reklama

Lahodné dýňové kompoty

Dýně či obecně tykve pocházejí z Ameriky a patří mezi nejstarší užitkové rostliny. V Evropě zdomácněly krátce po objevení Ameriky a odtud se dostaly i do Asie. Pro lepší orientaci se tykve rozdělují do čtyř skupin - obecné, velkoplodé, muškátové a fíkolisté. Posledně zmíněná tykev fíkolistá (Cucurbita ficifolia) se používá hlavně jako podnož pro jarní roubování melounů a okurek. Tykev obecná (Cucurbita pepo) zahrnuje například takový druh, jako jsou patizony. Dnes se již tolik nepěstují, ale v dřívějších letech byly celkem oblíbené.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Dýňový kompot je opravdová lahůdka (Zdroj: Depositphotos.com)

Pro kuchyňské zpracování se dá použít celá řada tykví, u nás ale jednoznačně vítězí tykev muškátová a oblíbená tykev Hokkaido. Obě mají lahodnou nasládlou chuť a Hokkaido je navíc úžasná i díky své měkké slupce, kterou před použitím nemusíme loupat. Slupka i po krátké době vaření krásně změkne. Dužina je velmi silná, oranžová s extra vysokým podílem karotenoidů. Slupka na povrchu je rovněž oranžová. Máme ale i zelené Hokkaido zvané "Kabocha" - Hokkori a Blue Kuri. Tato má úplně stejné vlastnosti jako oranžová verze. Podle někoho je dokonce o něco chutnější než oranžová Hokkaido. Obě jsou vhodné do studené i teplé kuchyně. Fantastická je polévka, jemný dýňový krém, pečené lupínky i salát a samozřejmě výborný kompot.

Kostky dýně na prkénku
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Nakrájená dýně, připravená na kompotování

Recept na dýňový kompot:

Receptů na kompoty je celá řada, ale zde je jeden osvědčený, jehož chuť je prostě úžasná.

Potřebujeme: 3 kg dužniny dýně Hokkaido, takže nejprve ji musíme rozkrojit, vydlabat semínka a poté nakrájet na malé kostičky. Nakrájenou dýni vložíme do velkého hrnce a zalijeme roztokem, který se tvoří z 1,5 litru vody, šťávy z celého citrónu, 2 lžiček kyseliny citronové, 0,70 kg cukru, celé skořice, citronové a pomerančové  kůry, šťávy z celého pomeranče a hřebíčku podle chuti.

Necháme 3 hodiny odstát a poté vaříme na mírném ohni do měkka. Plníme do vyvařených sklenic a sterilujeme při 90 °C po dobu 25 minut.

Sladký dýňový kompot je velká delikatesa, dá se jíst samotný jako dezert, nebo jím dochutit například vločkovou kaši či bílý jogurt.

Dýňový kompot na stole
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Dýňový kompot díky krásně sytě oranžové barvě nejen dobře chutná, ale i dobře vypadá

Netradiční dýňový kompot připravíme také smícháním dýně a ananasu. Postupujeme stejně jako v předchozím receptu, pouze třetinu dýně nahradíme na kostičky pokrájeným ananasem.

TIP: Zajímavým kuchyňským využitím je nakládání mladých plodů patizonů. Nejlépe chutnají naložené ve sladkokyselém nálevu. Celý postup je opravdu jednoduchý. Patizony nejprve omyjeme a oloupeme, poté je nakrájíme na kostičky. Vymyjeme litrové skleničky a na každé dno položíme několik zrnek černého pepře, nového koření, jeden bobkový list a půl lžičky semínek hořčice. Přidáme několik kroužků cibule a mrkve, sklenice naplníme nakrájenými patizony. Zalijeme svařeným nálevem, který je stejný jako na okurky nakládačky / na 1l vody potřebujeme 100 g cukru, 3 dcl octa a 35 g soli). Sklenice pořádně zavřeme a sterilizujeme 30 minut při teplotě 95 °C.
Nakrájená dýně
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Dýni Hokkaido rozkrojíme, vydlabeme semínka a nakrájíme jí na malé kostičky

Pokud máte dýně nadbytek a chcete vyrobit i jiné lahůdky, vyzkoušejte dýňovou marmeládu. Je to opravdu velmi jednoduché.

2 kg Hokkaido opět nakrájíme na malé kostičky a vložíme do velkého hrnce spolu s kořením, jako je badián, hřebíček kardamom a skořice. Poměr záleží jen na naší chuti. Zalijeme litrem pomerančového džusu a necháme přes noc uležet. Druhý den přivedeme k varu a vaříme do změknutí, poté vyndáme koření a rozmixujeme. Opět přivedeme k varu, přidáme cukr podle chuti, cca 0,5 kg a dva želírující přípravky. Poté za tepla plníme do skleniček. Další sterilizace není potřeba. Skleničky pouze dobře uzavřeme a postavíme na víčko do té doby, než vychladnou.

Dýňová marmeláda
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Rozvařením dýní získáme i dobrou marmeládu. Při výrobě se řídíme hlavně chutí

Publikováno: 10. 6. 2019, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková