reklama

Nenápadná krasavice z našich luk, která vládne léčivou silou

Kopretina luční je prostá kráska zdobící louky od pozdního jara do podzimu. Cenili si ji už naši dávní předkové a například ve starém Řecku byla zasvěcena Artemidě, mocné bohyni lovu a měsíčního svitu. Bylo tomu nejen kvůli jejímu půvabu, ale také kvůli léčivým účinkům, které tato květina má a které můžete využívat i vy.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kopretina luční chutná i léčí také za syrova

Na první pohled až nenápadná kopretina luční je oblíbenou součástí letních kytic, ale zatímco my lidé ji máme ve velké oblibě, některá zvířata odpuzuje: už slavný švédský botanik Carl Linné si všiml, že koně, ovce a kozy tuto rostlinu požírají, ale krávy a vepři ji nemají rádi. Důvodem je její specifická vůně, které se ale nemusíte bát.

V bylinkářství se využívají listy, ale především květy, které je nejlepší sbírat na počátku květové sezóny, tedy zhruba v druhé polovině května. Používají se čerstvé stejně jako sušené, a to na výrobu léčivých tinktur, olejů a také k přípravě lahodného bylinkového čaje.

Kopretinový čaj z čerstvých květů pomáhá při suchém kašli
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Kopretinový čaj z čerstvých květů pomáhá při suchém kašli

Čerstvě utržené kopretinové květy slouží jako zajímavá ingredience do nejrůznějších salátů, ale můžete je sníst jen tak – vždycky tak uděláte dobře pro svůj metabolismus a imunitní systém, protože kvítky kopretiny jsou bez nadsázky jakýmsi přírodním B komplexem.

Léčivý olej má silný účinek

Čaj z kopretiny luční je určen k podpůrné léčbě suchého kašle, ale má také schopnost zklidnit celý organismus. K jeho přípravě postačí deset čerstvých květů, které přelijete čtvrt litrem vroucí vody a necháte asi 15 minut louhovat.

Na příznaky dny, ischiasu či na oteklé nohy a namožené svaly, na to vše je báječným lékem kopretinový olej, k jehož přípravě slouží květy v sušené podobě. Sušené kopretiny jemně rozdrťte promnutím, nasypete do sklenice a zalijete v podstatě jakýmkoliv olejem, nejlepší je ovšem ten lisovaný za studena. Sklenici uzavřete a nechte asi týden macerovat. Aby měl olej silnější účinek, slijte ho a přidejte do něj další dvě hrsti sušených kopretin. Znovu nechte macerovat, tentokrát asi dva týdny. Teprve pak znovu přeceděný olej přelijte do vhodné nádoby, v které bude dlouhodobě uchován pro další použití.

Ze suchých kopretinových květů připravíte léčivý olej, třeba na pohybové obtíže
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Ze suchých kopretinových květů připravíte léčivý olej, třeba na pohybové obtíže

Sušené květy nikdy nedrťte „do zásoby“, protože by tak z nich postupně vyprchaly léčivé látky a výrazně by zeslábl léčivý účinek.

Kopretina luční proti kašli i žaludečním vředům

V domácí lékárně má kopretina luční široké využití, zklidňuje nejen suchý kašel, ale pomáhá i při některých formách astmatu a bronchitidy, popíjet ji lze v rekonvalescenci po žloutence nebo při žaludečních obtížích i žaludečních vředech.

Kopretinová tinktura nebo olej působí nejen na již zmiňované choroby pohybového aparátu, ale hojí také drobné rány, modřiny a vřídky. Známé jsou rovněž její močopudné a stahující účinky, pro které se někdy používá jako alternativní lék na hemeroidy.

Zdroj: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, rubrika Láďova domácí lékárna, www.bylinkyprovsechny.cz

Publikováno: dnes, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová