Nemusíte být Nastěnka a chodit denně zalévat suchý pařez, protože si zlá macecha přeje, aby rozkvetl. Máme pro vás šikovný a levný nápad, jak využít starý pařez, samorost nebo zajímavě rostlou větev a vytvořit z nich přírodní dekoraci. Opracování pařezu a jeho ozdobení je chvilková záležitost, hodně bude záležet na vaší fantazii.
Jak vypadá opracování pařezu?
Pařízky, pařezy, samorosty nebo i silnější větve, které máte na zahradě nebo je nasbíráte po cestě (kde se bez užitku povalují), můžete využít dvěma způsoby. Buď je přiložíte do kamen a ohřejete se díky nim, anebo jim dáte nějakou zajímavou fazónu a mohou ještě dlouho sloužit jako přírodní dekorace.
Upozornění: Bez domluvy s majitelem lesa nelze kácet ani takzvané soušky nebo zpracovávat na zem spadlé stromy. Ten, kdo si z lesa odveze dřevo bez předchozího souhlasu vlastníka či dokonce bez souhlasu v lese kácí stromy, se může dopouštět trestného činu.
Podle lesního zákona může kdokoliv sbírat suché klestí, které volně leží na zemi. Tím se rozumí větve a zbytky po těžbě, ovšem takové, které na silnějším konci nemají větší průměr než 7 cm bez kůry. Na tuto skutečnost odkazuje Zákon č. 289/1995 Sb. – Zákon o lesích (lesní zákon), § 19 Užívání lesů.
Chcete-li si tedy z lesa odnést nějaký šikovný pařízek, domluvte se raději buď s majitelem lesa, nebo s hajným, který les spravuje. Vyhnete se tak spoustě nepříjemností.
Jakmile máte pařízek doma, můžete se do něj pustit. Opracování pařezu je úplně jednoduché - zbavte jej hlíny a nečistot, a následně kůry. Pod kůrou žije spousta druhů hmyzu včetně mnoha škůdců. A rozhodně nechcete, aby se vám tito bezdomovci rozstěhovali po zahradě nebo dokonce po kuchyni.
Holé dřevo můžete citlivě obrousit a vyčistit drátěným kartáčem, aby vynikla struktura dřeva.
Poté bude potřeba povrch zakonzervovat. Lze použít syntetický lak nebo mořidlo, ale stejnou (a podstatně levnější) službu vám udělá rostlinný olej nebo vosk. Ošetřete dřevo tak, aby mohlo být případně umístěné i venku na dešti a v mrazech.
Nyní si vezměte k ruce vrtačku a náhodně (nebo promyšleně) pařízek na několika místech navrtejte. Tím vlastně opracování pařezu končí. Z otvorů vyfoukejte piliny a prach a můžete přistoupit k dekorování.
Ideální je použití živých květů, větviček a dalších přírodnin, které budou sloužit k dekoraci. Kromě květin můžete do otvorů vkládat šišky, suché plody, skořápky nebo kamínky.
Pařízek můžete také zdobit podle momentálního ročního období, nebo jen tak podle nálady. Živé květy sice dlouho nevydrží, ale můžete je nahradit květy umělými nebo vyrobenými z jiných materiálů.
Aby vznikla krásná přírodní dekorace, opracování pařezu nevyžaduje žádné speciální nástroje nebo pomůcky. A za zdobení nemusíte utratit ani korunu, stačí, když se rozhlédnete okolo sebe a použijete úplně obyčejné věci, které vidíte okolo sebe.
Zdroj informací: Vychytávky Ládi Hrušky, ostrovnapadu.cz
Publikováno: 4. 7. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová