reklama

Nábytek pro dítě předškolního věku by měl být bezpečný i pohodlný zároveň

V dětském pokojíčku by se dítě mělo cítit dobře a bezpečně. Podle toho budeme také vybírat vhodný nábytek. Nábytek pro dítě předškolního věku by měl být kvalitní, funkční a vyroben ze zdravotně nezávadného materiálu. Pokud máme jedináčka, můžeme celý pokojíček ladit podle něho, jinak bude vypadat pokojíček pro kluka a jinak pro holčičku. U sourozenců je důležité zohlednit prostor a věk dítěte a podle toho vybírat. Nesmíme zapomenout vytvořit dětem dostatek prostoru pro hry.

Nábytek pro předškoláka musí splňovat určitá kritéria (Zdroj: Depositphotos)

Školní nábytek pro předškoláka

Předškolák je tvor neposedný, hravý a zvídavý. Na to musíme dbát, pokud se rozhodneme mu zařídit pokoj s ohledem na jeho předškolní věk. Veškerý nábytek by měl být z nezávadných materiálů, pevný a bezpečný. Tam, kde není možné mít zaoblené rohy, volíme kryty, abychom předešli úrazu. Děti budou mít jistě raději pokoj, ve kterém jsou jasné a veselé barvy, nebojíme se proto ani výrazných odstínů. Máme na paměti, že pokoj pro předškoláka by měl mít několik zón - spací, pracovní a hrací. Spací zóna představuje postel, pracovní psací stůl a židli. Hrací zóna by měla být vybavena kobercem a okolo stojícími skříňkami nebo regály s hračkami.

Postel

Kvalitní postel je důležitým prvkem dětského pokojíčku. U předškoláka máme na výběr - buď zvolíme dětské lůžko nebo myslíme do budoucna a vyberme velkou postel. Výška postele by se měla pohybovat mezi 42 - 45 cm nad zemí. Lamelový rošt a zdravotní matrace jsou důležitými prvky pro zdravé spaní. Matrace nemá být moc tvrdá ani měkká a musí být dobře větratelná. Postele pro předškoláky by měly být dostatečně prostorné a možná budeme řešit otázku, zda dítku pořídit již velkou postel, ze které ale může spadnout a nebo nalézt řešení v podobě polohovatelné postele, která s dítětem roste.

Postel
Využijeme prostor pod postelí jako úložiště pro boxy a krabice (Zdroj: Depositphotos.com)

Úložné prostory

V dětském pokoji nesmí chybět dostatek úložného prostoru. Každé dítě má plno nezbytností, které je nutné někam uložit, a k tomu slouží úložné prostory. Úložných prostorů by mělo být v dětském pokojíčku co nejvíc, ale ne na úkor místa. Ideální jsou uzavíratelné skříňky s přihrádkami, do nichž se vaše dítě naučí ukládat hračky a další věci. Otevřené police nejsou moc vhodné, protože je v nich veškerý nepořádek vidět. Musí se také udržovat více v čistotě, neboť se na věci hodně práší. Pokud je pokoj malý a skříně by zabíraly příliš prostoru, využijeme uzavíratelné boxy z plastu, které lze ukládat pod postel nebo naskládat na sebe.

Chlapecký pokoj
Pod prostorem na spaní je dostatek prostoru a soukromí pro dětské hry (Zdroj: Depositphotos.com)

Psací stůl

Psací stůl je nezbytnou součástí nábytku každého předškoláka. Vzhledem k tomu, že předškolák poroste, volíme psací stůl s nastavitelnou výškou. Výška pracovní desky psacího stolu by měla být od 72 do 75 cm. Plochu pracovní desky budeme volit s ohledem na potřeby předškoláka, doporučená délka je 100 cm s hloubkou 60 cm. Kontejnery a zásuvky u psacího stolu jsou výhodou pro uložení potřeb na kreslení nebo psaní. Aby se dítě naučilo správně stůl používat, je možné využít náklopnou psací desku. 

Dětský nábytek
Při nedostatku prostoru můžeme využít variantu výsuvného psacího stolu (Zdroj: Depositphotos.com)

Židle k psacímu stolu

Židli k psacímu stolu předškoláka volíme nejlépe nastavitelnou. Důležitá bude správná volba sedáku, jehož horní hrana je ve výšce podkolení jamky, která musí svírat úhel 90 %. Hloubka sedáku bude taková, aby vzdálenost mezi přední hranou židle a lýtka byla ideálně 4 cm. Výška opěrky by měla podporovat záda mezi lopatkami a podepírat bedra. Pro předškolní děti je výhodnější židle pevná než s kolečky, ta ho budou svádět k točení a mohlo by dojít k možnému úrazu.

Pro výběr nábytku pro předškoláka se může inspirovat u prodejců nábytku, jakým je například IKEA, JENA, Sconto nebo Asko.

Dívčí pokojík
Malé slečny ocení nadýchaně růžový pokojík (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 7. 9. 2019, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská