reklama

Pokud jedete na výlet či dovolenou, nezapomeňte přibalit cestovní deník

Cestovní deník je skvělý. Pomůže vám uchovat co nejvíce vzpomínek z cestování. Kromě toho vám může po letech poradit s plánováním výletu na stejné místo. Cestovní deník může mít různou podobu. Klidně to může být obyčejný sešit, ale také existují i speciální cestovní deníky. Ty však nejsou zrovna nejlevnější. Pokud jste trochu šikovní a rádi tvoříte, můžete si ho i sami vyrobit. Takový deník bude naprosto jedinečný a vyjde vás jen na pár korun. V případě, že nevíte jak, máme tu pro vás návod.

Na cestách po vlastech českých i do zahraničí užijete cestovní deník (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Materiál a pomůcky na výrobu cestovního deníku:

 • sešit o velikosti A5
 • 2 čtvrtky o velikosti A4
 • 1 barevná čtvrtka
 • 1 fotokarton o velikosti 24 x 34 cm
 • nůžky, případně řezačka
 • lepidlo
 • tužka
 • pravítko
 • scrapbookový papír (seženete dnes již běžně ve výtvarných potřebách)
 • gelové pero
 • razítka, razítkovací podušku, samolepky, stuhy, šňůrky a další ozdoby
Sešit a lepidlo jsou základem k výrobě deníku (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Postup výroby

I když výroba vypadá složitě, není tomu tak. Jednoduchý formát deníku je možno vyrobit do hodiny. Čím začít?

Obě čtvrtky přehneme napůl. Z každé strany A5 sešitu nalepíme po jednom kusu. Čtvrtka musí zůstat otevíratelná, ohyb musí být proto vždy u hřbetu sešitu.

Čtvrtky zpevní desky deníku
Čtvrtky zpevní desky deníku (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Nalepí se na přední a zadní stranu
Nalepí se na přední a zadní stranu (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Z fotokartonu vyrobíme obal. Sešit položíme na karton a pomocí pravítka vytvoříme lemy. V našem případě přesahuje sešit ze všech stran o 1 cm. Rohy odstřihneme, tam, kde je hřbet sešitu obal nastřihneme a ohneme dovnitř. Lepší je přilepit nejprve zadní stranu, nechat zaschnout a poté naohýbat zbytek a přilepit přední stranu. Zatížíme a necháme uschnout. Po zaschnutí můžeme do přední i zadní čtvrtky vlepit stuhu na zavazování deníku. Okrajové čtvrtky přilepíme k sobě, tím skryjeme vlepenou stuhu i ohnuté okraje fotokartonu.

Stuha poslouží k zavázání deníku (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Cestovní deník a jeho zdobení

Na zdobení můžeme zvolit například o několik tónů světlejší modrou čtvrtku. Velikost musí být menší, než je základní obal, aby barvy správně vynikly. Tedy rozměry budou o 1 centimetr z každé strany menší, než je velikost sešitu. Stejně tak můžeme polepit i zadní část. Pokud nemáte odhad, je lepší si prostor vyznačit pravítkem, aby byla vrchní čtvrtka skutečně uprostřed.

Nyní vezmeme 12palcový scrapbookový papír a zastřihneme jej do velikosti opět o centimetr méně, než je velikost světle modré čtvrtky. Okraje obdélníků scrapbookového papíru jsou otupované razítkovací poduškou, čímž deník získal starobylý vzhled.

Cestovní deník ozdobíme obrázky (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Jako hlavní motiv je zde vybrána koláž z obrázků s cestovatelskou tématikou, které nalepíme na scrapbookový papír. Každá kniha by měla mít svůj název, proto i tento deník potřebuje svůj štítek, na který můžeme napsat například rok, po který je deník veden. Připevníme jej scrapbookovým hřebíčkem nebo přilepíme. Vnitřek můžeme ozdobit razítky, obrázky či samolepkami podle vlastních představ.

Do cestovního deníku můžeme zapisovat zážitky z cest, sbírat turistická razítka či vlepovat různé suvenýry (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Jaký zvolíte motiv deníku, je jen na vás. Každý má rád jiné barvy i jiný styl zdobení. Variabilita je nekonečná. Do výroby můžete zapojit i děti, mohou si vytvořit své vlastní zážitkovníky z prázdnin. Za pár let si v nich rádi počtou...

Cestovní deník pro dívku
Cestovní deník je vhodný pro dívky i chlapce
Cestovní deník je milou připomínkou našich zážitků z dovolené
Stává se milou připomínkou našich zážitků z dovolené (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Obal polepíme dekorací (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Obyčejný školní sešit postačí (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Publikováno: 27. 8. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová