reklama

Česnekový sirup jako medicína proti stovce neduhů

Česnek se řadí mezi nejvýznamnější potraviny pro zdraví našeho těla. Česnek jako lék bojuje například proti nachlazení, infekcím a bolesti v krku, trávicím obtížím, vysokému tlaku a cholesterolu, bolestem zubů a pomáhá se spoustou dalších chorob a obtíží. Obsahuje mnoho důležitých látek, má antioxidační a antibakteriální účinky, pomáhá bojovat proti volným radikálům, podporuje funkci mozku a zlepšuje paměť a v neposlední řadě podporuje hubnutí. Česnek jako lék je prostě všestranný.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Česnek jako lék je studnicí zázraků

Česnek (Allium) patří mezi nejčastěji používanou zeleninu v kuchyni, a zároveň platí za vysoce účinné antibiotikum, protože obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, je skvělým zdrojem antioxidantů a odpradávna se využívá k léčení různých neduhů. Česnek jako lék je součástí mnoha přírodních přípravků.

Česnek je známý pro své výrazné aroma. V současné době rozlišujeme zhruba 660 různých druhů česneku a na území České republiky je dokonce 13 druhů původních. Mezi nejdůležitější patří česnek kuchyňský (Allium sativum L.). Tento druh nevytváří semena a může se množit pouze vegetativně.

Česnek je z asi 65 % tvořen vodou stejně jako spousta dalších druhů zeleniny. Hlavní složkou, proč je využíván česnek jako lék, je látka alicin - má antioxidační účinky, působí dezinfekčně, má antimikrobiální vlastnosti (ničí bakterie), antitrombotické účinky a může mít pozitivní vliv při léčbě různých infekcí. Využívá se zejména při léčbě aterosklerózy nebo vysokého krevního tlaku. Dokáže ale vyléčit nebo zmírnit celou řadu chorob a obtíží. Kromě toho je to právě alicin, který vytváří štiplavé aroma po rozkrojení stroužku česneku. 

Látky obsažené v česneku spolehlivě bojují proti spoustě chorob
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Látky obsažené v česneku spolehlivě bojují proti spoustě chorob

V jednotlivých stroužcích je obsaženo také velké množství vitamínů a minerálů, například fosfor, draslík, zinek, selen, síra, vápník, mangan, jód, a z řady vitamínů to je vitamín A, vitamín C nebo vitamíny skupiny B.

Česnek jako lék v přírodní apatyce

Česnek jako lék se doporučuje používat:

  • při různých infekcích, nebo při léčbě hnisavých ran, protože má prokazatelné protizánětlivé účinky
  • pro posilování obranyschopnosti organismu, protože má pozitivní vliv na trávení a pomáhá i při žaludečních a střevních problémech
  • při nachlazení, chřipce nebo angíně
  • jako prostředek proti nadýmání
  • při léčbě chemického poškození jater (detoxikační prostředek)
  • při podpoře vykašlávání, léčbě bolesti v krku a je účinný také proti astmatu
  • jako prevence proti kardiovaskulárním obtížím
  • ke snížení krevního tlaku i hladině cholesterolu v krvi, čistění cév či stimulaci krevního oběhu

Ačkoliv je česnek mnohými považován za velice zdravý, vždy byste ho měli užívat s rozumem a s přihlédnutím k aktuálnímu zdravotnímu stavu. Poraďte se s ošetřujícím lékařem, zda je pro vás užívání česneku vhodné. Při předávkování může jedince postihnout nadýmání, bolesti břicha, podráždění žaludku, průjmy nebo zvracení.

Jako prevenci proti všem neduhům si můžete připravit česnekový sirup, kde je česnek jako lék naprosto nepřekonatelný. 

Postup přípravy:

Pro výrobu sirupu budete potřebovat několik stroužků česneku, jablečný ocet a med. 

Jablečný ocet má mnoho prospěšných účinků na organismus
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jablečný ocet má mnoho prospěšných účinků na organismus
Med je koncentrovaný zdroj energie a starodávný lidový lék
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Med je koncentrovaný zdroj energie a starodávný lidový lék

Do 1/4 litru jablečného octa nakrájejte oloupanou paličku česneku, rozdělenou na jednotlivé stroužky. Přilijte 1/2 sklenice vody a stejné množství medu. Vše smíchejte a nalijte do dobře uzavíratelné nádoby. 

Česnekový sirou užívejte preventivně i při obtížích
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Česnekový sirou užívejte preventivně i při obtížích

Nechte do druhého dne odstát a poté přeceďte. Pokud chcete mít sirup silný, nechte česnek macerovat delší dobu. Skladujte v chladu a temnu, ideálně v lednici. Užívejte 1/2 - 1 lžíci sirupu denně, při potížích i vícekrát denně.

Zdroj informací: Vychytávky Ládi Hrušky, radimejak.cz

Publikováno: 28. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová