reklama

Jak bojovat s neustálým ucpáváním odpadu?

Ucpaný záchod nebo odpad ze dřezu není těžké odhalit. Voda odtéká pomalu, případně neodtéká vůbec, anebo se dokonce vrací. V takové chvíli je nutné přistoupit k čištění odpadu a můžete se modlit, aby pomohlo jen "prošťouchnutí" gumovým zvonem. Pokud je problém hlubšího rázu, připravte se na důkladnou generálku odpadního potrubí, zápas s instalatérským perem nebo chemické pokusy. A přitom stačí tak málo - nenechat odpad ucpat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Neodkládejte čištění odpadu na později, nevyplatí se vám to

Čištění odpadu u umyvadla či dřezu

Ucpaný odpad v umyvadle, ve dřezu, ve vaně nebo ve sprchovém koutu patří mezi nejčastější problémy, s nimiž v domácnosti přijdeme do styku. Někdy je to snadné, stačí odstranit z výlevky nahromaděné nečistoty a odpad opět odtéká. Někdy je ale problém větší a je nutné celý odpadní systém rozebrat a najít příčinu. Čištění odpadu ale rozhodně nenechávejte na "až pak", protože odpad se sám neuvolní a výsledkem vaší liknavosti může být pěkná potopa.

Není to zrovna příjemná práce, odpad nevoní a usazeniny v něm jsou povětšinou nevábně vyhlížející smotky vlasů, chlupů nebo vousů, zbytky jídla, které se zde pomalu rozkládají a zahnívají a hlavně - mastnota. Veškerý tuk, který odmýváme z nádobí, ale také sami ze sebe se zachytává v maličkých kapilárách na stěnách odpadního potrubí a jejich objem narůstá a narůstá, až vytvoří s výše jmenovanými nečistotami pěknou nepropustnou zátku.

I když si stokrát říkáme, že budeme důsledně zachytávat ve dřezu i v koupelně všechny nečistoty do sítka (seženeme v každých domácích potřebách a stojí tak asi dvacet korun), odplavování mikroskopických nečistot se nevyhneme. Nehledě na to, že po čase nás neustálé vyklepávání a vymývání sítka přestane bavit a špinavé a páchnoucí sítko letí do odpadků.

Neuvěříte, co někdy dokáží lidé z odpadu vytáhnout. Vlasy a zbytky jídla jsou jen začátek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Neuvěříte, co někdy dokáží lidé z odpadu vytáhnout. Vlasy a zbytky jídla jsou jen začátek

Jak postupovat při čištění odpadu?

V první řadě je nutné odstranit všechny nečistoty mechanicky. To znamená vyjmout sítko, propláchnout ho (ideálně u odpadu, který není ucpaný) a vybrat také všechno, co brání průtoky vody u odtokové trubky. Někdy už jen samotné odstranění nánosu nečistot odpad uvolní.

Velmi praktickou  pomůckou je při čištění odpadu gumový zvon, který koupíte v domácích potřebách. Zvon funguje na principu podtlaku, takže pokud již máte ve dřezu nebo ve vaně vodu, která nechce odtéci, stačí vám pouze ucpat přepadovou výpusť, nasadit zvon z ústí odpadu a začít "pumpovat". Někdy zvon zvládne odsát zátku, která brání odtoku vody, a v tu chvíli máte vyhráno.

Gumový zvon by měl být součástí každé domácnosti
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Gumový zvon by měl být součástí každé domácnosti

Dalším mechanickým způsobem, jak si pomoc při čištění odpadu je celý odpad rozebrat a vyčistit. Obvykle se v některé z plastových trubek skrývá nepěkné překvapení v podobě nánosu, který vytvořil zátku. Naschlá zátka, utemovaná mastnotou, vlasy a zbytky jídla většinou odolává i gumovému zvonu. 

Potrubí pečlivě vymyjte saponátem a nezapomeňte na těsnící kroužky, které bývají tukem obaleny také a potom špatně těsní. Výsledkem je pak protékající odpad.

Rozeberte odpad a vyčistěte ho
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rozeberte odpad a vyčistěte ho

Pokud nepomůže ani tato operace, je problém dál či hlouběji. Můžete vyzkoušet ocelové péro, které bývá opatřeno kličkou, a to se postupně "zavrtává" odpadním potrubím dál do útrob domu. Je známé také jako instalatérské pero na čištění odpadu nebo jednoduše jako čisticí pružina. Seženete jej v hobby marketu nebo v prodejně s instalatérskými potřebami.

V případě, že máte odpadní jímku nebo výpusť do veřejné kanalizace a protažení odpadního potrubí perem nepomohlo, zkuste odpad uvolnit i z této strany, pokud je to technicky možné. V takové chvíli se ale spíše vyplatí objednat si odborníky, kteří se pokusí ucpané potrubí vyčistit. 

V krajním případě se budete muset obrátit na odborníky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V krajním případě se budete muset obrátit na odborníky

Nastupuje chemie

Někdy mechanickým způsobem totálně ucpaný odpad prostě nevyčistíte. V tu chvíli je lepší vyzkoušet chemické přípravky na bázi hydroxidu sodného, který se někdy označuje také jako louh. Ty mohou být tekuté i práškové, a jsou volně dostupné. Louh nasypte do odpadu a zalijte horkou vodou.

Jedná se o poměrně silné chemikálie, a proto je nezbytné pracovat s nimi opatrně. Nikdy se po jejich aplikaci nenaklánějte nad ústí odpadu. Chemická reakce probíhá občas poněkud bouřlivě a není výjimkou ani gejzír, který může z odpadu vytrysknout a poleptat vám obličej nebo poškodit zrak. Při práci s těmito chemikáliemi byste se měli vybavit ochrannými pomůckami - minimálně gumovými rukavicemi a ochrannými brýlemi.

Tukožroutské bakterie

K dispozici jsou taktéž různé biologické enzymatické přípravky neboli biopreparáty. Jedná se o nezávadné bakterie, které se živí tukem a dalším odpadem, který naleznou v hojné míře právě ve vašem odpadu. Díky tomu pomohou rozložit usazeniny v potrubí, ale nenaruší při tom jeho povrch a čištění odpadu se stane elegantní a nenáročnou zábavou.

Pod odtokem se skrývají nahromaděné nečistoty, vlasy a špína
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pod odtokem se skrývají nahromaděné nečistoty, vlasy a špína

Tyto přípravky nejsou z nejlevnějších, ale pokud je budete používat pravidelně, pomohou vám vyřešit problém s neustále se ucpávajícím odpadem. 

Čištění odpadu můžete vyzkoušet také pomocí jedlé sody, prášku do pečiva, octa nebo soli. A také pomocí Coca-Coly, protože obsahuje kyselinu fosforečnou, která efektivně odstraní usazené nečistoty.

Prevence

Je to jednoduché:

  • Po každém umytí nádobí, po každém vykoupání se či osprchování vložte do odtoku sítko, které zachytí velké množství nečistot, vlasů i zbytků jídla. 
  • Pravidelně proplachujte odpady louhem nebo podobnými přípravky s obsahem hydroxidu sodného.
  • Čas od času prolijte odpady horkou vodou.
  • Nevylévejte do odpadu tuk, olej ani zbytky jídel. 
  • Do odpadu (např. WC) nepatří ani vlhčené ubrousky, papírové ručníky a podobně.

Opakující se potíže s ucpaným odpadem naznačují, že samotné čištění odpadu výše popsanými metodami pomůže jen na nějakou dobu. V takovém případě raději zavolejte odbornou firmu, disponuje speciální technikou, s níž zvládne i těžké práce. 

Zdroj informací: radimejak.cz, nasezahrada.com

Publikováno: 7. 10. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová