Zubní náhrada může být řešením pro mnohé, kdo si přejí uchovat svůj zdravý a krásný úsměv. Ale pozor! To kouzlo nespočívá v samotné protéze. Stejně jako u přirozených zubů, i zde je nezbytná pravidelná péče. A ta je bohužel velmi často opomíjená. Naučte se proto konečně správně starat o svou zubní protézu, bude vám sloužit po dlouhé roky a vás nebudou trápit žádné problémy.
Zubní náhrada a proč je péče o ni tak důležitá
Zubní náhrada v lidech vzbuzuje dojem, že s ní se nemusí o svou dutinu ústní už tolik starat. Jenže to je omyl! Péče o ústní dutinu je stejně důležitá jako dříve. Protéza totiž není jen tak obyčejný předmět. Jsou to umělé zuby, které potřebují pravidelné čištění a kontrolu. Pokud se o ně nebudete náležitě starat, může dojít k mnoha problémům, jako je třeba zánět dásní, nepříjemný zápach úst nebo dokonce poškození protézy.
A jak tedy o zubní náhradu pečovat?
Zaveďte si denní rituál
- Po každém jídle a také i před spaním protézu vždy vyjměte a důkladně ji opláchněte pod tekoucí vodou.
- K čištění protézy používejte speciální kartáček určený k čištění zubní protézy s měkkými štětinami. Jemně jím očistěte všechny plochy, včetně těch těžko přístupných.
- K čištění protézy si vyberte kvalitní čistící roztok nebo tablety určené přímo pro zubní protézy. Nikdy k čištění protézy nepoužívejte běžnou zubní pastu, protože ta by mohla protézu poškodit.
- Přes noc ji namočte do speciálního roztoku, který pomůže z protézy odstranit veškeré bakterie a nečistoty.
Při péči o zubní náhradu nezapomínejte pečovat o dutinu ústní
I když nemáte své vlastní zuby, je zapotřebí masírovat dásně měkkým kartáčkem nebo gázou. Při čištění nezapomínejte na jazyk. I na něm se totiž usazuje plak a bakterie. Na jeho očištění použijte speciální kartáček určený k čištění jazyku nebo škrabku. Po vyčištění nakonec vypláchněte ústa vlažnou vodou. Tak je to ostatně zapotřebí udělat po každém čištění protézy.
Nezapomínejte na pravidelné kontroly u svého zubaře
I přesto, že již nemáte žádné zuby, pravidelně navštěvujte svého zubaře. Ten vám protézu odborně vyčistí a mimo to vám rovněž zkontroluje i stav dásní a sliznice. Pokud se vám protéza v průběhu roku poškodí, neváhejte a lékaře navštivte co nejdříve.
Nejčastější chyby, jakých se lidé při péči o zubní náhradu dopouštějí
- Místo speciálních prostředků k čištění zubní náhrady použijí zubní pastu. Jenže zubní pasta mnohdy obsahuje i různé speciální čistící a bělící částice, které jsou příliš abrazivní, což může poškodit povrch protézy.
- Lidé potřebu čištění zubní protézy podceňují. Pokud však nebudete svou protézu čistit pravidelně, může se na ní usadit plak a bakterie, což může vést k zánětu dásní a nepříjemnému zápachu z úst.
- Nevyhýbejte se návštěvám zubaře. Pravidelné kontroly jsou nezbytné, jak pro udržení zdraví uvnitř úst, tak i životnosti protézy.
Zdroje informací: mayoclinic.org, heathline.com, denturehealthcare.com.au, focusclinic.pl
Publikováno: 30. 9. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová