reklama

Vytvořte si podzimní květinovou vazbu v dýni

Na zahrádkách pěstujeme různé květiny, ovoce a zeleninu. Alespoň část úrody můžeme využít také pro dekoraci. Květinové vazby mohou vyzdobit byt či terasu a nemusí být jen vložené do vázy s vodou. Můžeme si vyrobit například zajímavou a neokoukanou dekoraci. Podzim bývá spojený nejen s různě barevnými listy, ale třeba také s úrodou dýní. A právě dýně využijeme pro vytvoření naší květinové dekorace.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Podzimní květinovou vazbu z chryzantém a dýně můžeme umístit i venku na terase (Zdroj: Depositphotos)

Květinové vazby můžeme vytvořit z živých nebo sušených květin. Pokud chceme navodit podzimní tématiku v našem interiéru, zaměříme se na využití podzimních květin i plodů. Opravdu zajímavá dekorace vznikne z dýně. Postup je jednoduchý a nepotřebujeme mnoho pomůcek ani materiálu. V našem případě jsme použili podzimní chryzantémy a oranžové růže. Dalším doplňkem může být vřes a další drobná kvítka, která zakoupíte v květinářství.

Co je potřeba na výrobu podzimní květinové vazby

  • středně velká dýně
  • různé sušené a živé květiny 
  • aranžovací hmota
  • nůž
  • lžíce
  • zahradnické nůžky
  • miska s vodou
Materiál na výrobu podzimní dekorace
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Materiál na výrobu podzimní květinové dekorace

Jak postupovat při výrobě?

Nejdřív si musíme připravit dýni, abychom do ní mohli umístit aranžovací hmotu. Do té budeme postupně zapichovat jednotlivé stonky rostlin. Odřízneme opatrně vršek dýně, nůž vedeme šikmo do středu plodu. Odklopíme a vyjmeme i s částí semeníku. 

Odkrojení stopky
Odříznout vršek (Zdroj: Depositphotos.com)
Odstranění jádřince
Dýni je potřeba vydlabat (Zdroj: Depositphotos.com)

Dužinu i se semínky důkladně vydlabeme. Potřebujeme získat dostatek prostoru pro umístění hmoty. Tu koupíme buď v květinářství, nebo v prodejně pro floristy. Na internetu nalezneme i mnoho různých tvarů a barev. Musíme dávat pozor při odstraňování dužiny, abychom neproděravěli stěnu dýně. Sice by na funkčnost taková nehoda neměla vliv, ale z estetického hlediska bychom takové místo chtěli schovat. 

Dlabán dýně
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vydlabat semínka

Aranžovací hmotu okrojíme do požadovaného tvaru a velikosti. Vložíme do misky s vodou a necháme důkladně nasáknout. Dýni si mezi tím vyložíme igelitem. Okraje, které budou přesahovat, odstřihneme. Nakonec vložíme vlhkou hmotu a zatlačíme ji až na dno dýně. 

Namáčení aranžovací hmoty
Aranžovací hmotu je nutné předem namočit (Zdroj: Depositphotos.com)
Aranžovací hmota v dýni
Namočenou hmotu umístíme do dýně (Zdroj: Depositphotos.com)

Stonky květin seřízneme do požadované délky, nezapomeneme provést řez do špičky, aby mohla květina dostatečně přijímat vodu. Jednotlivé květy zapichujeme do hmoty, záleží jen na naší představivosti, jaký styl zápichu zvolíme. Můžeme například uprostřed použít vyšší kusy a po stranách nižší, nebo napícháme květiny do oblého tvaru. Pokud hodláme dekoraci umístit do kouta, můžeme k tomu uzpůsobit vazbu. Zadní část bude obsahovat nejdelší stonky, směrem dopředu budeme postupně snižovat. 

Zapíchání květin
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Jednotlivé květy postupně napícháme do hmoty

Výslednou dekoraci umístíme pro jistotu na talíř či vhodný tác, mohlo by dojít k obarvení podložky. A zbavit světlý ubrus oranžových ovocných skvrn není příliš jednoduché. Dekoraci můžeme umístit jak do interiéru na stůl, tak třeba na schody ke vchodovým dveřím či na terasu. Doporučujeme, aby květiny nebyly vystaveny přímému dešti a větru, zkrátila by se jim životnost. 

Vazba v dýni
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vřes se výborně hodí do květinových vazeb

Pro vytvoření květinové vazby v dýni nemusíme použít pouze typické podzimní květiny. Lze zvolit kombinaci živých i suchých květin, různé velikosti i barvy dýní, záleží jen na naší fantazii. Na dalších fotografiích můžete načerpat inspiraci. A pokud si vytvoříte svůj vlastní květinový originál, vyfoťte jej a pochlubte se třeba na našem profilu na Facebooku.

Ozdobená malá dýně
I z malé dýně lze vytvořit okrasný prvek (Zdroj: Depositphotos.com)
Vazba se slunečnicí
Do vazby jsou použity živé i sušené květiny (Zdroj: Depositphotos.com)
Vazba s pokličkou
Dýni lze využít i pro vánoční vazbu (Zdroj: Depositphotos.com)
Růže v dýni
Květiny by měly být různobarevné (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 20. 8. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.