Stupínek v prostoru není určen k zakopávání, ale k ozvláštnění interiéru a k praktickému využití. Představuje chytré a nadčasové řešení úložného prostoru tam, kde se ho nedostává. Můžete jej použít na skrytí matrací pro návštěvy, topení, úschovu sportovních potřeb a podobně. Stupňování interiéru představuje rovněž vhodné rozčlenění interiéru, jež zcela nenásilným způsobem propojuje jednotlivé místnosti.
Stupínek v prostoru vám pomůže vyřešit problémy s nedostatečným prostorem
Tam, kde je malý prostor, je obvykle také velký boj s úložnými prostory. Interiér navíc mnohdy vypadá i velmi stísněně. Jedinou schůdnou cestou pro napěchování jídelny, kuchyně, obývacího pokoje i pracovny do jednoho prostoru je vymezení prostoru různými zónami. Pokud chcete odlehčit prostor a zároveň získat nějaký úložný prostor navíc, vyrobte si zvýšený stupínek s podlouhlými zásuvkami, které jsou skryté pod ním. Zvýšením o 30 až 50 centimetrů můžete od sebe rafinovaně oddělit jednotlivé místnosti v bytě. A v neposlední řadě s pomocí stupínku můžete vyřešit nerovnou podlahu.
Jak můžete využít stupínek v prostoru
Stupínek v prostoru můžete využít nejen místo skříně, ale i k uschování celé postele. Může jít i o rafinované řešení pro topení. S trochou kreativity to však může být i skvělý prádelník, knihovna, prostor pro uložení hraček anebo ve stupínku můžete mít skrytý i pracovní stůl.
Jak takový stupínek postavit svépomocí
Stupínek si samozřejmě můžete nechat vyrobit odborníky, ale pokud jste trochu šikovní, můžete to zvládnout sami. Není to zas tak složité. Konstrukce může být dřevěná, ale pevnější základ slibuje kovová svařovaná konstrukce. Tu je zapotřebí před montáží do interiéru nejprve odmastit a natřít základovou barvou určenou na kov. Po připevnění do prostoru, je zapotřebí, abyste s pomocí dlouhé vodováhy zkontrolovali rovinu celé konstrukce umístěné na své místo. V případě nerovné podlahy připevněte čtvercové podložky ze sololitu nebo tenké překližky k nožičkám konstrukce.
Aby se na stupínek dobře stoupalo, je vhodné jednu hranu zapustit do půdorysu. Bude zde později schůdek. Na její povrch je dobré použít MDF desky, masivní dřevo, dřevotřísku nebo také překližku. Desky by měly být silné alespoň 25 milimetrů. Jednotlivé desky ke konstrukci připevněte šrouby do železa. Na hotovou plochu je pak dobré položit podkladovou fólii, která se používá i při pokládce plovoucí podlahy. Podlaha se pokládá na sraz. Přesahy se potom odříznou. Hrany je pak nutné zaopatřit plastovými nebo hliníkovými profily. U stěny podlahu dokončete za použití podlahových lišt. Schůdek by měl být vyroben ze stejného materiálu jako stupínek. Vhodné je na něj užít desku o síle 25 milimetrů a také je nutné ho obložit stejnou podlahovou krytinou. Na zadní spodní stranu je dobré nalepit filcové podložky, které zabrání posouvání schůdku a poškození podlahy.
Topné stupínky v prostoru
Speciální kapitolu představují topné stupínky, které patří k moderním topidlům, jež se umisťují před prosklené plochy, francouzská okna a pod balkonové dveře. Tyto stupínky šetří prostor a jejich velkým plusem je i to, že jsou pochozí a mohou se nechat přizpůsobit na míru každého interiéru. Proč vybrat tento typ topení? Umožňují lepší proudění vzduchu a až dvojnásobný topný výkon při srovnatelné velikosti s jinými radiátory. Snáze se čistí a dají se rozebrat a snadno opravit.
Publikováno: 22. 6. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová