reklama

Kontryhel, opomíjená léčivka zejména pro ženy

Pokud používáte léčivé bylinky jako prevenci i jako lék a vyznáte se v jejich používání, víte, že existují ryze ženské bylinky. Například takový kontryhel je univerzální ženskou bylinkou a používá se na celou řadu ženských obtíží.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Tyto ženské bylinky mohou začít užívat dospívající dívky, které začínají menstruovat, ženy, které nemohou otěhotnět nebo mají rizikové těhotenství, dále ženy po porodu nebo po prodělaných ženských operacích. Kromě toho je vhodný pro špatně prospívající děti, při bolestech zubů, při obezitě nebo chudokrevnosti.

Kontryhel a další ženské bylinky

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) je léčivá bylinka, která je rozšířená od nížin do hor, roste na loukách, pastvinách, ve světlých vlhčích lesích, u cest a potoků. Má drobné lístky připomínající dámskou pelerínku a nenápadné žluté kvítky. Kontryhel, který roste ve vyšších polohách, má lidový název ženský nebo stříbrný plášť, protože spodní strana listů se stříbřitě leskne. Tento povlak se vyskytuje na rostlinách ve vápenité půdě. 

Listy kontryhelu na sobě mají malinkaté chloupky, takže se ve středech listů zachycuje rosa a díky chloupkům z listů nesteče, ale zůstane na listu. Ve středověku se věřilo, že tato rosa má magické schopnosti a přidávala se do lektvarů pro výrobu kamene mudrců.

Nebeská rosa – kapky vody, nápadně se třpytící na listech kontryhele
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nebeská rosa – kapky vody, nápadně se třpytící na listech kontryhele

Proč patří kontryhel mezi ženské bylinky?

Účinným lékem je nať, květy nebo listy. Kvetoucí nať nebo listy se sbírají od května do září a suší se běžným způsobem ve stínu. Obsahují nejvíce léčivých látek, jako jsou třísloviny, silice, hořčiny, vitamin C a další. Je zdrojem látky, která se nazývá fytohormony (rostlinné hormony, které dokáží v lidském těle stimulovat procesy řízené vlastními hormony).

Použití:

  • odstraňuje slabost svalů, končetin a pomáhá při chudokrevnosti
  • je velkým pomocníkem při zranění při porodu
  • při poruchách menstruace
  • výtoku (bělotoku)
  • při nepravidelnosti v době přechodu (klimaktéria)
  • při obtížích ženských pohlavních orgánů
  • příznivě ovlivňuje periodu
  • odvádí vodu a posilňuje srdce
  • požívá se také při horečkách, zhnisaných ranách nebo zanedbaných vředech
  • po extrakci, vytržení zubů
  • upravuje špatný spánek
  • podporuje tvorbu mateřského mléka a může se užívat i při kojení
  • upravuje a redukuje tělesnou hmotnost
Mimo jiné upravuje a redukuje tělesnou hmotnost
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mimo jiné upravuje a redukuje tělesnou hmotnost

Pokud mají ženy těžké porody, jsou náchylné k potratům nebo u nich dochází ochabnutí lůna, měly by pravidelně užívat čaj z kontryhelu, neboť tzv. upevňuje plod, zabraňuje potratu a posiluje ochablé vazivo dělohy. Je všelékem při všech ženských nemocech s výjimkou endometriózy.

Kontryhel jako výrazný zástupce pro ženské bylinky se dá užívat vnitřně nejčastěji ve formě čaje, nebo vnějšně jako sedací koupel. Zevně se dále používá jako odvar k omývání špatně se hojících ran, ekzémů, vředů nebo při zánětech ústní dutiny. Používá se i ve formě tinktury a masti.

Ani při dlouhodobějším užívání nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ani při dlouhodobějším užívání nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky

Odvar z čerstvého kořene je univerzální prostředek k zastavení různého krvácení a je silnější než odvar z natě. 

Kontryhel typická bylinka pro ženy, kterým pomůže s mnoha problémy, ale nejen pro ně. Tyto ženské bylinky mohou samozřejmě užívat i muži a děti.

Kontryhel byste neměli používat, pokud například používáte léky na ředění krve. Před použitím kontryhelu ve formě čaje se poraďte se svým lékařem, zda jsou pro vás tyto ženské bylinky vhodné a zdraví prospěšné.

Kosmetické účinky

Vzhledem k vysokému obsahu antioxidantů pomáhá kontryhel jako vlasové tonikum. Z nálevu je možné připravovat oplachovou kúru, která posiluje vlasové folikuly, a přitom neodbarvuje vlasy.

Ve Švédsku je zvykem uložit kontryhelovou nať pod polštář a usnadnit si tím usínání.

Zdroj informací: Vychytávky Ládi Hrušky, bylinkyprovsechny.cz, bylinkopedie.cz, zdravezdravi.cz, manutea.cz

Publikováno: 14. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová