reklama

Dekorace z mušlí potěší a připomenou vám zážitky z dovolené

Opalování, koupání a sbírání mušlí. To je klasická vzpomínka na dovolenou u moře. Přivézt si několik malých mušlí jako památku, není nic neobvyklé. Horší je, když se vám začnou doma hromadit a nevíte co s nimi. Místo skladování v krabicích si z nich vytvořte stylové dekorace, jako je zdobený rámeček na fotky, šperkovnice nebo celý dlouhý závěs.

Dekorace z mušlí je krásnou ozdobou i připomínkou dovolené u moře (Zdroj: Depositphotos)

Sbírání mušlí baví nejen nás dospělé, ale také děti. Je to příjemné zpestření pobytu u moře. Hýbeme se, opalujeme a děti mají také nějakou činnost, která je baví. Většinou nemůžeme odolat a zvedneme snad každou mušličku, každá je něčím krásná. Děti často sbírají úplně vše, co najdou. Kamínky, střípky a také rozbité mušle. To se snadno roztřídí a vyhodí. Přímo na pláži pak můžete vytvářet z hezkých mušlí obrázky nebo s nimi vyzdobit hrad z písku. Zábava bude o to větší. A doma si pak můžete vyrobit různé dekorace z mušlí, nebo je použít na zdobení dárků pro přátele.

Zéva obrovská
Zéva obrovská je chráněný druh a vývoz podléhá přísným zákonům podle CITES (Zdroj: Depositphotos.com)

Mušle a mušličky

Když se úlovky od jednotlivých členů nahromadí, nastane dilema, co se všemi těmi mušlemi a mušličkami. Těžko se vybírá jen několik kousků na památku. Důležité je také vědět, že ne všude je vývoz mušlí povolený. Jsou krajiny, kde to opravdu přísně střeží a můžou vám udělit i vysokou pokutu. Pohlídejte si proto, jak to s převozem nasbíraných krasavic v dané krajině mají. Někde je to zakázané úplně, někde vám určité množství povolí. Pokud si mušle přímo koupíte, ponechte si od toho určitě doklad. Na ulici raději jen tak něco extra nekupujte, může se vám to ošklivě vymstít.

Vývoz upravuje mezinárodní úmluva CITES. Důvodem je ochrana ohrožených druhů, jak zvířat, tak rostlin, a týká se to i různých lastur, korálů a jiných schránek měkkých živočichů. Z Turecka a Egypta si například legálně nemůžete přivézt žádné přírodniny. A můžete se kvůli tomu dostat i za mříže, což by byla opravdu velmi nepříjemná a zbytečná zkušenost. U středozemního moře naopak seženete i suvenýry z jiných částí světa a můžete je i vyvézt z krajiny ven. Koupíte tam třeba zévu obrovskou (latinsky: Tridacna gigas). V rámci EU ji pak můžete převézt a přivézt si ji legálně domů. Množství takových suvenýrů je ale velmi omezené a musíte mít doklad o koupi.

Sbírání mušlí
Sbírání mušlí baví hlavně děti, zabavíte je na dlouhé hodiny (Zdroj: Depositphotos.com)

Pokud máte už doma klasickou hromádku různých tvarů a velikostí a nevíte co s nimi, můžete si z nich vytvořit praktické a milé dekorace: rámečky na fotky, svícny, zvonkohry, zdobené zrcadlo, dlouhý závěs do dveří, nebo jiné dovolenkové dekorace z mušlí.

Jak pracovat s mušlemi

Mušličky s dírkou jednoduše přivážete na provázek, nylonové lanko nebo jiný vhodný návlekový materiál, podobně jako klasický korálek. Mušle bez dírky můžete na provázek přilepit tavnou pistolí. Do vybrané části nanesete roztavené lepidlo a šňůrku či provázek do ní vhodně zamáčknete. Na různé plochy můžete pak mušle přilepovat také tavnou pistolí nebo jiným vhodným lepidlem. Na dřevěném povrchu dobře drží disperzní lepidlo typu Herkules.

Mušle na provázku
Mušličky s dírkou jednoduše navlečete a přivážete (Zdroj: Depositphotos.com)

Fotorámeček s mušlemi

Jakýkoliv rámeček na fotky můžete dozdobit mušlemi a kamínky z vaší dovolené. Na dřevěný materiál snadno přilepíte vybrané mušle univerzálním disperzním hobby lepidlem. Pomáhat vám tak mohou i děti. Pokud byste chtěli být více kreativní, můžete mušle skládat a lepit různě přes sebe a vytvořit tak skutečný originál. Stejným způsobem můžete ozdobit i zrcadlo. Ideálním pomocníkem je už zmiňovaná tavná pistole.

Tavná pistole
Pomocí tavní pistole přilepíte mušle jakkoliv potřebujete (Zdroj: Depositphotos.com)
Fotorámeček
Mušle a kamínky můžete nalepit po celém obvodu (Zdroj: Depositphotos.com)
Rámeček s mušlemi
Můžete mušle nalepit různě přes sebe (Zdroj: Depositphotos.com)

Malé krabičky a šperkovnice zdobené mušlemi jsou klasickou dekorací z mušlí. Můžete si je na dovolené u moře také pořídit jako hotový suvenýr. Pokud máte doma malou hladkou krabičku, můžete si ji sami dozdobit a vyrobit vlastní originál. Vybrané mušle snadno přilepíte opět skvělou tavnou pistolí, a to buď jen na některá místa nebo na celou krabičku, jak vám to bude vyhovovat. Můžete takto ozdobit dřevěné, kartonové, ale i jiné krabice, krabičky a dózičky, dokonce i skleněné lahve.

Lasturová šperkovnice
Zdobená šperkovnice poslouží i jako něžná dekorace z mušlí (Zdroj: Depositphotos.com)

Závěs z mušlí do dveří nebo za zeď

Na závěs z mušlí budete potřebovat: mušle (ideálně s dírkou), tavnou pistoli, dřevěnou lištu nebo očištění delší klacík, rybářský vlasec nebo provázek. Může se vám hodit také metr, tužka a papír pro případné zapsání požadované délky. Práce je pak už velmi snadná. Hotový závěs můžete umístit na balkónové dveře nebo do vstupu na terasu. Krásně se bude vyjímat v prostoru i pověšený přímo na zdi místo obrazu.

Dekorační závěs
Provázek omotejte nebo provlékněte skrz základní lištu (Zdroj: Depositphotos.com)
  1. Na základní lištu nebo klacík si připevněte dostatečně dlouhé šňůry z provázku nebo nylonu v pravidelných rozestupech. Počítejte s tím, že případné přivazování jednotlivých mušlí vám také spotřebuje nějakou délku, ponechte je tedy s dostatečnou rezervou. Ustřihnout zbytky můžete vždy.
  2. Na jednotlivé šňůry pak postupně připevňujte vybrané mušle a mušličky, a postupujte, až budete mít závěs celý vyplněný. Můžete ho udělat v celé délce nebo zkrácený. Hezky vypadá i pokud je spodní část zešikma nebo jako vlnovka – připomíná to pak vlny moře.
  3. Jednotlivé mušle přivazujte na vybraná místa, pokud mají připravenou dírku, nebo je můžete přilepit tavnou pistolí. Další možností je pracnější omotání a ukotvení návlekového materiálu kolem mušle, tady záleží na jejím tvaru, aby dobře držela na místě. Pokud máte k dispozici malý ruční elektrický vrták, tak velmi opatrně si můžete do mušlí vyvrtat dírky podle potřeby.
  4. Nakonec připevněte na základní lištu šňůrku pro zavěšení a vlastnoručně vyrobený závěs z mušlí můžete umístit na své místo.
Barevné mušle
Mušle navlečené na provázku vyniknou i jako obraz na zdi (Zdroj: Depositphotos.com)
Mušličkový závěs
Závěs z mušlí vypadá krásně v prostoru jako záclona (Zdroj: Depositphotos.com)

Dekorace z volně položených mušlí

Zbylé a větší mušle si můžete ponechat pro zdobení různých dárků pro přátelé, nebo je použít jako dekorace na slavnostní tabuli. Hezké kousky jsou krásné samy o sobě a stačí je naaranžovat na talířek či misku.

Mušle na misce
Větší mušle vložené do dekorační misky vyniknout i samostatně (Zdroj: Depositphotos.com)
Svícen a mušle
Volně položené mušle jsou hezké jako dekorace na slavnostní stůl (Zdroj: Depositphotos.com)
Dárkové balení
Dárky můžete dozdobit mušličkami z dovolené (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 26. 8. 2019, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná