Guláš známe tradiční dušený a vařený, ale co třeba pečený guláš? A z poctivého hovězího masíčka? To zní tak trochu jako magie, zvlášť pokud si představíte, jakým masem vás mohou někdy v obchodě uctít. S nějakou "flaksou" si neporadí ani papiňák, natož pekáč.
Jak připravit pečený guláš?
Voňavý gulášek, který je plný měkkého šťavnatého dušeného masa, je považován (i když trochu neprávem) za českou klasiku, kterou má rád asi každý. Důležité je použít kvalitní hovězí maso. Mnoho obdob tradičního guláše počítá ale i s variantami mas, jako je vepřové, skopové, divočina, a dokonce i třeba maso klokaní či pštrosí. Drůbeží maso se na přípravu guláše nehodí.
Obecně se také má za to, že čím více cibule se v základu na guláš vyskytuje, tím je finální výrobek lepší. Není to tak úplně pravda, avšak cibule dodá guláši specifickou chuť i vůni a rozhodně by se na ní nemělo šetřit. Další klasikou je sladká paprika. Ani tou by se nemělo šetřit a rozhodně se vyplatí kupovat pravou maďarskou papriku. Dobrou alternativou je paprika uzená nebo gulášová.
A jak je to s přípravou? Pečený guláš asi mnoho lidí znát nebude. Běžně se guláš dusí na cibulovém základu a pro zpestření se do něj mohou přidávat další ingredience. My vám pečený guláš rádi představíme.
Co budete na pečený guláš potřebovat:
- hovězí maso
- cibuli
- sádlo
- česnek
- majoránku
- rajský protlak
- sůl a pepř
- černé pivo
Tradičně jako u jakéhokoliv jiného druhu guláše začněte tím, že nakrájíte cibuli.
Cibuli vložte do většího kastrolu, kde se rozpouští sádlo. Nechte zesklovatět a pomalu míchejte, aby se cibule rovnoměrně smažila.
Potom přidejte hovězí maso nakrájené na kostky. Nejlepší gulášové maso je z krku, podplečí nebo z kližky. Pokud si potrpíte na libovou svalovinu, můžete použít maso z plece nebo z kýty (obojí maso se označuje jako zadní a patří mezi velmi kvalitní hovězí maso).
Nechte restovat, osolte a opepřete. Jakmile maso začne pouštět šťávu, přidejte česnek nasekaný nadrobno nebo prolisovaný.
Přibližně po půl hodině dušení přendejte maso do pekáče, přidejte rajský protlak, majoránku a zalijte černým pivem.
Rozpalte troubu na 180 °C a dejte pekáč s masem péci. V tom je smysl pečeného guláše. V troubě maso nejen změkne, ale nádherně se spojí se všemi ostatními ingrediencemi, takže není potřeba pečený guláš zahušťovat. Pečený guláš je tedy ideálním pokrmem pro celiaky.
Jako přílohu podávejte tmavý chléb, houskový knedlík, karlovarský knedlík, noky nebo těstoviny. Guláš na talíři dozdobte nakládanou okurkou, paprikou kozí rohy nebo chilli papričkou.
Zdroj informací: Vychytávky Ládi Hrušky
Publikováno: 5. 7. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová