reklama

Nábytek na malý balkon

Nábytek nemusíme mít jenom v bytě. Pokud toužíme po obyvatelném a příjemně zařízeném balkonu, máme hned několik možností. Prvním prvkem výbavy je nábytek, kde ale, zvláště v malých prostorách, musíme dbát na nižší váhu, případně rozložitelnost, a to s přihlédnutím k usnadnění případného úklidu nebo zalévání rostlin. Jaký nábytek na malý balkon si vlastně vybrat? Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých typů materiálů a který se kam lépe hodí?

Klasický balkonový set balkony zútulní a posezení je příjemné (Zdroj: Depositphotos)

Nábytek na balkon a jeho materiál

Nábytek na balkony a terasy se vyrábí v několika různých materiálových provedeních. Úplně nejlevnější, zato však zcela běžným typem po stránce trendů, je nábytek z termoplastu. Nejen, že nepřesvědčí svým vzhledem. Běžným jevem je ztráta přirozeného vybarvení, za kterým vězí ultrafialové záření. To má na plasty bez stabilizátorů zásadně a dlouhodobě negativní vliv. Navíc plastový nábytek se nedá nijak složit a jeho nosnost je výrazně omezená. Je to dané levnou výrobou, která probíhá v jedné operaci. Do připravené formy je vstřikován materiál, který poté prochází procesem chlazení a tuhnutí.

Bílý nábytek
S bílou barvou krásně kontrastuje červená nebo světlezelená barva (Zdroj: Depositphotos.com)

Moderní volbu představuje nábytek, vyrobený z tropických dřev meranti nebo teak. Výhodou tohoto provedení je masivita a kovový spojovací materiál, který umožňuje snadné složení v případě uklizení před příchodem zimního období. Pouze malou nevýhodou je vyšší váha a poněkud vyšší pořizovací cena, daná použitím kvalitních surovin při výrobě. Dřevěný nábytek je také nutno jednou za rok opatřit ochranným nátěrem, aby si udržel svoji dlouhou životnost.

Dřevěný nábytek
Vhodně vybavený balkon je balzám na duši a příjemný i pro občasnou práci s počítačem (Zdroj: Depositphotos.com)

Velmi stylovým, a to především v novostavbách, je umělý ratan, který v kombinaci s vhodně zvolenými květinami vytvoří dokonalý celek. Velmi příjemná je minimální nutnost údržby a velice dlouhá životnost. Podobně je na tom stylový nábytek kovový, u něhož musíme počítat s poněkud vyšší váhou a měli bychom také dbát, aby ochranný nástřik kovu byl neporušen, jinak materiál může rychle nahlodat koroze.

Bílý nábytek
S bílou barvou krásně kontrastuje červená nebo světlezelená barva (Zdroj: Depositphotos.com)

Řešení pro malý balkon

Pokud si chceme pořídit nábytek na malý balkon, měli bychom vše řádně promyslet. Nejprve se zamyslíme nad případnou nutností rekonstrukčních prací, jako je výměna dlažby, zateplení a podobně. Po kompletním vybavení balkonu bude případný přesun rostlin a nábytku výrazně náročnější.

Co se týká výběru, na balkony se velmi dobře hodí klasický ratan nebo tropické dřevo, což je klasika především tam, když je balkon umístěn ve starším bytovém domě. Umělý ratan a moderní kovový nábytek pak perfektně sedí k novostavbám, kde zpříjemní prostor a umožní spokojený odpočinek mezi rostlinami po náročném pracovním dni.

Kov a dřevo na nábytku
Kovové a dřevěné části nábytku spolu pěkně ladí (Zdroj: Depositphotos.com)

Před nákupem sestavy nábytku pro malý balkon musíme nejprve provést proměření celého balkonu, to se týká hlavně délky a šířky prostoru v něm. Celá řada z nás chce na balkoně také pěstovat nejrůznější kvetoucí rostliny, které pozitivně působí na psychickou pohodu člověka. Kombinace rostlin a nábytku musí být taková, aby ani jeden z prvků vyloženě prostředí balkonu nenarušoval. Při nákupu sestavy se ujistíme, zda je k dispozici například odkládací police nebo malý stolek, kde rostliny mohou být umístěny.

Plastová křesílka
Plastová křesílka mají omezenou životnost (Zdroj: Depositphotos.com)

Pro malý balkon se také hodí nábytek s nižší váhou, který umožní snadné přesuny v případě provádění pravidelného úklidu, materiál musí být také snadno čistitelný a nesmí po dlouhou dobu ztratit barvu. Určité řešení přináší například set dvou židlí a stolku, kde jsou všechny tři komponenty sestavy plně rozložitelné po odjištění dvou kolíčků. Tam, kde máme k dispozici větší šíři, je vítaným prvkem lavice pro usazení více osob najednou. Žádaným a běžným doplňkem jsou měkčené podušky.

Ratanový nábytek
Ratan často podlehne zubu času a vlivem tepla a zimy křehne a praská (Zdroj: Depositphotos.com)

Závěrečné rady

  • Pokud si nevíme s výběrem nábytku rady, požádáme o pomoc projektanta nebo architekta se specializací na zahradu, s malým prostorem si velmi dobře poradí.
  • Vždy nakupujeme kvalitnější sady nábytku s vyšší pořizovací cenou, taková koupě se nám vzhledem k vyšší kvalitě vyplatí.
  • Nenakupujeme tam, kde jsou podezřele nízké ceny. Různé internetové adresy nabízejí spoustu sad, ale nemusí zde být informace, kam se obrátit v případě reklamace.
Polyratan
Polyratanový nábytek je téměř nezničitelný (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 1. 8. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček