reklama

Naučte psa správnou polohu pro ošetření

Máte doma čtyřnohého kamaráda, který je vždy nervózní, pokud má navštívit veterinárního lékaře? Tato návštěva nemusí být pro psa vůbec příjemná. Nejčastěji se jedná o pravidelné očkování, které může být pro psa stresující. I ošetření psa v domácím prostředí může provázet problémy. Naučte svého mazlíčka polohu při, které půjde vše lépe. Vzhledem k pravidelné péči o jeho srst, drápy, uši nebo očkování je takové ošetření nezbytné. Pravidelným tréninkem, který bude psa dokonce bavit, se můžete věnovat těmto činnostem v klidu a bez nadměrného stresu zvířete.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ošetření psa

Pes potřebuje čas od času pravidelnou péči o srst, drápy nebo uši, protože každý pes je jiný, tak i ošetření bude trvat rozdílně dlouhou dobu. Některé činnosti bude pes snášet bez většího stresu, dokonce si bude příjemně oddychovat. Ale třeba takové stříhání drápů může být velký problém. A co teprve návštěva veterinární kliniky, kvůli pravidelnému očkování. Ošetření psa je vždy snazší a rychlejší, pokud psa na tyto úkony dopředu připravíte. Naučte se tréninkový koncept se psem tzv. ošetření se souhlasem. Tento trénink je založený na hře, kterou má každý pes rád. Veškeré cvičení je dobrovolné a pes má možnost z něj odejít, pokud bude sám chtít.

Ošetření psa hrou

Stejně jako tréninkový koncept ošetření se souhlasem – brada je tréninkový koncept ošetření se souhlasem – ležení na boku přípravou psa na veškerou manipulaci s ním. Ošetření psa při této metodě probíhá rovněž po dobrém a využívá se pozitivní výcviková metoda, založená na důvěře a možnosti volby. Opět je základem tohoto tréninku princip manipulace se zvířetem. Pes není nijak držený ani fixovaný a kdykoliv může z dané pozice svobodně odejít. Je to důležité, protože pokud je to na psa již příliš, dá svým odchodem jasně najevo že nechce pokračovat. Pokud to psovi umožníte vybudujete si s ním důvěru a on se vrátí a vy budete moci pokračovat. Tato varianta je mnohem lepší než vystresované zvíře, které se cítí být ohrožené a může být proto i nebezpečné.

Pokud je pes nemocný, je ošetření se souhlasem velkým pomocníkem
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Pokud je pes nemocný, je ošetření se souhlasem velkým pomocníkem

Ošetření psa se souhlasem-ležení na boku

Trénink ošetření psa i v tomto případě provádějte u zvířete odpočinutého a celkově spokojeného. Můžete trénovat jak u štěněte, které před tím vyběhejte, tak i u dospělého psa, který se tenhle trénink rád naučí. Pamlsky jsou při tomto výcviku velmi důležité. Především ty, které má pes oblíbené, trénink mu půjde snadněji. Dalším pozitivem této metody je kratší proces ošetření. Při dobrém tréninku, kdy na psa nespěcháte a posilujte pevné základy, se snáze dostanete se zvířetem do očekávaného cíle. Vše se zvládne bez stresu jak vás, tak zvířete, a i veterinární lékař bude vašeho psa ošetřovat s radostí. Součástí tréninku jsou samozřejmě odměny, které mohou být v podobě oblíbených pamlsků, oblíbené hračky, ale i pohlazení nebo verbální pochvaly.     

Péče o psa bude pro vás jednodušší, např. při zakousnutí klíštěte
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Péče o psa bude pro vás jednodušší, např. při zakousnutí klíštěte

Jak na to

Při této poloze leží pes na boku a hlavu má položenou na zemi. Vhodné je toto psa naučit při stříhání drápů nebo pro vyšetření u veterináře např. rentgenování. Zvíře je nutné na tuto pozici připravit a natrénovat samostatně jako jakýkoliv jiný cvik. Důležité je, aby pes měl toto cvičení rád a ochotně zaujímal pozici. Trénink si rozdělte do několika fází. Každou fázi několikrát opakujte a nezapomeňte odměňovat za správné provedení. K navádění psa do polohy ležmo lze provádět pohybem ruky, ve které svíráte pamlsek a pes provádí intuitivně otočení za pamlskem a tím ho nasměrujte do polohy ležmo. Druhu fází je cvičení výdrže, kdy si pes lehne na bok a má položenou hlavou a doba se prodlužuje. Další fází místo pamlsku použijte jenom rukou, kterou kroužíte nad psem. Pokud pes hlavu zvedne znamená to signál STOP a vy ve cviku už nepokrčujte. Chvíli počkejte a zase můžete pokračovat. Psovi trénink ztížíte tím, že do ruky vezmete pomůcku např. kleště na drápy. Pokud se pes kleští nevšímá máte vyhráno.  Můžete ve výcviku dál pokračovat až si pes nechá drápy ošetřit. Vnímejte signál STOP. A nezapomínejte i na verbální povely a pochvalu.    

Zdroj: Pořad Receptář prima nápadů, pesweb.cz, spokojenypes.cz

Publikováno: 31. 7. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská