reklama

Jak řešit potravinovou alergii u psů?

V dnešní době se s potravinovou intolerancí nesetkáváme jen u lidí, ale čím dál častěji i u zvířat. Projevy nemusí být jednoznačně rozpoznatelné. Bohužel i u zvířecích krmiv se setkáváme s nárůstem chemie, ovšem některá šlechtěná plemena jsou na alergie více náchylná. Jak je tedy rozpoznat a jak takový problém řešit?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak rozeznáme, že se jedná o potravinovou alergii?

Pokud má zvíře viditelné bolesti, které trvají delší dobu, je nejvhodnější zajet s ním k veterináři. Ten stanoví diagnózu nejpřesněji a nasadí i odpovídající léčbu. Pokud ovšem pozorujete příznaky, které se opakují, a veterinář vyloučil běžné virové či bakteriální a jiné onemocnění, pak se může jednat o alergickou reakci na podávané krmivo. Potravinová alergie se může projevit několika možnými způsoby, nemusí to být nutně jen trávicí problémy.

  • zvracení, průjem - většina chovatelů předpokládá, že jsou hlavním projevem alergie. Není tomu tak. Právě naopak. Pouze desetina případů vykazuje trávicí problémy.
  • úbytek váhy - v tomto případě je dobré nechat zvíře vyšetřit veterinářem, zda-li se nejedná o jinou nemoc, například problémy se štítnou žlázou. 
  • nadměrné drbání - chovatelé tento projev často zaměňují za napadení parazity. Zde je důležité vypozorovat, kdy se pes drbe. Pokud ve větší míře po krmení, máte s největší pravděpodobností co dělat právě s potravinovou alergií.
  • vypadávání srsti - pozorujete, že zvířeti ve větší míře vypadává srst? Nebo se silně zhoršila její kvalita? Může se jednat o alergii. Tento jev se projevuje nejčastěji na zadních nohách.
  • záněty - může dojít k opakovaným problémům se zánětem očí nebo uší. Pokud se po zaléčení tento problém vrací, může jít o alergii.
Ležící pes
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Potravinová alergie se může projevit několika způsoby

Abychom domácího mazlíčka zbavili nepříjemností, je potřeba odstranit původce. Ne vždy se podaří odhalit spouštěče po prvním kroku, rozhodně musíte zkoušet jednotlivé možnosti postupně. Vždy nejdřív učiňte jednu změnu a pozorujte, jak zvíře reaguje, teprve pak přistupte k dalšímu. V případě podezření na potravinovou alergii nemáte zas tolik možností. 

Jednodruhové krmivo Brit
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Možným řešením je nasazení jednodruhového krmiva

Jak tedy postupovat při podezření na potravinovou alergii?

1. Pozorujte svého mazlíčka. Sledováním můžete zjistit, kdy se alergie projevuje nejvíc. 

2. Odhalte, která potravina alergii způsobuje. Podáváte svému zvířeti stále stejné krmivo? Udělejte změnu. Místo kuřecího masa podejte hovězí. Konzervu vyměňte za suché krmivo. 

3. Změňte značku krmiva. Každé složení je jiné, každá značka má svoji vlastní recepturu. Pamatujte, že projev alergie může přijít kdykoliv během zvířecího života. 

4. Eliminační dieta - nasaďte speciální potravu - krmivo vyrobené z jediné složky. Tím můžete dobře odhalit, zda pejsek nereaguje nevhodně například na kuřecí maso, kravské mléko či dodávané obilniny.

Publikováno: 20. 7. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce