reklama

Co je potřeba při cestování s domácím mazlíčkem po zemích EU?

Cestovat se zvířaty po Evropě, ať už jedete na dovolenou nebo třeba na výstavu, nemusí být žádný problém. Nejprve je dobré vědět, jaká pravidla musejí být při cestování s našimi mazlíčky za hranice splněna. Hlavně u psů, koček a fretek. Jedná se především o platná očkování a jednoznačnou identifikaci zvířete. Dalším kritériem je bezpečná přeprava našich mazlíčků v osobním voze nebo veřejné dopravě, jako je letadlo, vlak, autobus nebo loď.

Cestování se zvířetem po Evropě má svá pravidla (Zdroj: Depositphotos)

Identifikace zvířete

Pokud chceme cestovat se psem, kočkou nebo fretkou, musíme je nechat před cestou označit mikročipem u veterinárního lékaře. Mikročip musí splňovat ISO normu (ISO 11784 nebo ISO 11785), aby bylo čitelné pro čtecí zařízení. Zvíře může být i tetováno, ale toto označení je uznáno, jen pokud bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011 a je jasně čitelné. U ostatních zvířat, jako jsou např. morčata, křečci, laboratorní krysy, toto není nutné.

Popis a foto zvířete
Zvířecí pas musí obsahovat důležité znaky (Zdroj: Šárka Miškovská)

Pas zvířete v zájmovém chovu

Stejně jako opatření čipem je důležité si nechat před cestováním do zahraničí vystavit veterinárním lékařem pas zvířete.

Opět se toto opatření vztahuje na psy, kočky a fretky. Tento pas platí ve všech státech Evropské unie a akceptují jej i ostatní státy, jako je například Švýcarsko. V tomto dokladu je uvedena přesná identifikace vašeho miláčka, především označení zvířete i s jeho popisem a fotografií a také údaje o majiteli.

Cestovní pas pro zvíře
Cestovní pas pro zvíře (Zdroj: Šárka Miškovská)
Identifikace zvířete
Zvířecí pas se od toho člověčího moc neliší (Zdroj: Šárka Miškovská)

Očkování proti vzteklině

Psy, kočky a fretky musejí být očkováni proti vzteklině a to od 3 měsíců věku. Rovněž musejí být pravidelně očkovací látkou přeočkováváni v přesném termínu. Očkování provádí veterinární lékař, který o tomto vede záznam a také tuto informaci uvádí do pasu zvířete.  Na výběr jsou očkovací látky s ročním intervalem. V současné době je k dispozici i očkovací látka, která se aplikuje zvířeti jednou za tři roky. 

Očkování je povinné, pokud budeme se zvířetem cestovat po Evropě. U mladých zvířat můžeme vycestovat nejdříve po 21 dnech od provedení očkování podle očkovacího schématu. U zvířat, která se mají jen přeočkovat, je nutné dodržet přesné datum, aby bylo ještě před vypršením lhůty dané výrobcem očkovací látky.

Očkovací záznamy
Záznam o povinném očkování nesmí chybět (Zdroj: Šárka Miškovská)

Ošetření proti echinokokům (odčervení)

Tzv. odčervení je vhodné provádět v pravidelných intervalech i před cestováním po Evropě. Velká Británie, Irsko, Malta nebo Finsko ošetření proti parazitům u psů přímo vyžadují a veterinární lékař musí o aplikaci uvést do pasu zvířete záznam. Odčervení musí být provedeno 12 -24 hodin před vstupem na území výše uvedených států a musí o něm být záznam v pasu zvířete.

Cestování s mláďaty neočkovanými proti vzteklině

S mláďaty psů, koček a fretek do stáří 12 týdnů je možné cestovat po Evropské unii, i když nemají očkování proti vzteklině. Ale pouze za předpokladu, že se nesetkala s volně žijícími zvířaty nebo jsou provázena matkou, na které jsou závislá. Je možné také cestovat se psy, kočkami nebo fretkami ve stáří od 12 týdnů do 16 týdnů, kteří již byli očkováni proti vzteklině, ale očkování není ještě platné.

Cestovní box
Cestovní přepravky jsou nezbytné pro menší zvířata na cestách (Zdroj: Depositphotos.com)

Cestování se zvířaty letadlem

Tento druh přepravy je vhodný pro opravdu klidná a zdravá zvířata. Je to možné za určitý poplatek, který se hradí přepravní letecké společnosti a pohybuje se v řádech desítek EUR za jednu cestu. S přepravcem se musíme na našem plánu domluvit a zjistit podrobnosti. Zvíře je nutné umístit do schrány určené na přepravu letadlem. Jde o odolný pevný uzavíratelný box s pevným dnem a otvory pro dýchání.

Tento přepravní box můžeme umístit na palubu letadla, tedy do kabiny pro cestující. Je to vhodné pro malá zvířata, neboť rozměry přepravního boxu nesmí překročit rozměry 43 x 30 x 27 cm (délka, šířka, výška) a zvíře nesmí být těžší než 8 kg. Schránka musí být umístěna pod sedadlem, kde sedíme.

Pro větší zvířata je určen prostor v podpalubí letadla, tedy v zavazadlovém prostoru.  Rozměry boxu nesmí překročit 130 x 69 x 80 cm a zvíře nesmí překročit váhu 32 kg. V tomto případě musí být schrána vybavena vodou a jídlem s možností doplnění zvnějšku a označena vaším jménem a telefonickým kontaktem.

Je dobré před zvolením tohoto druhu cestování se poradit s veterinárním lékařem, který nám tento druh dopravy doporučí i poskytne určité tišící prostředky, nebo bohužel zavrhne, protože je to pro našeho mazlíčka přímo nevhodné. Například pokud vlastníte velmi temperamentní plemeno

Cestování letadlem
Do letadla se zvířata umisťují pouze v přepravních boxech, k tomu určených (Zdroj: Depositphotos.com)

Cestování vlakem, lodí nebo autobusem

Při cestování veřejnou dopravou s naším mazlíčkem do zahraničí je opět nutné o tomto našem kroku uvědomit přepravce, který rozhodne, zda je náš záměr ochoten přijmout a za jakých podmínek. I toto cestování po Evropě bude zpoplatněno. Malé zvíře je vhodné umístit do přepravního boxu. To větší, především pes, bude muset cestovat s košíkem na čumáku a být opatřen postrojem nebo obojkem a samozřejmostí bude krátké vodítko. Nesmíme zapomínat na pitný režim nás i našeho miláčka.

Pes ve vlaku
Ve vlaku stačí mít zvíře na vodítku nebo v přepravním boxu (Zdroj: Šárka Miškovská)

Cestování osobním vozem

Cestování s mazlíčky po Evropě osobním autem je velmi častý a oblíbený. I v tomto případě musíme dodržovat bezpečnostní pravidla, která stanovuje náš nebo zahraniční silniční zákon.  Především má být zvíře umístěno buď v zavazadlovém prostoru, který je oddělen mřížkou nebo umístěno v přepravním boxu nebo kleci.

Přeprava automobilem je velmi praktická, neboť pes má dostatek prostoru při cestování. Můžeme jej kdykoliv vyvenčit a dodat mu dostatek tekutin nebo potravy.  

Přeprava zvířete autem
Přeprava zvířat je pohodlná, když má pohodlí i náš miláček (Zdroj: Šárka Miškovská)

Pokud se nám zvíře do zavazadlového prostoru nevejde spolu s ostatními převáženými zavazadly, můžeme jej umístit do přepravního boxu, který na sedadle zafixujeme bezpečnostním pásem. Další možností je psa opatřit postrojem s přezkou, kterou opět připevníme k bezpečnostnímu pásu.

Cestování se psem v autě
Pes by měl v autě cestovat v přepravce nebo zabezpečeném prostoru (Zdroj: Depositphotos.com)

Pokud chceme s naším mazlíčkem cestovat po Evropě, je dobré si dopředu zvolit druh dopravy a seznámit se podrobně s danými podmínkami přepravy zvířat ve veřejném dopravním prostředku. Při cestování osobním vozem nám tento problém odpadá, a i výrazně ušetříme finanční prostředky.  Nezapomeneme ani na veterinární pravidla pro přepravu zvířat do zahraničí. Rovněž tak na dostatek tekutin a jídla, které cestování zpříjemní, a my si budeme moci užít následně příjemný pobyt s naším mazlíčkem.

Publikováno: 18. 8. 2019, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská