reklama

Celoroční problém jménem rýma

Většina zánětů nosní sliznice a nosohltanu začíná vodnatým výtokem čirého hlenu z nosu. Ano, je tu opět rýma. Pokud se nepřidají další komplikace, je léčba rýmy možná dostupnými domácími prostředky - bylinkami, zábaly, mastičkami nebo inhalačními roztoky. Nemusíte proto hned spěchat do lékárny pro prášky.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Léčba rýmy bez lékaře

Každý z nás měl alespoň jednou za život rýmu. Léčba rýmy probíhá podle jednoho rčení 7 dnů bez léků a týden s léky.

"Rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice, které může být způsobeno alergiemi, viry i bakteriemi. Alergická rýma je ovšem něco úplně jiného než rýma, způsobená přítomností viru. V těchto případech dochází k oslabení obranných funkcí sliznice a k následné bakteriální infekci, k nadměrné tvorbě nosního hlenu a zduření sliznic. Při léčbě běžné rýmy je nejdůležitější lokální léčba, která cílí na odstranění nebo zmírnění příznaků jako je ucpaný nos a výtok z nosu", vysvětluje MUDr. Tomáš Konvička, praktický lékař pro dospělé a vedoucí lékař pracovnělékařských služeb EUC PLS.

Může také následovat zvýšení tělesné teploty, zejména u menších dětí a oslabených osob. Protože se přenáší kapénkovou cestou i přímým kontaktem, je na místě se vyhýbat místům i osobám, kde je podezření na rýmu. 

Pokud se k rýmě nepřidají další komplikace, je léčba rýmy možná i bez nutnosti návštěvy lékaře. Co se týče alergické rýmy, na tu stejně nezabírají běžné léky jako nosní kapky nebo inhalace, taková alergie se léčí zcela jinak.

Jak poznáte rýmu?

Zcela snadno - mezi základní, a řekněme i průvodní jevy patří zvýšená sekrece hlenů, porucha dýchání se  zhoršením průchodnosti nosu, která vede až k ucpání nosu, porucha čichu, nucení ke kašli a ke kýchání či slzení. Pokud se tyto příznaky dále nezhoršují, je možná léčba rýmy volně prodejnými léky nebo pomocí bylinek.

Máta se při léčbě rýmy uplatní
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Máta se při léčbě rýmy uplatní

Domácí léčba rýmy

Majoránková inhalace

Majoránka je vonné koření, bez něhož se neobejde žádný bramborák nebo zabíjačka. Čaj z majoránky vám ale také může pomoci při bolestech hlavy nebo nachlazení. A stejně tak vám pomůže, pokud si z majoránky připravíte inhalační roztok.

Sušená majoránka má spoustu léčivých účinků
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sušená majoránka má spoustu léčivých účinků

Příprava: 1 lžičku sušené majoránky zalijte 1 šálkem vroucí vody a po 3 minutách sceďte. Inhalujte běžným způsobem nad nádobou s hlavou zakrytou ručníkem nebo osuškou. Opakujte podle potřeby.

Kokosová mastička na odřený nos

Co budete potřebovat:

  • kokosový olej
  • sušenou levanduli
  • sušenou mátu
Sušená levandule a máta pomůže při léčbě rýmy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sušená levandule a máta pomůže při léčbě rýmy

Příprava: Ve vodní lázni si rozpusťte kokosový olej a do něj nadrobte asi hrst sušené levandule a půl hrsti sušené máty. 

Rozpusťte kokosový olej
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rozpusťte kokosový olej
Do oleje nadrobte bylinky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do oleje nadrobte bylinky

Nechte chvilku povařit a poté stáhněte z plotny a dejte ztuhnout do druhého dne. Následující den mastičku znovu rozehřejte (ale už nevařte) a přeceďte do uzavíratelné nádobky. Používejte podle potřeby.

Mastičku používejte podle potřeby
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Mastičku používejte podle potřeby

Babské rady a léčba rýmy

  • Inhalace eukalyptového oleje  přináší úlevu díky dezinfekčním a prokrvujícím účinkům.
  • Med má protizánětlivé účinky, proto stačí každý den sníst lžičku medu.
  • Zkuste nakrájet cibuli na kolečka a vložit do misky s horkou vodou. Její silná vůně podpoří produkci hlenu a usnadní jeho odkašlávání.
  • Další osvědčenou metodou jsou obklady se solí - látkový sáček se solí položte na 30 vteřin na obě nosní dírky.
  • Čajové bylinné směsi, které dokonale uvolní nos a podpoří přirozenou obranyschopnost. Čaj ze skořice má dlouhodobě antibakteriální a protizánětlivé účinky, čímž pomáhá proti rýmě.

I když mnoho lidí dává přednost čistě přírodním metodám, někdy je nutné k léčbě rýmy použít také léky. Ty pomohou v některých případech rychleji a efektivněji se zbavit nepříjemných příznaků.

Zdroj informací: Vychytávky Ládi Hrušky, euc.cz, bylinkyprovsechny.cz, seniorhub.cz

Publikováno: 2. 7. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová