reklama

Papírová krabička může zdobit interiér i schovat vaše poklady

Máte rádi zajímavé papírové krabičky a truhličky v originálním dekoru? Nemusíte zbytečně utrácet, neboť pořizovací cena takových kousků není nejnižší, můžete si je sami vyrobit. Potřebujete jen několik barevných papírů a kvalitní lepidlo. Ostatní je již na vás.

Papírovou krabičku můžete použít i jako dekoraci (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Materiál na výrobu papírové krabičky

  • karton
  • barevný papír či barevná čtvrtka
  • lepidlo
  • nůžky
  • pravítko
  • tužka
  • kolíčky
Materiál na výrobu
Na výrobu papírové krabičky nepotřebujete mnoho materiálu (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Jak postupovat při výrobě

Na začátku celého postupu je potřeba určit, jak velká krabička bude. Podle toho potom odladíme jednotlivé kroky. Počítejte s přesahem 0,5 cm od vnitřní krabičky. Takže pokud máme dno vnitřní krabičky 17x8 cm, tak musíme připočítat 0,5 cm po stranách a přední straně, zadní strana je bez přesahu, zde se bok dotýká víka. Stejně je dobré počítat u výšky krabičky. Nemusíme dodržet 0,5 cm přesahu, záleží, z jak tlustého papíru či kartonu vše děláme.

Rozměry korpusu
Rozložení výztuže na papír s uvedenými rozměry dílů (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Rozměry vnitřní krabičky
Ohnuté části mají o cca 0,5 cm méně, vytlačíme si místa, která budeme ohýbat (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Jednotlivé díly pro korpus si rozložíme na barevný papír, mezi každou částí ponecháme mezeru dle síly použitého kartonu pro výplň. V našem případě jsou mezery široké 2 mm. Pokud si nejsme jisti, narýsujeme si na čtvrtku celé rozložení a přilepíme vše po jednotlivých kusech. Zatížíme po celé ploše a necháme zaschnout. 

Jednotlivé kousky se přilepí Herkulesem
Jednotlivé kousky se přilepí Herkulesem (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Zatížit, nechat uschnout
Zatížit, nechat uschnout (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Mezi tím si můžeme připravit vnitřní úložnou krabičku. Vystřihneme po obvodu, slepíme k sobě a zatížíme. Protože zatížit jednotlivé kraje půjde složitě, můžeme si pomoci obyčejnými kolíčky na prádlo. 

Rozložený vnitřek krabičky
Rozložený vnitřek krabičky (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Slepená vnitřní část
Slepená vnitřní část (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Opět se vrátíme k vnějšímu korpusu. Okraje barevné čtvrtky, které přesahují, musíme důkladně přilepit. Buď opět zatížíme knihami (doporučuji přiložit nejprve třeba euroobal a teprve na to položit knihy, pokud použijete tekuté lepidlo, může vytéct a poničit knihu!), nebo použijeme další kolíčky na prádlo. 

Lepidlo schne
Lepidlo schne (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Protože jsme na vnitřní krabičku použili tvrdší karton, který je z recyklovaného papíru, polepíme obvodové hrany barevným papírem nebo čtvrtkou. Postupujeme opět stejným způsobem. Vyměříme si potřebné proužky papíru, vystřihneme, důkladně potřeme lepidlem, přitiskneme, zatížíme, necháme uschnout. 

Slepené hrany stáhnout kolíčky
Slepené hrany stáhnout kolíčky (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Vnitřní část korpusu je pohledově nepěkná, potřebuje trochu vylepšit. Použijeme stejný motiv, kterým jsme polepili vnitřní krabičku. Výběr dekoru je zcela na vás, záleží, jaké barvy máte rádi, či pro koho je krabička určená. Před nalepením vnitřního papíru celou krabičku naohýbáme přesně tak, jak se bude krabička otevírat. Vnitřní papír si také ohneme podle velikosti korpusu, potřeme lepidlem a necháme důkladně uschnout. 

Vlepený vnitřek je třeba zafixovat
Vlepený vnitřek je třeba zafixovat (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Každé lepidlo schne jinak, je dobré si přečíst doporučení výrobce. Na vlepení vnitřní krabičky do korpusu je použito univerzální lepidlo Herkules, které je určené pro lepení papíru, ale také dřeva, korku a dalších savých materiálů. Mnozí kutilové jej používají při sestavování nábytku do interiéru pro lepení spojů. Dle návodu necháme zaschnout 15 minut, nezapomeneme zatížit.

K lepení použijeme Herkules
K lepení použijeme Herkules (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Lepení Herkulesem
Lepení Herkulesem (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Po zaschnutí celé krabičky přichází čas pro dekorování. K tomu můžeme využít vše, co máme po ruce. Různé papírové a látkové aplikace, motýly, látkové květiny, záleží na vaší fantazii i představivosti. Protože jsme na zavírání použili zajímavě zdobený papír, pouze jej lehce dozdobíme. Nebudeme hlavní motiv ničím překrývat. Jinak bychom postupovali, pokud by vrchní papír byl pouze vzorovaný či dokonce jednobarevný.

Aplikace pro dekorování
Aplikace pro dekorování (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Nezapomeneme vlepit stužku pro zavazování. Pokud máme, můžeme místo toho na čelní okraj krabičky i vrchního zavírání vlepit tavnou pistolí magnety. Krabička může stát v knihovně jako drobná dekorace, můžete ji uschovat do stolku a do ní si dávat své tajnosti. Poslouží i jako obal pro dárek našim blízkým.

Hotová papírová krabička
Krabička může sloužit i jako dekorace (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vlepení vnitřní části do korpusu
Vlepení vnitřní části do korpusu (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Publikováno: 15. 9. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce