Zařídit pracovnu pro studenta nebo malou domácí pracovnu není složité. Velký důraz klademe na výběr kvalitní elektroniky, která je praktickým doplňkem v domácnosti. Sem tam potřebujeme něco vytisknout, naskenovat, rádi si dokumenty ukládáme na jedno společné místo. A když máme prostor i pro uložení fotek, pak nastává chvíle radosti. Někteří z nás také rádi fotí a potřebují větší prostor pro bezpečné uložení všech obrázků. Která praktická elektronika se nám může hodit? Jak vyřešíme otázku zálohování dat?
Multifunkční tiskárna jako praktická pomůcka
Vícefunkční tiskárna je velkým pomocníkem v každé domácí kanceláři. Levnější provedení jsou inkoustová, náročnějším uživatelům vyhoví provedení laserové, které má zásadně vyšší životnost i při opravdu občasném použití. U inkoustových tiskáren představuje největší problém zasychání inkoustů, což často vyústí až v poruchu tiskové hlavy.
Při výběru tiskárny se zaměříme především na akční rádius - to znamená na hodnotu, kolik listů je schopné tiskové zařízení vytisknout na jednu sadu náplní. Tiskárna by měla být také umístěna co nejblíž přípojce elektrické energie. Blízkost rozbočovače síťového připojení však v mnoha případech není zapotřebí, protože celá řada dnešních tiskáren je řešena bezdrátovým připojením, které je ve spojení s dobře vybraným routerem naprosto bezproblémové.
Multifunkční zařízení umí tisknout, kopírovat a i skenovat dokumenty do online nebo síťových úložišť. Dražší typy dokážou odesílat skenované dokumenty i přímo na e-mailovou adresu. Pro malou domácí pracovnu stačí barevné laserové zařízení s cenou do deseti tisíc korun.
Pro dokumenty i fotky všeho druhu
Pokud chceme mít ve všech zařízeních k dispozici veškeré soubory, ale zároveň máme obavy, zda ukládat důležité dokumenty na online úložiště, která nejsou příliš důvěryhodná, zaměříme se na malý domácí server, kam si veškeré soubory můžeme bez strachu uložit. Pro ukládání velkého množství souborů, dokumentů, fotek a jiných dat, jsou vhodná malá síťová úložiště s dvěma integrovanými pevnými disky. Nastavení zařízení po koupi je velmi jednoduché. Stačí jen zapojit úložiště do zásuvky a připojit k Wi-Fi routeru. Pokud se držíme instrukcí dle návodu, nastavení dokončíme během pár minut, včetně nastavení četnosti a rozsahů zálohování.
K síťovému disku je praktickou pomůckou i záložní zdroj napájení, který je schopný kromě překlenutí krátkodobých výpadků elektřiny schopen filtrovat i případné podpětí nebo přepětí v síti, čímž chrání citlivá elektronická zařízení. Dražší modifikace dokáží i síťová zařízení vypnout, pokud je výpadek delší, a to bez jakéhokoliv poškození. Malé záložní zdroje vydrží napájet disk i router po dobu zhruba pěti až deseti minut podle jejich příkonu.
Externí disk pro počítač i telefon
Pro uživatele, kteří nepotřebují sdílet data napříč svojí domácí sítí, existují malé přenosné bezdrátové externí disky. Přenos souborů probíhá přes Wi-Fi, takže je možno nahrávat data ze všech mobilů, tabletů i notebooků. Pro běžného uživatele stačí kapacita disku kolem 2 terrabytů, ale existují i verze s mnohem větším prostorem. Velmi náročné, technicky založené uživatele zajisté potěší, že jsou k dispozici i modernější SSD varianty, které postrádají klasickou diskovou mechaniku. Díky tomu se výrazně snižuje riziko případné poruchy a ztráty dat.
Malý digitální fotoaparát
Dnešní doba je sice mobilní, avšak řada mladých uživatelů i podnikatelů požaduje klasický kompaktní fotoaparát, který umí pořizovat kromě kvalitních fotek v základním režimu také solidní zoomové snímky, které mnohokrát potřebujeme pro vyfocení detailů. Lehký a jednoduchý fotoaparát rychle ukládá fotky pouze v případě, že do něj pořídíme paměťovou kartu s odpovídající rychlostí záznamu. Pak můžeme dokumentovat i v plném rozlišení, aniž by naše práce byla zpomalována.
Publikováno: 6. 9. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček