reklama

Vybavení pro školáky? Žádný problém s naším DIY projektem

Aby se dětem pastelky, tužky, ořezávátko a poznámkové papíry nerozbíhaly po stole do všech stran, můžeme na ně vyrobit šikovné pomocníky - stojánek, krabičky a různé pořadače - třeba ze staré plechovky od čaje nebo od barvy a několika kousků barevného papíru. Prvňákům při učení také pomohou barevné hodiny, které si mohou sami vyrobit a ani nástěnka se asi neztratí v žádném dětském pokoji. Několik tipů, jak nástup do školy barevně ozdobit, vám nabízíme.

Vyrobte originální DIY vybavení pro školáky (Zdroj: PePa)

Budete potřebovat:

  • barevné kartony
  • lepidlo na papír a na pórovité hmoty
  • obyčejný papír na šablony
  • tvrdý karton
  • pár stužek
  • nůžky, řezák
  • tužku, pravítko
  • barevné fixy nebo pastelky

Postup:

Stojánek

Plechovku si nejprve buď změříme po obvodu, nebo „okulíme“ po obyčejném měkkém papíře její tvar – tím získáme šablonu na vystřižení „kabátku“. Podle šablonky a pravítka si narýsujeme tvar obalu plechovky na karton, vystřihneme nebo vyřízneme řezákem.

Obal nejprve na plechovku přiložíme „nasucho“, abychom mohli opravit případné chyby. Potom si lehce ohneme karton v rozích podle plechovky, aby se lépe přilepoval. Plechovku rovnoměrně natřeme lepidlem a přilepíme nachystaný karton. Dáme pozor, aby nám nikde nepřeteklo lepidlo.

Plechovku olepte odměřeným kartonem
Plechovku olepte odměřeným kartonem (Zdroj: PePa)

Plechovku zatížíme a nachystáme si přední a zadní část zvířátka či jiného vybraného obrázku. Předlohu si nakreslíme na obyčejný papír a přiměříme ji ke krabičce, abychom zjistili, je-li dost veliká. Tvář kočičky můžeme domalovat barevnými fixy nebo ještě dotvořit přilepením očí a čumáčku z kartonu.

Kočičku si předkreslete
Kočičku si předkreslete (Zdroj: PePa)

Fousky nastříháme z kartonu nebo barevného tvrdého papíru a opatrně je protáhneme malými otvory v obličejíku a ohneme trošku dopředu. Obě části zvířátka přilepíme na krabičku a na chvíli zatížíme.

Fousky opatrně vystříhejte
Fousky opatrně vystříhejte (Zdroj: PePa)

A roztomilý stojánek na tužky je hotov.

Hotový stojánek
Hotový stojánek (Zdroj: PePa)

Desky

Velký kus tvrdého kartonu rozdělíme na dvě poloviny. Na obou částech si po delších stranách prořízneme vždy po dvou otvorech, ve stejných vzdálenostech od okrajů. Jak je vidět na obrázku, otvory budou mít velikost cca 2–3 cm.

Nejprve si rozměřte karton
Nejprve si rozměřte karton (Zdroj: PePa)

Těmito otvory provlékneme stužku nebo barevný tkaloun tak, aby vnitřkem desek vedla její delší část, z vnější strany vykukují konce na zavázání. Přesah stužky necháme dostatečně dlouhý, aby bylo možno do desek zavřít i silnou vrstvu papírů.

Provlékněte stužku otvory
Provlékněte stužku otvory (Zdroj: PePa)

Vrchní stranu desek polepíme veselými obrázky nebo je pomalujeme. Aby se obrázky nestíraly, můžeme desky lehce přestříkat bezbarvým lakem. Desky mohou děti využít na uložení výkresů i zásobních papírů na malování. Stejným způsobem lze vyrobit i obal na herbář.

Desky dozdobte
Desky dozdobte (Zdroj: PePa)

Hodiny

Podle pokličky obkreslíme a vystřihneme kruh z tvrdého papíru. Ručičky hodin vystřihneme z papíru odlišné barvy. Kruh rozdělíme na 12 částí a napíšeme číslice.

Pomůcky na výrobu hodin
Pomůcky na výrobu hodin (Zdroj: PePa)

Doprostřed kruhu a na okraje ručiček prorazíme velkou jehlou otvor. Ručičky ke kruhu připevníme velkým patentem.

Hodinové ručičky připevněte patentkami
Hodinové ručičky připevněte patentkami (Zdroj: PePa)

Aby se děti lépe orientovaly, nalepíme na hodiny k jednotlivým číslicím ještě malé obrázky tak, aby bylo dobře vidět, na kterou číslici ručička ukazuje.

Pro snazší zapamatování přilepte k jednotlivým číslicím malé obrázky
Pro snazší zapamatování přilepte k jednotlivým číslicím malé obrázky (Zdroj: PePa)

Pořadač

Jako pořadač na drobné poznámky může sloužit papírová krabička, které odstřihneme jednu z delších bočních stran a po obvodě ji zpevníme proužkem kartonu.

Základem pořadače je malá krabička
Základem pořadače je malá krabička (Zdroj: PePa)

Nebo si můžeme krabičku vyrobit a slepit nově přesně na míru podle jednoduché šablony.

Šikovně do něj umístěte všechny drobnosti
Šikovně do něj umístěte všechny drobnosti (Zdroj: PePa)

Nástěnka

Nástěnku tvoří tři části – pevný podklad z tvrdého kartonu, měkká vrstva z polystyrenu, staré karimatky nebo korku a barevný rámeček z kartonu.

Nástěnka se skládá ze tří vrstev
Nástěnka se skládá ze tří vrstev (Zdroj: PePa)

Karton i střední vrstvu ustřihneme na požadovaný rozměr, kartonem provlékneme tkaničku na zavěšení a pak k sobě vrstvy přilepíme. Okraj nástěnky vystřihneme z barevného kartonu, zbytku tapety nebo pomalované čtvrtky.

Okraj nástěnky vyrobte z barevného kartonu
Okraj nástěnky vyrobte z barevného kartonu (Zdroj: PePa)

A teď máte prostor na všechny důležité vzkazy.

Zdroj informací: autoři článku

Publikováno: 12. 2. 2023, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce