reklama

Máte doma prvňáčka? A víte, na co se připravit?

Včera jste si přinesli z porodnice vrnící dáreček a jen jste se otočili, už máte doma školáka. S nástupem do první třídy vám začínají nové povinnosti a vy máte starost, aby váš prvňáček vše zvládal a do školy chodil rád. Poradíme pár vychytávek, které by vám mohly pomoci.

i (Zdroj: Haribo)
Jste připraveni na nástup vašeho prvňáčka do školy? (Zdroj: Haribo)

Hola, hola, škola volá! To je věta, na kterou se většina dětí s ukončením školkové docházky těší. Čeká je obrovský posun v jejich životě, velká změna, která jim otevře dveře do světa větších dětí, které načerpávají vzdělání a již mají za své úkony zodpovědnost. Ne každé dítě snáší tyto změny s lehkostí, jako rodiče tedy před sebou máte důležitý úkol-připravit svého předškoláka na novou životní etapu tak, aby se mu v ní fungovalo co nejsnadněji.

Komunikace je základ

Zní to jako klišé, ale komunikace mezi rodiči a malým školákem je velmi důležitá. Dá se čekat, že malý zvědavec bude mít nespočet otázek, které se budou týkat jeho školní docházky. Věnujte mu dostatek pozornosti a na všechny dotazy trpělivě odpovídejte. Vypíchněte věci a zážitky, na které se může těšit. Dejte důraz na vědomosti a nové informace a zkušenosti, které díky škole získá.

Zároveň ho ale ujistěte, že bude mít prostor i na zábavu, sport a kroužky, které ho budou naplňovat. Nezapomeňte s dítětem probrat i jeho obavy a strachy. Ty můžou ve spojení s velkou životní změnou přijít a je důležité je neignorovat. Ujistěte dítě, že doma vždy najde bezpečnou zónu.

Trénujte soustředění

Jedna z nejpodstatnějších věcí, kterou by měl prvňáček ovládat je schopnost soustředit se. Experti v oblasti vývoje dítěte uvádějí, že v průměru by měl být schopen soustředit se na úkol po dobu 15 minut. Tuto dovednost ale můžete samozřejmě trénovat a čas prodlužovat. Zkuste předčítat pohádky z knížky a po přečtení kapitoly se ptát na věci z příběhu, které právě slyšel. Kupte deskové a paměťové hry, se kterými se společně zabavíte, a navíc budete u dítěte rozvíjet pozornost.

Je také dobré jít příkladem a jako rodič se nenechat rozptylovat a spíš dítěti ukazovat, že soustředění není problém ani pro vás. Mobilní telefon tedy dejte na pár minut stranou. Na procházce se zastavte, rozhlédněte a začněte vyjmenovávat věci kolem sebe. Komentujte barvy, vůně nebo zvuky. Pokud pro vás bude těžké získat dětskou pozornost, k dítěti si přidřepněte, dotkněte se ho a udržujte při hovoru oční kontakt.

Většina prvňáků se do školy těší
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Většina prvňáků se do školy těší

Ne rozptylování

Je plno věcí, které můžou udělat sami rodiče, aby rozptylování dostatečně eliminovali. Ujistěte se, že je vaše dítě najezené, nemá žízeň a nachází se v dobrém rozpoložení. Také zajistěte, aby mělo dostatek spánku a odpočinku. Až se vrátí ze školy, nezasypte ho hned příkazy a požadavky na plnění domácích úkolů. Nechte dítě vydechnout, ať si chvíli pohraje a načerpá energii, případně s ním skočte ven. Pořekadlo „Nejdřív práce, poté zábava“ zkrátka není, zejména u prvňáčků, moc efektivní.

Škola hrou

Když se vrhnete na učení, buďte trochu nápadití a vymyslete postupy, které vašemu dítěti tuto povinnost nezprotiví. Má za úkol počítat příklady? Vezměte barevné křídy a nechte ho psát je na chodník různými barvami, nebo ať popustí uzdu uměleckému já a píše je na papír či plátno. Je třeba procvičit si písmenka? Kupte zásobu bonbonů a běžte na to zábavnou a sladkou formou.

Učte děti písmenka hrou
i (Zdroj: Haribo)
Učte děti písmenka hrou

Proměna pokojíku

Do teď byl dětský pokojíček možná jen jedna velká herna s postelí a skříní. To se ale před nástupem do školy musí změnit. Je třeba vybudovat vhodnou učící zónu, ve které se budou plnit úkoly raz dva. Psací stůl umístěte nejlépe tak, aby nesousedil s hracím prostorem. Zabráníte tak zbytečnému rozptylování.

Pokud máte dostatek místa, postavte stůl k oknu, aby na něj dopadalo co největší množství denního světla, a zároveň, aby bylo vidět na dveře. Židle by měla být zády ke stěně. Aby se vašemu dítěti u stolu dobře pracovalo, měla by mít jeho plocha minimálně 120x60 cm a výšku kolem 70-75 cm. Dítě se v ideálním případě musí dotýkat celými chodidly země a při položení rukou na desku stolu by měly paže a loket svírat pravý úhel.

Samostatnost

Při nástupu do školy by měl být váš prvňáček samostatný. Měl by být schopen odříkat básničku nebo zazpívat písničku, namalovat obrázek a problém by mu neměla dělat ani práce ve skupině. Také by si měl s předstihem zvyknout na časový harmonogram, brzké vstávání a odchody do školy, ve které musí být včas.

Důležitá je ale i citová samostatnost a emoční vyrovnanost. V tomto směru nevyzrálé dítě může během výuky plakat kvůli stesku po rodičích, změně prostředí a nejistotě, kterou pociťuje nebo mít dokonce záchvaty vzteku. Proto je opět důležité to s dítětem probrat a vysvětlit mu rozdíl mezi školkou a školou a o pravidlech, která jsou trochu odlišná.

Zdroj informací: Haribo

Publikováno: 28. 8. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce