reklama

Poradíme vám, jak pečovat o vlněný kabát, aby vám dlouho vydržel

Vlněný kabát patří do čistírny. Omyl, nemusí tomu tak být vždycky. Aby kabát vypadal skvěle, je zapotřebí o něj pečovat na každodenní bázi. V tomto článku se dozvíte, jak o svůj vlněný kabát pečovat, aby vám vydržel v perfektním stavu po dlouhá léta.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vlněný kabát je investice, která se vyplatí, pokud o něj budete správně pečovat

Vlněný kabát je investice, která se vyplatí 

Vlněný kabát je více než jen oděv, je to módní statement (oděv, který k vašemu vzhledu přitáhne okamžitou pozornost) a nezbytný společník chladnějších dnů. Díky přírodním vlastnostem vlny poskytuje výjimečné teplo a pohodlí. Pokud se o něj správně staráte, může vám vlněný kabát sloužit po mnoho let. Jeho životnost ovlivňuje nejen kvalita materiálu, ale i péče, kterou mu věnujete. 

Při péči o vlněný kabát je klíčové přečíst si štítek. Některé kabáty totiž vyžadují pouze chemické čištění, zatímco jiné můžete prát ručně nebo dokonce v pračce na speciální program na vlnu. Ruční praní je přitom vždy šetrnější, ale vyžaduje více času a péče. 

Ruční praní je šetrné, ale poměrně náročné
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ruční praní je šetrné, ale poměrně náročné

Ruční praní vlněného kabátu = šetrná péče doma 

Kdy prát kabát ručně? 

Ruční praní je ideální pro vlněné kabáty, u nichž to výrobce povoluje. Je to šetrnější než praní v pračce a umožňuje vám mít větší kontrolu nad celým procesem. Zvláště vhodné to je pro kabáty, které jsou více znečištěné nebo mají skvrny, které vyžadují individuální pozornost. 

Jak na ruční praní vlněného kabátu? 

  1. Pomocí měkkého kartáče určeného speciálně ke kartáčování kabátů očistěte celý povrch kabátu včetně vnitřních částí. Tím odstraníte hrubé nečistoty, chloupky, prach a další nečistoty. 
  2. Odstraňte viditelné skvrny pomocí čistého hadříku a roztoku z teplé vody a pracího prostředku na vlnu. 
  3. Připravte si vanu. Naplňte ji vlažnou vodou. Přidejte do ní jemný prací prostředek určený speciálně pro vlnu. Kabát pak opatrně namočte do mýdlové lázně a nechte jej cca 30 minut namáčet. 
  4. Oděv vyperte tak, že jím jemně pohybujete ve vodě. Vyhněte se však tření a ždímání. 
  5. Posléze kabát opláchněte ve vlažné vodě. Oplachování opakujte do té doby, dokud nebude voda zcela čistá. 
  6. Odstraňte z kabátu vodu. Kabát zvedněte z vody a začněte jej jemně ždímat (mačkat) v horní části kabátu. Proces několikrát opakujte. Pozor, látku v žádném případě nežmýkejte. 
  7. Kabát pečlivě rozložte na několik velkých a silných froté ručníků, které srolujete i s kabátem, abyste napomohli vstřebání vlhkosti. Pokud je kabát stále hodně mokrý, opakujte tento krok s čerstvými suchými ručníky. 
  8. Nakonec kabát rozprostřete na plocho (na suché ručníky) a nechte ho uschnout. Aby důkladně uschl, musí zůstat v této poloze alespoň 48 hodin. Pokud chcete sušení urychlit, po 24 hodinách vyměňte ručníky a kabát otočte na druhou stranu. V žádném případě kabát nesušte na ramínku (zdeformoval by se) a nedávejte ho ani do sušičky (srazil by se). 
Některé vlněné kabáty je možno prát dokonce i v pračce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Některé vlněné kabáty je možno prát dokonce i v pračce

Praní vlněného kabátu v pračce je možné, ale jen za určitých podmínek a s opatrností 

Praní vlněného kabátu v pračce je možné, ale vyžaduje to zvýšenou opatrnost a dodržení několika zásadních pravidel. Nejdůležitější je vždy si předtím přečíst štítek na kabátu. Pokud výrobce výslovně zakazuje praní v pračce, rozhodně to nezkoušejte. 

  1. Kabát vhodný pro praní v pračce musí mít tedy povolení od výrobce, dále by měl být převážně z vlny a neměly by ho tvořit složité konstrukce, vycpávky a ozdobné prvky. Před vložením kabátu do pračky ho nejprve okartáčujte, obraťte naruby a vložte do pracího pytlíku. 
  2. Sáček s kabátem vložte do pračky. Vyberte program pro vlnu nebo ruční praní. Teplotu nastavte co nejnižší a odstřeďování pak nastavte na ty nejnižší možné otáčky. K praní použijte doporučené množství pracího prostředku pro vlnu. 
  3. Vypraný kabát rozložte na čisté a suché froté ručníky. Pečlivě na nich kabát uhlaďte a opatrně je srolujte. Následně oděv znovu rozprostřete na suchý ručník a nechte volně uschnout. Ani tento kabát nesušte v sušičce, na přímém slunci nebo u radiátoru. 
Některé kabáty je možné čistit pouze chemicky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Některé kabáty je možné čistit pouze chemicky

Chemické čištění kabátu - kdy a proč? 

Chemické čištění je pro vlněné kabáty často doporučovanou metodou, a to především u těch, které mají složitější konstrukci, podšívku nebo ozdobné prvky. Speciální rozpouštědla v čistírnách navíc dokáží odstranit i odolné skvrny, aniž by poškodily vlákna. 

A jak často by k tomu mělo dojít? Všeobecně se doporučuje nechat si vlněný kabát chemicky vyčistit alespoň jednou ročně, ideálně před uložením na další sezónu. Pravidelné čištění pomáhá odstranit usazený prach, pachy a zabraňuje množení molů. Pokud jste však kabát nosili intenzivně nebo se na něm objevily výraznější skvrny, může být potřeba čištění častější. 

Kabát vyrovnáte pomocí ručního napařovače
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kabát vyrovnáte pomocí ručního napařovače

Jak by měla vypadat každodenní péče o vlněný kabát? 

Každodenní péče o vlněný kabát je klíčová pro jeho životnost a zachování jeho krásy a tvaru. Máme proto pro vás i několik tipů, které vám pomohou udržet váš kabát i v průběhu nošení v perfektním stavu. 

Základem péče je kartáčování 

Pravidelné kartáčování je základem péče o vlněný kabát. Měkkým kartáčem na oblečení jemně přejeďte po celém povrchu kabátu, včetně vnitřní části. Kartáčujte vždy ve směru vláken, od ramen směrem dolů. Tím odstraníte prach, chloupky a zabráníte tvorbě žmolků. Proč kartáčovat ve směru vláken? Tímto způsobem uhladíte vlákna a zabráníte jejich poškození. Pokud se na kabátu objeví žmolky, můžete je odstranit speciálním žmolkovačem. Pohybujte žmolkovačem vždy ve směru vláken, aby nedošlo k poškození materiálu. 

Pro osvěžení vlněného kabátu 

Pro osvěžení vlněného kabátu můžete použít parní žehličku. Pomáhá totiž odstranit záhyby, obnovuje lesk vlny a ničí bakterie. Pokud se pro ni rozhodnete, nastavte optimální teplotu na tu nejnižší, držte ji v dostatečné vzdálenosti od látky a pohybujte s ní pomalu. Nepřikládejte ji přímo na látku, aby nedošlo k poškození. Vlněný kabát zavěste na široké polstrované ramínko, které odpovídá šířce ramen kabátu. V žádném případě ho nezavěšujte na kovové ramínko, protože může zdeformovat ramenní švy. Kabát nevěšte ani na háčky nebo dveře.

Zdroje informací: niebalaganka,pl, patrizia.aryton.pl, giacomo.pl, generalfresh.pl, cleanpedia.com

Publikováno: dnes, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová