Nuda vašeho psa, který je doma či na zahradě, může znamenat problém. Stejně jako děti, tak i psi se potřebují zabavit. Hra se psem může být jedna z aktivit, která jej může zabavit a zároveň tuto hru můžete využít i k jeho socializaci. Protože je pes často velmi zvědavý, bude pro něj nová hra velmi zajímavá. Postačí vám k tomu dostupné věci, které máte doma, nebo můžete koupit hračky přímo ve specializovaném obchodě nebo e-shopu.
Hra se psem
Zabavení psa nemusí být až tak náročné. Hra se psem se může přizpůsobit podmínkám ve stísněném prostoru malého bytu, ale i rozlehlé zahrady u vašeho domu nebo chalupy. Rovněž si jinak budete hrát s malým štěnětem, jinak s dospělým aktivním psem nebo se psím seniorem. Jinou klidnější hru zvolíte u psa, který je zrovna nemocný. V tomto případě bude ideální psa zabavit mentálně nikoliv fyzicky. Hra se může přizpůsobit i různým socializačním aktivitám. Hrou můžete odbourat i strachy, které může zvíře mít z různých situací nebo zvuků. Ne každý pes je zrovna nadšený z vysavače či hlasitých zvuků od zábavní pyrotechniky nebo bouřky.
Hra se psem je zábava
Hra se psem může být zábava nejen pro samotné zvíře, ale i pro vás, případně další členy rodiny, návštěvy nebo pro úplně cizí lidi, které potkáte náhodou na procházce. Hrát si můžete v podstatě kdykoliv, kdy máte vy čas, nebo váš pes chuť. Vše přizpůsobte danému místu, roční době a také času. Určitě není dobrý nápad hra v noci, kdy se bude ozývat štěkání vašeho mazlíčka, který se hrou tak pěkně „rozparádil“, že neví, kdy má dost.
Hra se psem s pomůckami
Ke hře může zvolit různé druhy pomůcek od barevných míčků, přes různá házedla, přetahovací provazy, až po různé hlavolamy. Nejdříve se pes musí s novou hračkou seznámit, tzv. „očuchat“. Pokud o novou hračku pes nejeví zájem, může to být tím, že jej nebaví, nebo neví co s ní má dělat. Ne každý pes má rád třeba aportování, a proto pro něj bude vhodnější jiný druh hračky, než je míček na aport. Někdy však stačí psa malými kroky s pomocí odměny v podobě pamlsku naučit aktivitu s hračkou, se kterou ze začátku nechtěl mít nic společného. Vždy volte daný typ hračky k schopnostem vašeho psa. Malý jorkširský teriér se určitě nebude rád věšet na uzlu jako americký stafordširský teriér. Pro lovecké plemeno maďarského ohaře bude velká zábava aportování ve vodě, které určitě nebude rád dělat malý bišonek.
Hra se psem a socializace
Bojí se váš pes vysavače nebo jiného domácího spotřebiče? Můžete zkusit psa socializovat, aby z těchto zvuků neměl strach, ale bral je jako běžnou součást domácnosti. Stačí umístit pamlsky do socializační krabice, do které dáte nejprve třeba dřevěná ramínka. Pes si nejprve zvyká na danou krabici a hledá pamlsky.
Samozřejmě k pamlskům, ke kterým se pes nemůže dostat, je nucený přemýšlet jak na to. Můžete mu pomoci povelem „hledej“. Ramínka buď posune, nebo půjde z jiné strany. Když mu tato hra už jde, můžete ramínka vyměnit za vypnutý vysavač. Pes si jej očichá a zároveň si vybere pamlsky, které jste okolo vysavače umístili.
A další těžší krok bude pro psa zapnutý vysavač. Pokud si zvládne v klidu vzít pamlsek vedle zapnutého vysavače, je to krok správným směrem k tomu, aby se do budoucna vysavače nebál a byl při jeho používání v klidu. Stejně můžete psa stimulovat na hru při bouchání zábavní pyrotechniky nebo při bouřce. Rovněž se pes může hrou naučit zvládat venku při procházce nepříjemné situace, které v něm před tím vzbuzovaly strach a vaše obavy.
Zdroj: pořad Receptář prima nápadů
Publikováno: 7. 8. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská