reklama

Reflexní prvky vám mohou zachránit život

Již 3,5 roku jsou zákonem stanovena pravidla užívání reflexních prvků pro chodce, kteří se pohybují za snížené viditelnosti na krajnici nebo okraji vozovky v místě, kde není umístěno veřejné osvětlení. Reflexní prvky na oblečení, batohu nebo jen umístěné na ruce či noze výrazně zvyšují bezpečnost a jsou velmi vhodným doplňkem, který vidí řidič ze svého vozu a může tak s dostatečným předstihem reagovat.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Nejen po cestě do školy je potřeby být viděn (Zdroj: Depositphotos)

Reflexní prvky

Jsou velmi důležité pro dospělé i pro děti, které se po silnici nepohybují a jdou třeba jen po chodníku do školy nebo v doprovodu do školky. Využijeme je za deště nebo zimních měsíců, kdy není tolik slunečního světla. Reflexní prvky jsou z materiálu výrazných barev žluté, světle zelené nebo bílé barvy, ale i jiných odstínů a jejich hlavní vlastností je odraz světla.

Reflexní prvky na školní tašce
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Reflexní prvky na školní tašce

Reflexní přívěsky

Můžeme umístit na batohy, tašky, kabelky nebo brašny. Vyrábějí se v různém provedení, jako jsou různé druhy obrazců, zvířat, potravin, dopravních prostředků, značek, smajlíků atd. vyrobených z plastu nebo látky, které jsou vhodné pro děti i dospělé. Pro děti jsou vyráběny přívěsky plyšových hraček, které jsou vyrobeny z reflexní látky. Výhodou je nízká hmotnost a snadná manipulace.

Reflexní doplňky
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Reflexní přívěšky ozdobí dětský batoh

Reflexní klipsy s magnetem

Reflexní magnetické klipsy jsou vyráběny z reflexní folie a plastu a obsahují dva magnety. Umisťují se na okraj textilu, kde velmi dobře drží. Jejich další výhodou je snadná manipulace.

Reflexní pásky

Jsou velmi oblíbených typem reflexního prvku. Jsou samonavíjecí, vyrábí se z plastu nebo kovu. Jde o náramky, které se umisťují na ruku nebo nohu, ale mohou být umístěny i na batohu či tašce. Je možné je umístit i na jízdní kola, koloběžky nebo dětské kočárky. Nejčastěji se vyrábějí v rozměrech 25 x 3 cm, 30 x 3 cm, 34 x 3 cm, 41 x 3 cm 25 x 5 cm nebo 34 x 5 cm. Textilní pásky jsou vyrobeny z polyesteru a jsou opatřeny suchým zipem.

Reflexní pásek
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Reflexní pásek si můžeme upevnit třeba na paži nebo lýtko

Reflexní vesty

Užívají je všichni motoristé, ale jsou vhodné pro děti, které je mohou mít při cestě po chodníku nebo při jízdě na kole či koloběžce. K dostání jsou v klasickém provedení nebo ve tvaru V a jsou vybaveny zapínáním suchý zip. Jsou vyrobeny z polyesteru.

Reflexní vesta
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Děti se budou v reflexní vestě cítit důležitě

Reflexní nažehlovačky

Nejčastěji jsou v provedení dětských motivů, které využijeme na oblečení nebo na doplňky, jako jsou batůžky, tašky, kšiltovky. Umisťují se nažehlením na vhodné materiály, jakým je bavlna nebo polyester nebo směs těchto materiálů. Pozor na hedvábí, nylon nebo fleece, tyto materiály se mohou nažehlením poškodit.

Reflexní samolepky 

Jedná se o samolepící pásky, které mohou být dělené, z pružného materiálu nebo ve formě dětských motivů. Jejich umístění je všestranné od tašek, batohů, přes jízdní kola až po pláštěnky. Stačí jen sloupnout ochrannou fólii a nalepit.

Stříbrná páska
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Stříbrná barva odráží velmi dobře světla reflektorů

Reflexní odrazky

Jejich využití je obdobné jako u přívěsků. Jsou vhodným doplňkem na školní tašky, batohy nebo na oblečení.

Reflexní kšandy

Jedná se reflexní elastický kříž šíře 4 cm a reflexní pásky 1,3 cm Jsou vyrobeny z polyesteru a elastanu a délka pásů se dá upravovat. Jsou vhodné na sport i chůzi.

Reflexní oblečení

Reflexní oblečení jako jsou trička, bundy, pláštěnky, čepice, kšiltovky, ponožky, šátky jsou vhodné pro sport i mimo něj pro bezpečnost dětí i dospělých.    

Reflexní prvky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Reflexní prvky na oblečení jsou zákonným doplňkem

Reflexní obuv

Může se jednat o různé reflexní pásky nebo všité ornamenty na obuvi. Mnohdy je vhodné doplnit reflexními tkaničkami.

Reflexní prvky jsou nutným vybavením každého, protože zvyšují naši bezpečnost v každé situaci, ať už se jedná o sport nebo cestu do školy. Jejich používání je dáno zákonem a byl by skutečně hazard s vlastním životem je nepoužívat, zvlášť pokud se pohybujeme po veřejných komunikacích, jsme starší nebo méně pohybliví. Ačkoliv má auto volant a brzdy, spatří-li vás řidič na vozovce na poslední chvíli, jsou mu většinou k ničemu a takové setkání může skončit nebezpečnou kolizí a těžkým zraněním nebo dokonce usmrcením. 

Publikováno: 5. 9. 2019, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská