reklama

I vzdálené kultury nedají dopustit na grunt našich babiček

Proč je vývar tolik opěvovaný? Zatímco kuchaři po celém světě na něj nedají dopustit kvůli chuti, naše babičky na něj pěly ódy pro jeho možné blahodárné účinky. Polozapomenutý poklad plný živin je důkazem, že to nejlepší, co můžeme svému tělu dopřát, nemusí nést exotické jméno ani cenovku, ze které přechází zrak.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na grunt našich babiček nedají dopustit ani vzdálené kultury

Grunt našich babiček, miláček čínské medicíny

Možné zdravotní účinky poctivého vývaru neopěvovaly pouze naše babičky. Podle tradiční čínské medicíny posiluje ledviny, ve kterých máme uloženou základní životní energii, v židovské kultuře se při prvních náznacích nachlazení vařil slepičí vývar a italské babičky pro změnu věřily v léčivou moc toho kuřecího. Řada asijských kultur, které se pyšní dlouhověkostí, polévku nejen obědvá a večeří, ale i snídá. Polévka je prostě grunt napříč kulturami i staletími.

Vývar jako výživová bomba, ale jen ten poctivý

Dnes si při vaření většina z nás vystačí s bujonovou kostkou. Ta má ale s vývarem, který zahřeje na těle i na duši, pramálo společného – co do chuti i výživových hodnot. „Tradiční vývar se připravuje z kostí, čerstvého masa a zeleniny a zabere klidně i dvanáct hodin času. Kdo se ale nenechá odradit, jen těžko se ještě někdy spokojí s něčím jiným,“ směje se Filip Sajler, zakladatel Cibule Bistro, které nabízí plnohodnotné alternativy k časově náročnému domácímu vývaru.

Tradiční vývar se připravuje z kostí, čerstvého masa a zeleniny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tradiční vývar se připravuje z kostí, čerstvého masa a zeleniny

Nejen do polévky – dopřejte si vývar každý den

Vývar si můžete dopřát klidně každý den. Doplníte s ním základní živiny, aniž byste přijali velké množství kalorií. Obzvlášť zeleninové a kuřecí vývary mají nízkou energetickou hodnotu a jsou tak vhodné i při redukci. Jíst vývar každý den ale rozhodně neznamená, že musíte svůj jídelníček omezit pouze na polévky. Vývar se používá jako základ dokonale krémového italského rizota a skvěle vám poslouží i při přípravě různých omáček. Vedle s ním nešlápnete ani při podlévání masa nebo zeleniny. Vzpomeňte si na něj i tehdy, až si budete připravovat jako přílohu rýži, kuskus nebo třeba quinou. Když vyměníte část vody za vývar, dodáte jim chuť i nutriční hodnotu. To stejné můžete zkusit i při vaření luštěnin – pokud nejste jejich příznivcem, možná jim právě díky tomuhle zlepšováku přijdete na chuť.

Polévka je grunt napříč kulturami i staletími
i (Zdroj: iStock)
Polévka je grunt napříč kulturami i staletími

Připijte si vývarem

I když v Česku přemýšlíme nad vývarem jako nad něčím, co se jí, spousta národů si ho dopřává ve formě nápoje. Pokud do sebe po ránu nic nedostanete, zkuste sáhnout právě po hrnečku vývaru. Nakopne vás do nového dne a doplní tekutiny ztracené během noci. Máte k popíjení vývaru nedůvěru? Zkuste kuřecí, který má jemnější chuť. O hrneček kouřícího vývaru si pak obzvlášť říkají nadcházející chladné měsíce a s nimi i dny, kdy cítíme, že na nás něco leze. Zahřeje nás a pomůže nám postavit se opět na nohy. S tím vlastně pomáhá i sportovcům, kteří na něj nedají dopustit před výkonem i po něm, neboť jim pomáhá rychleji regenerovat namáhané svaly a rehydratovat.

Ať už se rozhodnete zařadit vývar do svého jídelníčku v jakékoliv podobě a kteroukoliv denní dobu, jedno je jisté – prospějete tím vašemu tělu a podpoříte celkovou vitalitu.

Zdroj: Cibule Bistro

Publikováno: dnes, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce