postup 10
Z druhé strany vytahujte šálu (Zdroj: Silva Pokorná)

Jak navázat bambulkovou přízi

Pokud potřebujete v průběhu práce navázat pokračování příze, přiložte konce k sobě a svažte je v místě bambulky.

1. Udělejte společně smyčku a pořádně zatáhněte. Tím se uzlík skryje přímo do bambulky. V podstatě svážete dvě bambulky k sobě a vytvoříte jednu.

Detail příze
Navazujte bambulkami k sobě (Zdroj: Silva Pokorná)
Uzel
Udělejte společně smyčku a zatáhněte (Zdroj: Silva Pokorná)

2. Volné konce ještě svažte jednoduchým uzlíkem k sobě, pořádně zatáhněte.

3. Pak je opatrně ustřihněte tak, aby se celé svazování skrylo do těla bambulky. Navazování tak vůbec nebude vidět a výplet bude vypadat čistě.

Volný konec
Volné konce navazování ještě svažte (Zdroj: Silva Pokorná)
Další postup
Volné konce poté ustřihněte (Zdroj: Silva Pokorná)

Ukončení pletené šály na hrábích

Ve chvíli, kdy jste s délkou pletené šály spokojeni, můžete práci ukončit. Výplet zakončíme jednoduchým řetízkem. Ukončujeme v opačném směru, než jsme pletli, tedy na opačném konci, než nám zůstala volná příze.

1. Vezměte první oko na opačném konci, než jste pletli a prohoďte ho nad vedlejší oko.

2. Spodní oko protáhněte vnitřkem přihozeného oka, a protažené oko vytáhněte i se smyčkou původního oka. Začne se tvořit řetízek.

Volný konec
Volné konce navazování ještě svažte (Zdroj: Silva Pokorná)
Další postup
Volné konce poté ustřihněte (Zdroj: Silva Pokorná)

3. Vložte pak vytažené oko nad další na vedlejším hrotu. Opakujte předchozí krok. Tedy spodní (původní oko) na hrotu protáhněte zespoda vnitřkem přidaného oka a toto vytáhněte i s nahozenou smyčkou.

4. U posledního oka ustříhněte přízi a protáhněte volný konec posledním okem. Zatáhněte, a ještě upevněte uzlem. Konce na obou stranách zapracujte do výpletu a máte hotovo.

Řetízek
Vytvářejte řetízek až na konec řady (Zdroj: Silva Pokorná)
Poslední oko
Posledním okem protáhněte ustřiženou přízi (Zdroj: Silva Pokorná)

Zadní strana výpletu má také zajímavý vzor a tvoří několik řetízkových řad. V průběhu práce si můžete kontrolovat i zadní stranu a hlídat si případné chyby.

Zadní strana
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Zadní strana výpletu pletené bambulkové šály na hrábích

Publikováno: 29. 9. 2019, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná