reklama

Lahodné dýňové kompoty

Dýně či obecně tykve pocházejí z Ameriky a patří mezi nejstarší užitkové rostliny. V Evropě zdomácněly krátce po objevení Ameriky a odtud se dostaly i do Asie. Pro lepší orientaci se tykve rozdělují do čtyř skupin - obecné, velkoplodé, muškátové a fíkolisté. Posledně zmíněná tykev fíkolistá (Cucurbita ficifolia) se používá hlavně jako podnož pro jarní roubování melounů a okurek. Tykev obecná (Cucurbita pepo) zahrnuje například takový druh, jako jsou patizony. Dnes se již tolik nepěstují, ale v dřívějších letech byly celkem oblíbené.

Dýňový kompot je opravdová lahůdka (Zdroj: Depositphotos.com)

Pro kuchyňské zpracování se dá použít celá řada tykví, u nás ale jednoznačně vítězí tykev muškátová a oblíbená tykev Hokkaido. Obě mají lahodnou nasládlou chuť a Hokkaido je navíc úžasná i díky své měkké slupce, kterou před použitím nemusíme loupat. Slupka i po krátké době vaření krásně změkne. Dužina je velmi silná, oranžová s extra vysokým podílem karotenoidů. Slupka na povrchu je rovněž oranžová. Máme ale i zelené Hokkaido zvané "Kabocha" - Hokkori a Blue Kuri. Tato má úplně stejné vlastnosti jako oranžová verze. Podle někoho je dokonce o něco chutnější než oranžová Hokkaido. Obě jsou vhodné do studené i teplé kuchyně. Fantastická je polévka, jemný dýňový krém, pečené lupínky i salát a samozřejmě výborný kompot.

Kostky dýně na prkénku
Nakrájená dýně, připravená na kompotování (Zdroj: Depositphotos.com)

Recept na dýňový kompot:

Receptů na kompoty je celá řada, ale zde je jeden osvědčený, jehož chuť je prostě úžasná.

Potřebujeme: 3 kg dužniny dýně Hokkaido, takže nejprve ji musíme rozkrojit, vydlabat semínka a poté nakrájet na malé kostičky. Nakrájenou dýni vložíme do velkého hrnce a zalijeme roztokem, který se tvoří z 1,5 litru vody, šťávy z celého citrónu, 2 lžiček kyseliny citronové, 0,70 kg cukru, celé skořice, citronové a pomerančové  kůry, šťávy z celého pomeranče a hřebíčku podle chuti.

Necháme 3 hodiny odstát a poté vaříme na mírném ohni do měkka. Plníme do vyvařených sklenic a sterilujeme při 90 °C po dobu 25 minut.

Sladký dýňový kompot je velká delikatesa, dá se jíst samotný jako dezert, nebo jím dochutit například vločkovou kaši či bílý jogurt.

Dýňový kompot na stole
Dýňový kompot díky krásně sytě oranžové barvě nejen dobře chutná, ale i dobře vypadá (Zdroj: Depositphotos.com)

Netradiční dýňový kompot připravíme také smícháním dýně a ananasu. Postupujeme stejně jako v předchozím receptu, pouze třetinu dýně nahradíme na kostičky pokrájeným ananasem.

TIP: Zajímavým kuchyňským využitím je nakládání mladých plodů patizonů. Nejlépe chutnají naložené ve sladkokyselém nálevu. Celý postup je opravdu jednoduchý. Patizony nejprve omyjeme a oloupeme, poté je nakrájíme na kostičky. Vymyjeme litrové skleničky a na každé dno položíme několik zrnek černého pepře, nového koření, jeden bobkový list a půl lžičky semínek hořčice. Přidáme několik kroužků cibule a mrkve, sklenice naplníme nakrájenými patizony. Zalijeme svařeným nálevem, který je stejný jako na okurky nakládačky / na 1l vody potřebujeme 100 g cukru, 3 dcl octa a 35 g soli). Sklenice pořádně zavřeme a sterilizujeme 30 minut při teplotě 95 °C.
Nakrájená dýně
Dýni Hokkaido rozkrojíme, vydlabeme semínka a nakrájíme jí na malé kostičky (Zdroj: Depositphotos.com)

Pokud máte dýně nadbytek a chcete vyrobit i jiné lahůdky, vyzkoušejte dýňovou marmeládu. Je to opravdu velmi jednoduché.

2 kg Hokkaido opět nakrájíme na malé kostičky a vložíme do velkého hrnce spolu s kořením, jako je badián, hřebíček kardamom a skořice. Poměr záleží jen na naší chuti. Zalijeme litrem pomerančového džusu a necháme přes noc uležet. Druhý den přivedeme k varu a vaříme do změknutí, poté vyndáme koření a rozmixujeme. Opět přivedeme k varu, přidáme cukr podle chuti, cca 0,5 kg a dva želírující přípravky. Poté za tepla plníme do skleniček. Další sterilizace není potřeba. Skleničky pouze dobře uzavřeme a postavíme na víčko do té doby, než vychladnou.

Dýňová marmeláda
Rozvařením dýní získáme i dobrou marmeládu. Při výrobě se řídíme hlavně chutí (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 10. 6. 2019, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková