reklama

Vyrobte si originální vzkazovník na stůl i zeď

V kuchyni nebo třeba i v kanceláři je potřeba mít po ruce lístečky pro psaní poznámek a vzkazů. V kuchyni pak můžete takový vzkaz přichytit na ledničku, ale lepší je, když máme ty nejdůležitější poznámky stále na očích. A k tomu se hodí praktický vzkazovník, který můžete volně postavit na stůl nebo jej zavěsit na zeď. Není nijak těžké jej vyrobit, stačí pár dřevěných špachtlí, dobré lepidlo a ubrousek.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vyrobte si praktický závěs na vzkazy a poznámky (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Materiál a nářadí na výrobu vzkazovníku

  • lékařské špachtle (zakoupit můžete v hobby potřebách či lékárně)
  • univerzální lepidlo (v našem případě osvědčený Herkules)
  • bílá barva
  • ubrousek se vzorem
  • štětce
  • nůžky
materiál na výrobu
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
K výrobě potřebujete minimum materiálu a pomůcek

Postup není složitý

Ve chvíli, kdy se vám doma nudí dítko, můžete jej zapojit do výroby vzkazovníku. Na záda celého organizéru budeme potřebovat 8 špachtlí. Ty k sobě přilepíme univerzálním lepidlem Herkules tak, že na ně napříč umístíme lepidlem potřené dvě špachtle. Nedávejte je příliš ke krajům, mohly by z přední strany vykukovat. 

K lepení dřeva je vhodné univerzální lepidlo
K lepení dřeva je vhodné univerzální lepidlo (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Příčné špachtle přitlačíme
Příčné špachtle přitlačíme (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Dále si připravíme dřívka na výrobu ohrádky. Ta se skládá ze dvou boků, dna a přední části. Nejdřív nastříháme špachtličky na stejně velkých 12 kousků - špachtle je dlouhá 15 cm, tedy když z každé strany odstřihnete či odříznete dílek velký 6 - 6,5 cm, zbyde vám 2-3centimetrový odřezek, který využijete na slepení bočních částí.

Špachtli lze stříhat nůžkami
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Špachtle lze stříhat nůžkami

Na boky potřebujeme 2x 2 dřívka. Ta slepíme kolmo položeným kouskem špachtle stejně, jako jsme lepili záda vzkazovníku. Přimáčkneme a necháme dobře uschnout. Příčné kusy nedávejte opět až na kraje, nahoře by mohly vykukovat a na spodní části by nevystačil prostor pro slepení. Stejně postupujeme při lepení dna a přední ohrádky. Vše musíme nechat důkladně uschnout.

Nanesení lepidla
Všechny dřevěné díly lepíme Herkulesem (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Boky slepíme pomocí spojek
Boky opět slepíme pomocí příčných spojek (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vytvoření přední části
Aby se ohrádka nekroutila, nalepíme na ní příčně dvě špachtle (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Slepení dna
Dno slepíme pomocí malých příčných spojek (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Délka schnutí závisí na vrstvě lepidla, kterou jsme aplikovali. Herkules schne cca 15 minut, když je vrstva silnější, je lepší počkat půl hodiny. Máme vše zaschlé, můžeme přistoupit k barvení. Dřevo špachtlí je světlé, přesto je dobré nanést spodní bílou vrstvu, než přejdeme k aplikaci ubrousku. Lépe vyniknou všechny světlé barvy na jeho dekoru. U našeho vzkazovníku se dno nepotahovalo ubrouskem, ale zvolil se nátěr v červené barvě. Stejně můžete postupovat i u boků. Ušetříte si práci s nalepováním křehkého papíru. 

Špachtlový základ natřeme bílou barvou, lépe vynikne vzor ubrousku
Špachtlový základ natřeme bílou barvou, lépe vynikne vzor ubrousku (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Nátěr spodní části
Dno obarvíme na červeno (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Kdo nezná techniku decoupage, může se jí nyní naučit. Tak se totiž jmenuje způsob nanášení ubrousku na podklad. Ten může být v podobě sololitové destičky, rámečku na fotku či obrázek, ale také na různé zrecyklované dózy, květináče či dokonce na celý nábytek. Fantazii se meze nekladou. Prohlédněte si naší namátkovou galerii.

Dekorativní konvička
Dekorativní konvička (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Šperkovnice z ruliček od toaletního papíru
Šperkovnice z ruliček od toaletního papíru (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Bambusová truhlička
Bambusová truhlička (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Velikonoční vajíčko
Velikonoční vajíčko (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Jak tedy na techniku decoupage?

Při této technice se nanáší obrázek na podklad. Představíme si ten jednodušší způsob aplikace. V našem případě použijeme pro odekorování ubrousek, lze použít ale i třeba hedvábný či rýžový papír. Z ubrousku sejmeme vrchní potištěnou vrstvu (ubrousek je složený převážně ze 3 vrstev, dvě jsou bílé, třetí potištěná).

Z ubrousku oddělíme potištěnou část
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Z ubrousku oddělíme potištěnou část

Podklad potřeme lepidlem a necháme zaschnout. Přiložíme obrázek, vezmeme žehličku (pokud nemáte klasickou bez otvorů pro napařování, přesvědčte se, že v žehličce není voda, vypněte napařování a stáhněte teplotu na první stupeň) a obrázek na podklad nažehlíme. Kdo nemá jistotu v ruce, umístí na podklad obrázek, vezme pečící papír, přiloží a přežehlí. Protože aplikujeme větší kus, než je velikost podkladu, okraje přilepíme z druhé strany. Budeme mít díky tomu odekorované i hrany. Po zaschnutí přetřeme lepidlem i celý povrch ubrousku. Tím jej zafixujeme a bude méně náchylný na potrhání.

Jednotlivé díly na vzkazovník
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vzkazovník se skládá z pěti dílů

Takto ošetřený povrch můžeme i otírat vlhkým hadříkem. Zkušené tvořitelky používají speciální lepidla určená pro techniku decoupage, ale my si vystačíme s Herkulesem. Umí totiž i krakelovací efekt, na který bychom jinak museli pořizovat speciální materiál. Ale o tom v některém z příštích článků.

Vršek potáhneme lepidlem
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Aby ubrousek vydržel, potřeme jej lepidlem i svrchu

Máme vše odekorované, potřené lepidlem a zaschlé. Můžeme přejít ke slepení vzkazovníku. Na to budeme potřebovat tavnou pistoli. Jednotlivé díly přilepíme k sobě. Pracujeme rychle, aby tavná hmota nestačila vychladnout a ztuhnout. 

Díly slepíme tavnou pistolí
Jednotlivé díly spojíme tavnou pistolí (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Lepíme tavnou pistolí
Na ohrádku přilepíme přední díl (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Nakonec přilepíme ohrádku a máme hotovo. Pokud chceme, aby vzkazovník stál na stole, netřeba připevňovat poutko na zavěšení na stěnu. Pokud chceme, můžeme buď ze zadní strany nalepit šňůrku a nebo provrtat v místě spoje podélného a příčného dřívka otvor a tudy prostrčit mašli. A závěs je vytvořen.

O lepidle Herkules

Přestože je lepidlo Herkules jeden z českých tradičních výrobků, je dobré si některé jeho vlastnosti připomenout. Lepí papír, dřevo, korek, kůži, dřevovláknité materiály a další savé materiály. Zvláště je vhodný na lepení fotografií, slepování dřevěného nábytku, kožených výstelek obuvi apod. Ideální je pro domácnost, školy, kancelář i domácí dílnu. V sortimentu naleznete tužková lepidla v praktickém i zábavném provedení, lepidla na puzzle, univerzální lepidla v různě velkých tubách s praktickými aplikátory, až po lepidlo Herkules Expert, které je vhodné pro hobby truhláře i modeláře. 

Publikováno: 25. 8. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce