Tradiční štola je druh pečeného vánočního moučníku, který je oblíbený obzvláště u našich sousedů v německy mluvících zemích a v posledních letech si získal oblibu i u nás. Nemusíte kupovat drahé štoly v obchodech, protože díky více než sto let starému receptu si upečete tuto sladkou delikatesu doma levněji a z kvalitních ingrediencí.
Tradiční štola není žádná věda
Jako mnoho vánočních pokrmů i tradiční štola má svůj symbolický význam: původně měla připomínat Ježíška zabaleného do roucha. Uvnitř je zapečené například sušené ovoce a ořechy a z vrchu je štóla posypaná moučkovým cukrem.
Co budete na přípravu štoly potřebovat:
- 400 g polohrubé mouky
- 200 g cukru
- kostku másla
- kostku tvarohu
- kurkumu
- 2 vejce
- pomerančovou a citronovou kůru
- prášek do pečiva
- kandované ovoce
- hrst vlašských ořechů
- hrst lískových ořechů
- hrst mandlí
- hrst rozinek
- hrst brusinek
Příprava tradiční štoly může vypadat jako složitá záležitost, ale ve skutečnosti tomu tak není. Všechny přísady se v podstatě postupně kupí „na jednu hromadu“, takže neušpiníte ani zbytečně mnoho nádobí.
Nejdříve smíchejte mouku s cukrem a s práškem do pečiva, který pečlivě promněte s ostatními sypkými ingrediencemi. Přidejte vejce, tvaroh, celé máslo, rozinky a brusinky, lískové a vlašské ořechy, lupínky z mandlí, kandované ovoce, špetku kurkumy a nastrouhanou kůru z citrusů.
Symfonie chutí potřebuje čas na rozležení
Poté pomalu a důkladně, ale jemně začnete vypracovávat těsto, které je poměrně rychle hotovo. Celou dávku rozdělte na tři stejné díly, z nichž vypracujete menší štoly. Vzhledem k tomu, že těsto je poměrně tučné, udělejte je co nejužší, protože při pečení se mají tendenci roztahovat se do šířky.
V troubě pečte necelých 40 minut na 180 °C. Okamžitě po vytažení potřete štoly rozpuštěným máslem s rumem a vzápětí vydatně zasypte moučkovým cukrem, aby se vytvořila cukrová krusta, která je pro tradiční štolu typická.
Štolu nechte zcela vychladnout, protože teprve potom jde dobře krájet a neláme se a nedrobí. Ale aby se všechny její chutě spojily v lahodnou symfonii, je doporučujeme jí nechat několik dnů až týdnů řádně odležet.
Tip na zpracování pomerančové a citronové kůry
Pokud budete chtít do jakéhokoliv pečiva použít kůru z citrusových plodů, namočte nejdříve ovoce na půl hodiny do vody a pak důkladně očistěte. Nastrouhejte kůru na velmi jemném struhadle, promíchejte ji s vanilkovým cukrem a dejte do skleničky, v níž vydrží bez úhony dva až tři týdny.
Zdroj: pořad Vychytávky Ládi Hrušky
Publikováno: 6. 12. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová