Dozrála vám na zahradě letní jablka a nevíte, co s nimi? Věčné štrůdly a teplé kompoty se brzy přejí. A tak se ke slovu dostanou staré, ale osvědčené domácí recepty na dřeně, pyré a přesnídávky, které si můžeme nejen zamrazit, ale také zavařit do sklenic a uchovat na pozdější dobu, kdy už nebudou letní jablka k jídlu.
Připravte si zdravé letní osvěžení v podobě domácí ovocné dřeně
Léto je v plném proudu, na zahradě nám dozrála letní jablka v takovém množství, že ho sami určitě sníst nedokážeme. Dobře, nasušíme si křížaly, zavaříme jablíčka nastrouhaná i nakrájená, upečeme štrůdl i jablečné koláče, ale stále nám pěkných pár přepravek přebývá. A aby toho nebylo málo, urodila se i mrkev, broskve, meruňky, v obchodě mají v akci banány - no nenechte to tam - a pak si doma tiše zoufáme, co s tím budeme dělat. Co si zkusit vyrobit jednoduché donácí ovocné a zeleninové dřeně? Mohou nám dobře posloužit jako finální produkt ke konzumaci a nebo je budeme dále používat jako polotovar.
Začneme tedy jablky. Nejvhodnější jsou právě ta letní, světle zelená až průhledná, která jsou výborná za čerstva, ale nedají se dlouho skladovat, neboť velmi brzy moučnatí. Spousta lidí asi namítne, že vařením se tato jablíčka vlastně znehodnotí, neboť z nich utečou všechny vitamíny, což je pravda. Ale my tyto ovocné dřeně budeme připravovat nejen pro sebe, ale i pro děti a třeba i starší generaci, která prostě čerstvé jablko již nedokáže strávit. A ovocná dřeň je pro ně ideální pochoutka.
Měli bychom si také říci, že pod pojmem dřeň si nebudeme představovat jen zmraženou pochoutku, kterou koupíme v obchodě. Dřeň je ovocná dužina, pyré. Tu získáme tak, že jablíčka oloupeme, vykrojíme jádřince a "bubáky", omyjeme a nakrájíme na větší kousky. V kastrolu pak s vodou prudce svaříme, stačí po dobu 5 minut. Pokud budeme dřeň používat dále k zpracovávání pro kuchyňské účely, nemusíme slupku loupat. Svařená jablka pak vybereme cedníkem a necháme okapat, šťávu zachycujeme, dá se dále zpracovat. Už v této podobě je možné jablečnou dřeň zavařit do sklenic. Rozvařená jablka se slupkou můžeme rozmixovat a takto opět zavařit, není potřeba přidávat žádný cukr. Pak sterilujeme 20 minut při 90 až 95°C.
Tímto způsobem můžeme zpracovat všechno ovoce i zeleninu. Nevhodné je pouze zelí, které nadýmá. Ale třeba mrkev, hrášek, brokolice, mladá kapusta, rajčata a jiné jsou naprosto ideální. Dokonce je vhodné některé druhy ovoce i zeleniny míchat dohromady, protože ne vždy má takový produkt zajímavou chuť. Dobrou kombinací je třeba jablko s mrkví, jahody s banánem nebo špenát s hráškem. Pokud nechceme dřeně zavařovat do lahví, můžeme je zamrazit. A to nejen ve formě dřeně v kelímku, ale také z ní můžeme připravit osvěžující zmražené pochoutky na dřívku s přídavkem medu, chia semínek nebo oříšků.
A proč je dřeŇ z ovoce a zeleniny tak upřednostňována? Ano, čerstvé ovoce a zelenina jsou samozřejmě nedocenitelné, ale jak už bylo řečeno, ne každý člověk zvládne rozkousat jablko nebo mrkev v syrovém stavu. Ať už kvůli pokročilému věku a zubní náhradě nebo jako zdravotní problém. Intolerance na jablečné slupky, obsah ovocných kyselin a podobně zabraňuje takovým lidem vychutnat si čerstvost ovoce a zeleniny. Mohou mít problémy se zažíváním, žlučníkem, játry nebo nadýmáním. A právě proto máme po ruce výborné dřeně, které jim naopak pomohou při různých dietách žlučníkových, jaterních, šetřících, při léčbě obezity nebo při zácpě. Je to báječně osvěžující lehké jídlo, které snadno sní i člověk s horečkou nebo při nemocech z nachlazení. A navíc - je opravdu chutné.
Publikováno: 14. 6. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová