reklama

Nábytek pro dítě předškolního věku by měl být bezpečný i pohodlný zároveň

V dětském pokojíčku by se dítě mělo cítit dobře a bezpečně. Podle toho budeme také vybírat vhodný nábytek. Nábytek pro dítě předškolního věku by měl být kvalitní, funkční a vyroben ze zdravotně nezávadného materiálu. Pokud máme jedináčka, můžeme celý pokojíček ladit podle něho, jinak bude vypadat pokojíček pro kluka a jinak pro holčičku. U sourozenců je důležité zohlednit prostor a věk dítěte a podle toho vybírat. Nesmíme zapomenout vytvořit dětem dostatek prostoru pro hry.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Nábytek pro předškoláka musí splňovat určitá kritéria (Zdroj: Depositphotos)

Školní nábytek pro předškoláka

Předškolák je tvor neposedný, hravý a zvídavý. Na to musíme dbát, pokud se rozhodneme mu zařídit pokoj s ohledem na jeho předškolní věk. Veškerý nábytek by měl být z nezávadných materiálů, pevný a bezpečný. Tam, kde není možné mít zaoblené rohy, volíme kryty, abychom předešli úrazu. Děti budou mít jistě raději pokoj, ve kterém jsou jasné a veselé barvy, nebojíme se proto ani výrazných odstínů. Máme na paměti, že pokoj pro předškoláka by měl mít několik zón - spací, pracovní a hrací. Spací zóna představuje postel, pracovní psací stůl a židli. Hrací zóna by měla být vybavena kobercem a okolo stojícími skříňkami nebo regály s hračkami.

Postel

Kvalitní postel je důležitým prvkem dětského pokojíčku. U předškoláka máme na výběr - buď zvolíme dětské lůžko nebo myslíme do budoucna a vyberme velkou postel. Výška postele by se měla pohybovat mezi 42 - 45 cm nad zemí. Lamelový rošt a zdravotní matrace jsou důležitými prvky pro zdravé spaní. Matrace nemá být moc tvrdá ani měkká a musí být dobře větratelná. Postele pro předškoláky by měly být dostatečně prostorné a možná budeme řešit otázku, zda dítku pořídit již velkou postel, ze které ale může spadnout a nebo nalézt řešení v podobě polohovatelné postele, která s dítětem roste.

Postel
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Využijeme prostor pod postelí jako úložiště pro boxy a krabice

Úložné prostory

V dětském pokoji nesmí chybět dostatek úložného prostoru. Každé dítě má plno nezbytností, které je nutné někam uložit, a k tomu slouží úložné prostory. Úložných prostorů by mělo být v dětském pokojíčku co nejvíc, ale ne na úkor místa. Ideální jsou uzavíratelné skříňky s přihrádkami, do nichž se vaše dítě naučí ukládat hračky a další věci. Otevřené police nejsou moc vhodné, protože je v nich veškerý nepořádek vidět. Musí se také udržovat více v čistotě, neboť se na věci hodně práší. Pokud je pokoj malý a skříně by zabíraly příliš prostoru, využijeme uzavíratelné boxy z plastu, které lze ukládat pod postel nebo naskládat na sebe.

Chlapecký pokoj
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pod prostorem na spaní je dostatek prostoru a soukromí pro dětské hry

Psací stůl

Psací stůl je nezbytnou součástí nábytku každého předškoláka. Vzhledem k tomu, že předškolák poroste, volíme psací stůl s nastavitelnou výškou. Výška pracovní desky psacího stolu by měla být od 72 do 75 cm. Plochu pracovní desky budeme volit s ohledem na potřeby předškoláka, doporučená délka je 100 cm s hloubkou 60 cm. Kontejnery a zásuvky u psacího stolu jsou výhodou pro uložení potřeb na kreslení nebo psaní. Aby se dítě naučilo správně stůl používat, je možné využít náklopnou psací desku. 

Dětský nábytek
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Při nedostatku prostoru můžeme využít variantu výsuvného psacího stolu

Židle k psacímu stolu

Židli k psacímu stolu předškoláka volíme nejlépe nastavitelnou. Důležitá bude správná volba sedáku, jehož horní hrana je ve výšce podkolení jamky, která musí svírat úhel 90 %. Hloubka sedáku bude taková, aby vzdálenost mezi přední hranou židle a lýtka byla ideálně 4 cm. Výška opěrky by měla podporovat záda mezi lopatkami a podepírat bedra. Pro předškolní děti je výhodnější židle pevná než s kolečky, ta ho budou svádět k točení a mohlo by dojít k možnému úrazu.

Pro výběr nábytku pro předškoláka se může inspirovat u prodejců nábytku, jakým je například IKEA, JENA, Sconto nebo Asko.

Publikováno: 7. 9. 2019, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.