reklama

Dětské koupání může být zábava, a to pro všechny

Většina dětí koupání miluje. Vana je pro ně malý osobní bazén, kde můžou šplouchat, cákat a dovádět. Nemusí se koupat jenom večer. Malé miminko může být po celém dnu už přetažené a koupání zaspí. Některé děti dokonce naopak koupání probere a o to hůře se jim pak usíná. V těchto případech nechte koupání klidně až na druhý den nebo ho můžete i vynechat. Dětská kůže potřebuje pravidelnou hygienu, ale není nutné ji zbytečně zatěžovat.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Dětské koupání může být zábava pro ně i pro nás (Zdroj: Depositphotos.com)

Dětské koupání není žádná věda. Pro děti je pobyt ve vodě naprosto přirozený. Je to pro ně připomínka období, kdy byly ještě u maminky v bříšku. Tam si taky spokojeně plavaly a při tom se pravděpodobně těšily na svět. Udělejte si proto z koupání svého dítěte příjemný rituál.

Přizpůsobte koupání věku dítěte

Nejmenší děti často při koupání pláčou. Většinou je to proto, že jim je zima. Pokud je chladno, miminko vždy koupejte v dostatečně vyhřátě místnosti a v teplé vodě. Voda by v tomto případě měla mít teplotu podobnou teplotě těla. Pokud je léto, bude naopak koupání pro miminko příjemným osvěžením a můžete použít mírně chladnější vodu. Ideální je začít s vodou stejně teplou jako je tělesná teplota a postupně ji ochlazovat. Tak přirozeně zchladíte i případně příliš přehřátě tělíčko miminka.

Větší děti už snesou bežnou teplotu místnosti a vodu chladnější. Každé dítě je individualita a vy určitě snadno vypozorujete, co je právě pro vaše dítě příjemné a žádoucí.

Ochlazovací technika v koupeli je navíc skvělým pomocníkem při nemocech, kdy má dítě vyšší teplotu nebo dokonce horečku. Musí se však postupovat opatrně a ochlazovat postupně.

Koupání miminka v plastové vaničce
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Společné koupání s rodičem je pro každé miminko nejpříjemnější

Vana, vanička nebo kyblík?

V podstatě je to úplně jedno, v čem budete dítě koupat, výběr záleží hlavně na vás. Nejdůležitější je, aby se vám s dítětem pohodlně manipulovalo a koupání bylo příjemné a bezpečné. Také záleží na možnostech vaší koupelny. Na trhu je množství různých koupacích van, nádob, kyblíků, lehátek a podložek. Dítě tak můžete koupat přímo v koupelně nebo v jakékoliv jiné místnosti, jak vám to prostor dovolí a jak vám to bude vyhovovat. Klidně si vezměte dětskou vaničku do obývacího pokoje.

Koupání ve vaně

Při koupání ve vaně oceníte lehátko, na které můžete dítě položit. Zůstanou vám tak obě ruce volné pro mytí, hlazení a hraní si s miminkem, což mu celý rituál koupání zpříjemní. Lehátko může být plastové a různě tvarované, nebo se jedná o pevné plátno natažené na kovové konstrukci. U plastového lehátka je lepší dát pod dítě ještě ručník nebo látkovou plenu. Podobně můžete vykoupat miminko i pokud máte jenom sprchový kout.

Dětská vanička

Další variantou je dětská přenosná vanička, která může být plastová nebo plechová. Je to takový malý soukromý bazén vyhrazený jen pro dítě a v létě můžete vaničku využít na cákání na balkóně. Na trhu najdete různé velikosti, barvy i tvary. Pokud mají tvarované dno, je přizpůsobeno pro pohodlí a bezpečí dítěte. Jedna část je vyšší, aby mělo dítě hlavičku nad vodou a tělíčko naopak ponořené ve vodě. Mytí je tak pohodlnější pro vás oba. Pokud je dno vaničky rovné, můžete přidat lehátko a opět vám při koupání miminka zůstanou obě ruce volné.

Koupání miminka v plastové vaničce
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Společné koupání s rodičem je pro každé miminko nejpříjemnější

Koupací kyblík

Je to speciální vanička, která má tvar kyblíku. Není tedy klasicky podlouhlá jako vanička, ale je kulatá a vyšší. Miminko v ní v podstatě spíš plave a musíte ho přidržovat. Některé děti právě tuto variantu milují, protože jim nejvíce připomíná pobyt v bříšku před narozením. Jiným dětem nemusí vůbec vyhovovat. Je zcela na vás, zda kyblík vyzkoušíte nebo zvolíte některou z klasických variant.

Pokud se rozhodnete koupat mimo klasickou vanu nebo sprchový kout, můžete vše maximálně přizpůsobit a dítě koupat kdekoliv. Pokud není ve vaší koupelně možné zatopit, v zimě se bude hodit koupání ve vytopeném pokojíčku, nebo třeba v kuchyni u kamen. Rozložit se můžete i pohodlně na zemi. Vždy si vše nejdříve připravte k ruce, ať nemusíte pak odbíhat. Dítě nikdy nenechávejte bez dozoru a už vůbec ne, pokud je ve vodě.

Miminko se koupe v plechové vaničce
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Je jedno, v čem dítě budete koupat, důležité je pohodlí a bezpečí

Koupání jako jedna velká zábava

U miminek jde hlavně o příjemný rituál a společně ztrávený čas. Postačí jim váš pohled, hlas a jemné hlazení při mytí. S většími dětmi už je i větší zábava a do koupání můžete zapojit spoustu legrace, dovádění i učení.

Do vany můžete naházet plastové míčky, různá zvířátka nebo použít koupací knížky a začít tak trénovat první čtení. Také je možné přidat bublinky, mycí žínky a houbičky v různých tvarech a barvách. Můžete zapojit fantazii a hrát si s dítětem při koupání s různými magnetkami a zároveň vyprávět pohádku na dobrou noc. 

Starší děti už se umí vykoupat a zabavit i samy. Nechte je, ať si hry a hračky zvolí samostatně. Usměrněte je jen do té míry, aby to bylo pro ně bezpečné, a také aby zvolily hračky vhodné do vody. Skvělou zábavou jsou speciální pastelky, určené právě pro malování ve vaně.

Hračky do vany
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Koupel dětem mohou zpestřit barevné hračky do vody

Čištění zoubků

S návykem čištění zoubků je dobré začínat co nejdříve a udělat z toho samozřejmost. Dětské koupání je velká zábava a ve vaně dostatek prostoru i pro ukapavající zubní pastu. Pokud tuto činnost zapojíte už při koupání, dítě si tak může čištění zoubků v klidu natrénovat a nebude ani vadit, že mu z pusy kape nebo teče zubní pasta. Odpadne tak i častý boj, který je většinou způsobený únavou po koupeli.

Mytí vlásků

Tak jako koupání a dovádění ve vodě děti milují, tak mytí vlásků většinou nemají rády. Proto i tuto, ne příliš oblíbenou činnost, zapojte do rituálu koupání co nejdříve. Bez ohledu na to, zda už nějaké vlásky dítě má, myjte i hlavičku. Dávejte přitom pozor, aby dítěti netekla voda nepříjemně do očí. Postupně v rámci lehkých her můžete trénovat tekoucí vodu přes obličej, tak aby si dítě zvyklo a hlavně se naučilo v takové situaci zůstat klidné. Je to také skvělá příprava pro plavání.

Věci potřebné ke koupání dětí
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vždy si připravte vše potřebné, i pro závěr koupání, dopředu

Závěrečný rituál

Po koupání je nutné dítě osušit. Ideální je měkký větší ručník, do kterého dítě můžete zabalit a vodu z pokožky nechat vsáknout. Jemnou kůži miminka a dětí nikdy netřete. Nejmenší miminka můžete zabalit do speciálních ručníků, které mají v jednom rohu připravený klobouček pro hlavičku. Jemně dítě osušte, vyčistěte oči, ouška a učešte vlásky. Vyhřáté dítě z vaničky pak zůstane spokojené a připravené na noční spánek.

Pokud jsou děti už větší, vlasy vysušte ručníkem a poté vyfénujte. Důkladné vysušení je důležité hlavně v zimě. Mokré vlasy trpí a vodou se paradoxně přesušují. Navíc se více do sebe zasekávají jednotlivé vlasové šupiny a tím se dětské vlásky ničí a poté lámou. Teplý vzduch z fénu při sušení vlásků může dítě i příjemně zahřát. V létě stačí vlasy vysušit jenom částečně, rozčesat je a nechat volně doschnout.

Velká rada na závěr!

Ani větší děti při koupání nenechávejte bez dozoru. I když se už umí vykoupat samy, pravidelně na ně mluvte, občas je zkontrolujte a určitě neodcházejte z domu či bytu pryč. Domluvte se, že pokud nejste doma, nebudou si dávat ani rychlou sprchu. Vysvětlete jim, že by mohly uklouznout a pomoc by se k nim nemusela dostat včas.

Bratr a sestra při koupeli s pěnou
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Aby koupání zůstalo zábavou, nenechávejte děti bez dozoru

Publikováno: 21. 6. 2019, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná